Entä jos on pakkaamassa autoaan ja joku ajaa päälle?
Kumpi joutuu korjausvastuuseen? Pakkaaja vai päälleajaja?
Entä jos ei tule niin isoja lommuja, voiko sopia ilman vakuutusyhtiötä?
Kumpi joutuu korjausvastuuseen? Pakkaaja vai päälleajaja?
Entä jos ei tule niin isoja lommuja, voiko sopia ilman vakuutusyhtiötä?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Siis tarkoitin peruuttamassa autoaan ja toinen ajaa takapeltiin.
Jos peruutat ruudusta niin olet väistämisvelvollinen. tosin päälleajo oikeuttahan missään tilanteessa ei ole että periaattessa saatetaan päätyä siihen ratkaisuun että molemmat on syyllisiä.
Mietis nyt uudestaan. Kun joku ajaa pysäköityä autoa yms. päin niin eiköhän se syyllinen ole ihan selvä. Vai meinaatko että jos joku ajaa puuta päin niin syytetään sitä puuta siitä kun se on kasvanut väärään paikkaan.
Kyllä kai sitä pitäisi saada ajaa pois ruudusta ja kun kerran on jo liikkeessä, niin eipä saisi toinen auto ajaa päälle. Onkohan missään lakitekstiä tästä aiheesta?
Nykyisin olisi hyvä tietää jokaisen tälläinen tilanne, koska niin paljon on autoja ostoskeskuksissa ajelemassa.
Tästä aiheesta voisi tehdä yleisen jutunaiheen!
Tietäisköhän poliisi miten on?
Jos auto1 peruuttaa ruudusta, ja auto2 on ajamassa väylää pitkin:
-auto1 peruuttaa, ja auto2 on pysähtyy, eli auto1 peruttaa pysähtyneen auton kylkeen, on syy kokonaan auto1
-molemmat ovat liikkeessä osuessaan yhteen, syy menee todennäköisesti kokonaan auto1, mutta on myös mahdollista, että menee molemmille
-auto1 kerkeää pysäyttämään, ja auto2 tulee tätä kylkeen, syy voi mennä auto1 auto2 tai molemmille
tähän kun vielä lisätään epäselvyys siitä, että kumpi oli liikkeessä, niin on tilanne erittäin epäselvä
Niin muuten on!
Tämä kaikki menee nyt kyllä jo aivovoimistelun puolelle!
Jatketaan pohdiskeluja.
Kyllä parkista lähtevä väistää aina tieliikennelakien mukaan muuta liikennettä eli jos peruutat toisen eteen niin maksat kaiken.Ihan sama vaikka siitä ruudusta lähtisit etuperin ajamaan ja mälli tulisi olet syyllinen.Muuten parkkialueella olevissa risteyksissä oikealta tulevalla etuajooikeus ellei ole liikennemerkein muuta osoitettu.
Mutta entäs tämä? "Jos peruutat ruudusta niin olet väistämisvelvollinen. tosin päälleajo oikeuttahan missään tilanteessa ei ole että periaattessa saatetaan päätyä siihen ratkaisuun että molemmat on syyllisiä".
Onko joskus sattunut, että molemmat todetaan syyllisiksi?
Vaikka miten miettii, niin kyllä ei toinen saisi ajaa päälle, vaan olisi odotettava, jos näkee että joku on peruuttamassa, vaikka voisi tyytyttää.
Onhan noita paljonkin tilanteita joissa kumpikin todetaan syyllisiksi. Toisen olisi pitänyt varoa, mutta toisenkin olisi pitänyt pystyä välttämään kolari.
Muutamavuosi sitten ajoin huoltoasemalle tankkaamaan. Tie suoraan ja oikealla mittarit. Olin n. puolessavälissä kun yksi mittari vapautui ja minun piti peruuttaa n.1m jotta voin kääntyä mittarille. Vasemmalta parkkiruudusta peruutti auto. Minä en nähnyt peileistäni tätä peruuttajaa mutta hänen piti nähdä minut. Molemmista autoista takalampun lasi rikki. Vahinko meni puoliksi molemmille. Kyllä harmitti. (Peruuttaja oli oletettavasti ajamassa ensimmäistä kertaa automaattivaihteista autoa, kuskin puheista tuli ilmi). Huoltoaseman kamerat ei kuvanneet sitä kohtaa ja todistajia ei ollut.
Joo harmittaa tälläiset!
Onko sillä muuten mitä väliä, minkä verran on jo ehtinyt peruuttaa, kun toinen ajaa päälle?
Jos on aloittanut ja peruuttanut vain vajaan metrin, tai jos on ehtinyt peruuttaa jo kaksi metriä? Katsotaanko toinen tai toinen lieventäväksi asianhaaraksi peruuttajalle?
Tätä asiaa kyseli nimittäin eräs lakimies, joka vastailee kysymyksiin.
Siksi olen minäkin utelias tietämään.
Eihän kenekään päälle saa ajaa. Jos ajaa jonku päälle kun hän pakkaa autoaan, niin kyllä siitä seuraumuksia tulee.
Parkkipaikalla on normaalit liikennesäänöt, väistetään oikealta tulevia ellei liikennemerkeillä muuta osoiteta. Noudatetaan suurta varovaisuutta, koska autojen seassa on myös jalankulkijoita, myös vanhuksia ja lapsia.
Peruuttaja ja parkista lähtevä varoo aina muuta liikennettä.
Aina voi sopia miten haluaa, paitsi jos on kyse henkilövahingosta, silloin paikalle on aina kutsuttava poliisi.
Tämä oli muuten varsinaisen jännä huomio ja täysin uusi vinkkeli keskusteluihin!
Täydet 10 pistettä!
"Parkkipaikalla on normaalit liikennesäänöt, väistetään oikealta tulevia ellei liikennemerkeillä muuta osoiteta. Noudatetaan suurta varovaisuutta, koska autojen seassa on myös jalankulkijoita, myös vanhuksia ja lapsia."
Jos on näin, niin se päälleajaja oli lnormaalien liikennesääntöjen mukaan syyllinen!
Minä peruutin häneen nähden oikealta, olin jo kääntänyt autoa niin että tälli tuli toiseen takapuskuriin.
Ja siellä parkkipaikalla ei ollut mitään liikennemerkkejä.
Vai onko jossain olemassa sellainen pykälä ihan selvään, että parkkipaikalla peruuttaja on automaattisesti väärässä, jos hänen päälleen ajetaan?
Olis hyvä saada tietää, onko täällä jotain, joka tietää missä sellainen pykälä on.
"Kyllä parkista lähtevä väistää aina tieliikennelakien mukaan muuta liikennettä ".
Missä lukee niin?
Ymmärrän hyvin jos omakotialueelta peruuttaa isolle tielle, niin silloin ei hyvä.
Mutta lukeeko siellä nimenomaan että ostoskeskusten parkkipaikoilla ei tartte välittää sitä lakia, että oikealta tulevaa on väistettävä?
Peruuttaminen ruudusta on selkeä tapaus.
TLL 20§:
> Ajoneuvon peruuttaminen ja kääntäminen tiellä
>
> Ajoneuvoa ei saa peruuttaa eikä kääntää tiellä, ellei se
> voi tapahtua vaaratta ja muita estämättä.
Etuperin ruudusta lähteminen ei taas tuolla hoidu (minä pääsääntöisesti peruutan ruutuun, paljon helpompaa kaikin puolin).
Parkkiruudusta lähteminen hoituu kyllä esimerkiksi seuraavalla pykälällä:
> Ajoneuvon siirtäminen sivusuunnassa
>
> Kuljettaja saa lähteä liikkeelle tien reunasta, vaihtaa ajokaistaa
> tai muuten siirtää ajoneuvoa sivusuunnassa vain, milloin se voi
> tapahtua vaaratta ja muita tarpeettomasti estämättä.
Taitavat parkkiruudut olla pääsääntöisesti tien reunassa.
Omakotialueelta isolle tielle peruuttaminen tai vaikka etuperin ajaminen taas menee suoraan väistämissääntöjen piiriin:
> Kuljettajan on kuitenkin aina väistettävä muuta liikennettä, jos
> hän on tulossa tielle pihakadulta, kävelykadulta, pihasta,
> pysäköintipaikalta, huoltoasemalta tai muulta vastaavalta
> alueelta taikka polulta, tilustieltä tai muulta vähäiseltä tieltä tai
> moottorikelkkailureitiltä.
Sinänsä jos pysäköintiruutu ei ole tien reunassa ja siitä lähtee etuperin ajamaan, niin mikään lakikohta ei taida määrittää ajojärjestystä / väistämisvelvollisuutta. Normaalia varovaisuutta noudatettava.
Normaalien liikkennesääntöjen mukaa peruuttaja varoo muita, samoin parkista lähtevä. Sinun vikasi siis.
20 §
Ajoneuvon peruuttaminen ja kääntäminen tiellä
Ajoneuvoa ei saa peruuttaa eikä kääntää tiellä, ellei se voi tapahtua vaaratta ja muita estämättä.
Heti seuraavassa pykälässä...
21 §
Ajoneuvon siirtäminen sivusuunnassa
Kuljettaja saa lähteä liikkeelle tien reunasta, vaihtaa ajokaistaa tai muuten siirtää ajoneuvoa sivusuunnassa vain, milloin se voi tapahtua vaaratta ja muita tarpeettomasti estämättä.
Kuten sanoin?
Pätee siis, mikäli parkkiruutu on tien reunassa, tms. Ei tule mieleen tapausta, jossa ei olisi.
parkkipaikoilla on TLL voimassa ja parkista lähtevä on väistämisvelvollinen (vaikka ajaisi sitten mersulla tai bemarilla)