Nenäsumutteen käyttö nuhaisella lapsella

%%%

Meillä on 1-vuotias ollut jälleen kerran nuhassa, tällä kertaa sitä on kestänyt jo 8 päivää. (Yleensä aina kestää kaksi viikkoa, hohhoijaa, ja lähes joka kuukausi, vaikkei olla edes päivähoidossa...) Olen laittanut iltaisin nukkumaan mennessä Otrivinin yli 1-vuotiaille tarkoitettua nenäsumutetta, että saisi paremmin nukuttua. Paketissa lukee että ei saisi käyttää yli viikkoa, mut meillä on nyt siis jo 8 päivää laitettu. Ja vain iltaisin, ja muutamana päivänä päiväunille mennessä. Mut mitäs nyt sitten, jos ei saisi enää iltaisinkaan laittaa? Tuntuu ettei ne pelkät keittosuolaliuostipat auta riittävästi, tai niitä täytyisi ainakin keskellä yötä laittaa lisää, eikä se ole kovin kivaa kenenkään mielestä... Ootteko käyttäneet nenäsumutetta yli viikkoa, ja onko siitä jotain haittaa?

3

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nurs.mamma

      Käytähän pikkuista lääkärissä.

      Kirjoitat että pikkuinen on ollut _jälleen_ nuhassa. Syy kannattaisi selvittää jos usein on nuhaa.

      Se viikko on se maksimi, ei sitä turhaan ole siihen laitettu ohjeeksi.

    • %%%

      On käyty lääkärissä. Ei ole löydetty mitään, eikä ne uskokaan tuolla terv.keskuksessa jos itte epäilee jotain. Täytyy varata aika lastenlääkärille... Nyt nuha kyllä alkaa olemaan ohi, tältä kertaa.

    • älä vain käytä!

      Nenätippoja/suihkeita ei ikinä saa käyttää yli ohjeessa annettua aikaa. Aiheuttavat itsessään tukkoisuutta, kun nenän limakalvot tottuvat lääkeaineeseen vaatien sitä aina lisää ja lisää. Mä olen itse jo liki 30v ja olen juuri päässyt kyseisestä riesasta eroon. Lääkärit vain neuvoivat käyttämään tippoja, kun valitin jatkuvaa tukkoisuutta ja vaikka sanoin että tipat on ollut käytössä vuosikausia. Sitten päätin laittaa hommalle stopin. Nenä oli tukossa 2 viikkoa, mutta sen jälkeen helpotti.
      Enää en ikinä osta sumutetta tähän taloon, ennemmin olen sitten hieman tukossa kuin taistelen tuon asian kanssa uudestaan. Sen verran kamalaa se oli!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      121
      1821
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1579
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      76
      1365
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1302
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      127
      1136
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      47
      1011
    7. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1011
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      22
      987
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      858
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      783
    Aihe