Muistaako kukaan?

83-Oula

Löytötoria aikoinaan Oulaisissa. Kyllä siinä oli divari paikallaan aikoinaan. Mitähän mahtaa omistaja touhuta nykypäivisin?

5

681

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • missähän se

      semmonen paikallan oleva divari mahto olla ja millonka?

      • muistelisin näin

        Eikös se ollu ensin ala-astetta vastapäätä vanhassa rintamamiestalossa (poliisilaitoksen lähettyvillä) ja sitten siirtyi vanhaan liikekiinteistöön joen varteen kymppikioskin viereen (sekin rakennus purettu aikoja sitten).


    • käyty on.

      Joskus oli divari entisen elokuvateatterin alakerrassa, melkein vastapäätä silloista ura sähköliikettä.

    • T.I.

      Aluksi Löytötori oli Oulas-Kinon alakerrassa, sitten pienessä keltaisessa talossa Ojan Vaatehuonetta vastapäätä. Siitä se siirtyi Pengertaloon alikäytävän toiselle puolelle ja lopulta Kaarikadun alkupäähän vanhaan asuintaloon. Sen kaikki toimipaikat on purettu, mikä kertoo paikkakunnan ilmeen muuttumisesta. Vanhoja purkukuntoisia liike- y.m. taloja ei juuri enää ole.
      Löytötoria piti Matinlaurin pariskunta. Tavaraa oli paljon eikä palvelussa ollut moittimista.
      Sieltä tuli ostettua monenlaista, ainakin kymmeniä vanhoja Aku Ankkoja silloin, kun poikani oli pieni.

    • Anonyymi

      Joo muistan elävästi paikan, papatteja ostettiin ja niitä paukuteltiin. Paperinkeräyksestä pengottiin sarjakuvalehtiä ja niillä vaihdettiin Nintendo pelikonsoli viikonlopuksi vuokralle ja maanantaina kouluun silmät ristissä. Matinlaurit oli mukavia ihmisiä,.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      162
      5616
    2. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      262
      3302
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3293
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2718
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1854
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      27
      1625
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1596
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1467
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1447
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1357
    Aihe