http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/06/ek_luopuisi_ruotsin_pakollisuudesta_1725349.html
’’Me tarvitsemme entistä enemmän hyviä venäjän kielen osaajia. Tällä hetkellä tietysti tilanne on se, että pakollinen ruotsin kieli on usein tulppana muiden kielten valinnalle."
– Markku Koponen, koulutusjohtaja, Elinkeinoelämän keskusliitto. MTV3 45 minuuttia -ohjelma 27.1.2010, jossa käsiteltiin peruskoulun tuntijakouudistusta
RKP:n höyrypäille: kyse ei ole pakollisesta venäjästä
’’Me tarvitsemme entistä enemmän hyviä venäjän kielen osaajia. Tällä hetkellä tietysti tilanne on se, että pakollinen ruotsin kieli on usein tulppana muiden kielten valinnalle."
– Markku Koponen, koulutusjohtaja, Elinkeinoelämän keskusliitto. MTV3 45 minuuttia -ohjelma 27.1.2010, jossa käsiteltiin peruskoulun tuntijakouudistusta
RKP:n höyrypäille: kyse ei ole pakollisesta venäjästä
Vastaukset 10
Vanhimmat
Paavo raivostui tuosta ulostulosta ja haukkui EK:ta "Etelärannan jupeiksi". Svekot eivät siedä totuuden sanomista arvovaltaiselta taholta.
EK:n hallituksen puheenjohtaja on suru ja toimitusjohtajaksi tuli Mikko "svenska.nu" Pukkinen Turun(!) apulaiskaupunginjohtajan paikalta.
Pukkisen nimitys liittynee tuohon ulostuloon. Onkin ollut hiljaisempaa sen jälkeen.
Svekomafia toimii ja kostaa varmasti.
Persuilla kielitaidon esteenä on pelkästään tyhmyys. Miten sitä kieliä oppii jos ei kouluja käy.
Nyt puhutaan korkeakoulujen "persuista", mitta alkaa olla täynnä jo akateemisissakin piireissä!
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194771331673/artikkeli/opetusministeri gustafsson tyrmaa pakkoruotsin poistamisen korkeakouluista.html
Kielikeskusjohtajien neuvoston puheenjohtaja Vuokko Pakonen tietää "että vapaaehtoisuus on yleensä kannustavampaa kuin pakottaminen. Innostus voisi lisääntyä jne..."
Myös koulutusjohtaja Elinkeinoelämän keskusliitosta - Jaana Lehto tämän aamun Aamulehdessä - pitää korkeakouluruotsin PAKON poistamista harkinnan arvoisena asiana. Kieltä oppii silloin kun opiskelija kokee sen tarpeelliseksi arjen ja työn kannalta. Ruotsia lukevien taidot voisivat jopa parantua, koska perusasioiden kertaamisen sijasta voitaisiin syventyä oman alan asioihin!
Eli muille "johtajatasoille" asianlaita on selvinnyt - jopa tieto lapsen, nuoren ja ihmismielen psykologiasta selvää - paitsi ei hallitus- eikä ministeritasolle. Toki opetusministerin jo ikänsäkin puolesta sopi olettaa olevan viisampi alansa ja edustamansa alan asioista kuin "muiden lähes alaikäisten tietävää näyttelevien ministerikolleegoidensa"!?
http://www.talouselama.fi/uutiset/pakkoruotsi on pian historiaa/a425033
Talouselämä: Pakkoruotsi on pian historiaa
Mitähän osuutta Suomen vienti Kiinaan edustaa? Ruotsi on Suomen suurin vientimaa ja siten myös suomalaisten suurin elättäjä. Talan vainoharhaisista höpinöistä ja ns, "talafaktoista" (valheista) huolimatta!
Saksa ja Venäjä ovat Ruotsia tärkeämpiä kauppakumppaneita Suomelle, joten Pakkoruotsi roskikseen ja nuoriso vapasti valitsemaan kieliopintojaan.
Pakkoruotsalainen RKP:n nettitoimistossa vääristelee totuutta.
Myös uusi koulutusjohtaja Jaana Lehto pitää korkeakoulujen pakkoruotsin poistamista hyvänä, samoin korkeakoulujen kielikeskukset.
RKP:n orja Gustafsson seli seli selittää!!
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194771331673/artikkeli/opetusministeri gustafsson tyrmaa pakkoruotsin poistamisen korkeakouluista.html
Jukka raukkamaisesti käänsi takkinsa vaalien jälkeen. Kuten Virkkunenkin.
Raukat pelkäävät enemmän svekoeliittiä kuin äänestäjiään. Kertoo paljon maamme tilanteesta!
Opiskeltavien aineiden kurssivalikoima on lukiossa laajentunut, ja pakollinen ruotsi syö tilaa muilta kieliltä. Tämä voi vaikuttaa etenkin poikien kiinnostukseen valita ylimääräisiä kieliä, ranskan kielen professori Mervi Helkkula arvioi.
http://blogs.helsinki.fi/nykykielet/2011/12/15/monipuolisesta-kielitaidosta-pidettava-kiinni/