Voisiko joku, joka tietää tietokoneista auttaa minua? En tiedä minkä koneen ostaisin. Haluaisin tietokoneen joka voi pyörittää pelejä helposti, mahdollisesti Acer & Windows 7, vähintään 4GB RAM-muistia. Saisi maksaa n. 300-600€ tai vähän enemmän. Kiitos!
Pelitietokone?
PotSneeze
10135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
600 eurolla ei oikein saa kovinkaan hyvää pelikonetta.
Mutta noni 700 sadan euron hintaan saisi jonkinlaisen:
http://keskustelu.afterdawn.com/t.cfm/f-215/uusi_peli_rauta_n_700e-947318/
http://keskustelu.afterdawn.com/t.cfm/f-215/uusi_peli_kone_n_700e-942676/
Wii-U tulee ensi kuussa myyntiin ja hinta vain 250e. Siinä toimii uudet pelit paljon paremmin kuin halpis pc:llä netti, elokuvat ym. perusasiat toimivat myös. On pc-laitteista ymmärtämättömälle suositeltava vaihtoehto.
Wii-U:lle tulee myös kaikki suosituimmat konsoli/pc pelit, kuten ME3, Modern Warfare 3, Far Cry 3, Battefield 3, samantasoisella grafiikalla mitä ne hyvällä pc:llä ovat.
tietokonepuoli toimii Wii-U:ssa?
Pitäis tajuta että jos alottaja haluaa tietää TIETOKONEISTA ja hankkia nimenomaan sellaisen, nii ei sitten tulla tyrkyttämään jotain pelikonsolia. Kaksi aivan eri asiaa.
Määritelmällisesti ja toiminnallisesti wii-u ei poikkea tietokoneesta, ainakaan tietojenkäsittelytieteen kannalta. Siinähän CPU, RAM-muistia, GPU sun muut osat joita tietokoneissa on. Sitä voi myös ohjelmoida ja siinä on käyttöjärjestelmä ja tietokoneohjelmia.
Nintendo Networkista siihen saa myös suuren määrän ohjelmia, muitakin kuin pelkkiä pelejä.
"Haluaisin tietokoneen joka voi pyörittää pelejä helposti,..."
Karu totuus on, että tulla hinnalla et konetta joka pyörittää mitään peliä helposti saati nykimättä. Kolmellasataa et saa mitään pelikelpoista masiinaa 700-800 saa jo jonkinlaisen.
Konsolipelien grafiikanlaatu on aivan täyttä sontaa verrattuna pc-versioihin. Tästä ei pääse yli eikä ympäri.
Wii-U:lla pelit toimivat aina 1080p 60fps tarkoilla tekstuureilla ja yksityiskohdilla.
Osa peleistä kuten Batman Arkham City myös näyttävät selvästi paremmilta kuin pc-versiot.
http://www.tietokone.fi/uutiset/nintendo_uutuuskonsolia_myydaan_tappiolla
"Nintendon mukaan jokainen Wii U -laite myydään laitteen valmistuskustannuksia edullisemmin. Tehokkaiden piirien lisäksi valmistuskustannuksia nostaa arvattavasti laitteen tablet-peliohjain, jossa on kuuden tuuman kosketusnäyttö."
Windows on nimenomaan pelitietokone, ei joku Lelux. Hinnat ovat sen mukaisia.