Löytötoria aikoinaan Oulaisissa. Kyllä siinä oli divari paikallaan aikoinaan. Mitähän mahtaa omistaja touhuta nykypäivisin?
Muistaako kukaan?
83-Oula
5724
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
semmonen paikallan oleva divari mahto olla ja millonka?
Eikös se ollu ensin ala-astetta vastapäätä vanhassa rintamamiestalossa (poliisilaitoksen lähettyvillä) ja sitten siirtyi vanhaan liikekiinteistöön joen varteen kymppikioskin viereen (sekin rakennus purettu aikoja sitten).
Joskus oli divari entisen elokuvateatterin alakerrassa, melkein vastapäätä silloista ura sähköliikettä.
Aluksi Löytötori oli Oulas-Kinon alakerrassa, sitten pienessä keltaisessa talossa Ojan Vaatehuonetta vastapäätä. Siitä se siirtyi Pengertaloon alikäytävän toiselle puolelle ja lopulta Kaarikadun alkupäähän vanhaan asuintaloon. Sen kaikki toimipaikat on purettu, mikä kertoo paikkakunnan ilmeen muuttumisesta. Vanhoja purkukuntoisia liike- y.m. taloja ei juuri enää ole.
Löytötoria piti Matinlaurin pariskunta. Tavaraa oli paljon eikä palvelussa ollut moittimista.
Sieltä tuli ostettua monenlaista, ainakin kymmeniä vanhoja Aku Ankkoja silloin, kun poikani oli pieni.
Joo muistan elävästi paikan, papatteja ostettiin ja niitä paukuteltiin. Paperinkeräyksestä pengottiin sarjakuvalehtiä ja niillä vaihdettiin Nintendo pelikonsoli viikonlopuksi vuokralle ja maanantaina kouluun silmät ristissä. Matinlaurit oli mukavia ihmisiä,.