Ave jurut tänne

- aloittaja -

Muistan yhden kerran, kun Ave tuli kesken treenien ja heitti nyrkkeilyhanskat yhdelle isokokoiselle miehelle. Kaikki menivät ikään kuin varuilleen ja alkoivat vilkuilla treeniensä lomasta, mitä tulee tapahtumaan.

Se oli aika rankkaa katsottavaa. Olinkohan jotain alle 20 vuotias, ehkä oranssi tai vihreävöinen untuvikko. Voi olla että yli 20v. Ei sitä enää näin 44 vuotiaana muista, mutta joka tapauksessa.
Ave hakkasi sen miehen verille. Äijä tippui ainakin kaksi kertaa ja kirjaimellisesti huusi armoa. "Älä lyö enää! Enhän mä sulle pärjää.", mies raakkui nenä veressä.

Sen jälkeen Ave antoi hanskat Mustikselle, joka vuorostaan alkoi ripittää väsynyttä miestä. Olin huomaavinani, ettei mustis - vaikka armoton äijä olikin - oikein hennonut lyödä olan takaa.

Mitä sen jälkeen tapahtui? Ei mitään. Äijä niisti veret nenästä ja treenasi niiskuttaen treenit loppuun. Tosin, ei häntä enää sen jälkeen treeneissä näkynyt.

Myöhemmin kuulin, että se äijä oli Kaapelitehtaan jujutsubileissä tullut isottelemaan Mustikselle.

Toinen tapaus - tämäkin jostain 80-luvulta - oli seuraava.
Tätä en nähnyt, joten jälleen kaikilla oikeus ja velvollisuus korjata, jos kirjoitan höpöhöpöä.

Peruskurssia käynyt pitkätukkainen poika oli potkaissut koulussa joltain tytöltä silmän mustaksi. Siitä tuli rikossyyte eli tapaus meni poliisille ja tieto tietenkin Avelle. Vaikka tytön pahoinpiteleminen jo riittää vajaaälyisyyden todisteeksi, poika osoitti olevansa todellinen idiotti tulemalla vielä treeneihin. Ave tietenkin ryhtyi poistamaan raggaria jujutsusalilta tarttumalla tätä tukasta. Jostain syystä poika hätääntyi ja tipahti polvilleen, mutta tämä ei häntä auttanut vaan pahensi tuskaa. Ave nimittäin ei pysähtynyt, vaan veti salin ovelle asti.

7

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JujutsuHarri

      Tässäpä yks ave juru lisää. Kerran treeneis oltii.. tuli 38 äijää saliin. Ählämeitä kaikki tyynni. Alkovat sii jotai rasismii heittää. Ave pieksi kaikki verille. Vahingos pieksi loputki salis olijat..olikoha 68 yhteensä. Ei mitää muutaku lätty lätisi.. pesi kädet ja läks röökille. vielä sillo muistaaksei poltti. Korjatkaa jos olen vääräs

      • 10+12

        Vit-tu sä oot haus-ka, Harriiiii
        Sä oot ihquu!


    • nyrkkiä pasilassa

      Kuulemma 90-luvulla, kun Ave oli kutsuttu vieraaksi Rantalaisen ja Sarasvuon Hyvät pahat ja rumat-ohjelmaan, oli Aven tulomatkalle järjestetty pieni ylläri: studion kulmalla kolme "pahoinpitelijää" hyökkäsi Aven kimppuun, joka sitten rusikoikin tyypit onnistuneesti. Yhdeltä kuulemma murtui leukakin.

      Voiko joku vahvistaa tämän jutun?

      (Kuka hullu lähtee tekemään stunttihyökkäystä Aven kimppuun, edes useamman hengen voimin?)

      • Kamppailuhuumoria

        Oltiin kerran Elannon lihakaupassa. Ave esitteli lihamestarilla tuhoisia lyöntejään: -Vasen suora,
        -oikea suora,
        -oikea alakoukku.
        - Maksa perna ja munuaiset, sanoi nyrkkeilysäkin virkaa hoitanut spurgu.

        Ja meitä poikia nauratti niin.


    • Aittosumun oppilas

      Mä muistan kun Ave tuli UFC1-mestaruusvyö lanteilla takaisin Jenkkilästä ja heti lentokentällä neljäsataa ninjaa hyökkäsi Aven kimppuun. Siinä katseltiin ihmeissään kun Ave veti maegerilla ekat viisikymmentä nippuun ja sitten jujitti seuraavat sataviisitoista idän miestä mutkalle. Loput lähti karkuun.

      Ave siinä vain tokaisi Aittosumulle että lämpö on päällä, aletaan nyt treenaan tosissaan.

      • Utelias Urpo

        Oliko UFC1 sitä aikaa kun vapaaottelu oli vielä vapaaottelua eikä matolla halailua?


      • power punch5
        Utelias Urpo kirjoitti:

        Oliko UFC1 sitä aikaa kun vapaaottelu oli vielä vapaaottelua eikä matolla halailua?

        Joo, se oli sitä vanhaa kunnon aikaa. Ja itse asiassa Avehan PERUSTI koko UFC:n!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      105
      3681
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      47
      2620
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2442
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      40
      1964
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      29
      1687
    6. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1512
    7. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1511
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1328
    9. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1251
    10. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1245
    Aihe