Painonnousua estrogeenistä vai ei?

Täällä tosi äksy 54v. akka. Ylipainoa 30kg, osteoporoosi, verenpaine,
sydämen tykytykset, kivut nivelissä ja muualla, pinna tosi kireällä.
Jos nyt aloitan hormonihoidon. vieläkö tässä paino nousee?
Tietääkö joku? Sitähän ei elimistö kestä enää sitä painon nousua.
5181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Aikanaan kun aloitin hormonikorvaushoidon, olin laihduttamassa ja laihtuminen jatkui tasaisesti. Estrogeeninen vaikutus voi olla yksilöllistä. Lihoaminen voi mahdollisesti johtua siitäkin että oireiden vähennyttyä ruokakin alkaa maistua paremmin. Käyttämieni estrogeenipillerien sivuvaikutuksien luettelossa on mainittu melko yleisenä oireena painon nousu tai -lasku, joten molempia on ilmeisesti esiintynyt lääkettä testattaessa.

Äänestä

et saa estrogeenia,kun oot noin lihava,ja on muitakin sairauksia,ota nyt niskasta ittees kiinni,ja tee asioille jotain,Mä en ymmärrä nykyajan ihmisiä ,kun päästävät ittensä noin lihaviksi...............

Äänestä

Kyllä itsellänikin on paino noussut, vaikkei olekkaan hormoonihoitoa. Yritän kyllä pitää itseni kondiksessa, mutta ihan niin helppoa se ei enää ole. Kai sulla on tuohon osteoporoosin hoito? Kunnon D-vitamininlisäys ei olis pahitteeksi. Itsellänikin jäivät polvikivut, kun nostin D-vitamiinin ja kalciumin annostusta paljon yli Suomen suositusten.

Äänestä
  • Kuuluuko muuten tämä painonnousu noihin vaihdevuosijuttuihin yleensäkin ? Olen ihmetellyt kun liikun ja yritän elää terveellisesti niin siltikin turvottaa jatkuvasti. Kuumia aaltoja , yöhikoilua , väsymystä ja "muuta mukavaa". Olen yrittänyt sinnitellä ilman hormonikorvaushoitoa. Jotkut päivät tuntuu kyllä joskus helpommiltakin. Jotenkin inhottava elämänvaihe :(

    Äänestä

  • kypoil kirjoitti:

    Kuuluuko muuten tämä painonnousu noihin vaihdevuosijuttuihin yleensäkin ? Olen ihmetellyt kun liikun ja yritän elää terveellisesti niin siltikin turvottaa jatkuvasti. Kuumia aaltoja , yöhikoilua , väsymystä ja "muuta mukavaa". Olen yrittänyt sinnitellä ilman hormonikorvaushoitoa. Jotkut päivät tuntuu kyllä joskus helpommiltakin. Jotenkin inhottava elämänvaihe :(

    Kyllä musta tuntuu, että kuuluu. Voi olla, että estrogeenivaje tuo ruokahalua lisää ja vastaavasti myös lisäestrogeeni lihottaa ja turvottaa. Ei tässä oikein tiedä mitä tekis. Pitäis ainakin makean ja leivän määrää supistaa, koska ne mulle tekevät turvotusta myös.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


äksy akka kirjoitti:

Täällä tosi äksy 54v. akka. Ylipainoa 30kg, osteoporoosi, verenpaine,
sydämen tykytykset, kivut nivelissä ja muualla, pinna tosi kireällä.
Jos nyt aloitan hormonihoidon. vieläkö tässä paino nousee?
Tietääkö joku? Sitähän ei elimistö kestä enää sitä painon nousua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu