TAICHI ja sopiva muu treenaus

Taichi aloittelija

Hei, aloitin tässä syksyn mittaan taichin ja olen tykännyt oikein paljon. Nyt mietinkin tässä ja ihmettelen, että minkälaista muuta treenausta kannattaisi harjoittaa taichin lisäksi, koska ohjaajamme kertoi, että mm. kuntosali treenaus "kumoaa" taichin vaikutukset ja toisin päin. Onko muilla taichi harrastajilla vinkkiä ja kokemusta?? :)

3

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taichin harrastaja

      Mitkä taichin vaikutukset kuntosali "kumoaa" ohjaajasi mukaan?

      Ahkera punttaus voi hidastaa tietynlaisen rentouden ja herkkyyden kehittymistä ja huipputaso voi jäädä saavuttamatta kokonaan, mutta niin hyväksi tuleminen vaatii todellista omistautumista taichille ja siitä on muutenkin turha haaveilla ainakaan 10 vuoteen. Käytännössä pari kertaa viikossa tapahtuva punttailu ei hidasta taichissa kehittymistä, ellet nostele painoja todella tavoitteellisesti.

      Taichin terveysvaikutukset ei katoa mihinkään ahkerankaan punttailun myötä, eikä taichi tee tyhjäksi punttailun hyötyjä. Jos ohjaajasi väittää muuta, suosittelen kysymään häneltä tarkemmin asiasta ja sen jälkeen ottamaan siitä itse selvää. Osa taichi-ohjaajista opettaa valitettavasti täyttä huuhaata, eikä sellaiseen opetukseen kannata haaskaata aikaa ja rahaa. Paljon parempaakin on tarjolla.

      • Taichin harrastaja

        Kiitti vastauksesta! Lähinnä ymmärsin ohjaajan puheesta, että nimenomaan lihaksen kasvun ja lihasmassan kehittyminen yhdessä taichin kanssa menee plus miinus nolla, koska taichissä ei ole tarkoitus kasvattaa lihasmassaa eikä käyttää "raakaa" voimaa.

        Mutta hyvä tietää, että muutaman kerran viikossa tehty kuntosalitreeni suht pienillä painoilla ei vaikuta taichihin!


    • Taichi fani

      No mutta jos taichita harrastaa toden teolla ja säännöllisesti niin se on jo tosi monipuolista liikuntaa eikä muuta treenausta oikeastaan tarvitsekaan. Sinuna käyttäisin ne kuntosalitunnit taichi-treeneihin. Taichin hyödyt kasvavat sitä mukaa mitä paremmin sitä osaa. Ja jotta oppii, on harjoiteltava paljon..
      Jos voit ottaa parin kolmen viikon lomia, voin suositella hyvää taichi-kurssia Kiinassa. Paikkakunta on Yangshuo, lähellä Guilin:ia. Netistä löytää sanoilla taichi traveller huang hua. Itse lensin Guangzhou:hun. sieltä junalla Guilin ja bussilla Yangshuo. Mahtava loma ja kurssi oli. Erittäin hienot maisemat. Opettaja osaa hyvää englantia ja taichin lisäksi lainaa polkupyörän, antaa retkivinkkejä ja järjestää myös taichi-retkiä vuorille ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      225
      4115
    2. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      34
      3565
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      36
      3479
    4. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      113
      3430
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      24
      3407
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      113
      3276
    7. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      14
      3189
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      17
      2944
    9. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      246
      2448
    10. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      95
      2346
    Aihe