tahallani tein 30.07 5 keskustelun avausta,
joista yksi - analyysi omasta kirjoittelusta
sai 369 lukijaa ja 15 vastinetta
muut lukijoita
154
57
117
224
ja 16
16 lukijaa keräsi otsikko IVSL, jota lukijat
eivät ymmärtäneet erääksi puolueeksi, jonka
palstalla käväisin ja huomasin heidän
"galluppinsa" poikenneen aika tavalla samana
päivän Aamulehden julkaisemasta - jostakin
syystä luotan Aamulehden gallupiin hieman enemmän
konaissaldo lukijoiden suhteen 30.07 oli hvyin
tyydyttävä. eilispäivä meni levon merkeissä-
parannellessa vuosisadan krapulaa
mutta kun en hoitanut sitä alkoholilla, voin
taas tänään aloittaa päivän terveenä ja vireänä
alkoholi on huonoa depressionhoitoa ja tuhoaa
aivosoluja
Tämän päivän HS vahvistaa mielikuvaani siitä, että
tällainenkin nettikeskustelu parantaa aivon
toimintaa
siis hyvä syy kirjoitella
30.07 - 5 aloitusta
2
143
Vastaukset
- Kepusta jysähtää
Viina on tosiaan depression kannalta myrkkyä. Ei kantsi dokata.
- raitis alkoholisti
Asiantuntijoiden mukaan alkoholismi on aivosairaus. Sairaudessa on yksi mielenkiintoinen piirre: potilas tekee itse diagnoosin. Ei auta vaikka kuinka ympäristö, lääkäri, läheiset ym. ymmärtävät ongelmajuojan perusongelman, jos asianomainen itse ei tee johtopäätöksiä.
Alkoholismiin ei ole parannuskeinoa, kerran alkoholisti aina alkoholisti. Hoito lähtee siitä, että potilas pidättäytyy alkoholista. Se on viheliäinen tauti; se iskee niin vasemmalla, keskellä kuin oikeallakin ihonväristä, ammattiasemasta, koulutuksesta ym. riippumatta tasaisesti joka väestöryhmään.
Itse olen saanut elää hyvää elämää 15 vuotta täysin raittiina päivä kerrallaan ja kirjoitin poikkeuksetta viestin nimimerkillä "raitis alkoholisti". Tämä sen vuoksi, että haluan pysyä anonyyminä ja antaa toivoa sellaisille, jotka ovat saaneet kohtalokseen tämän viheliäisen taudin.
Mutta toipuminen on mahdollista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",135015Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1433665Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/912266- 1351937
Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421903Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee441827Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1161566- 1381435
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551236Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641175