Korruptiota muuten terveysbisneksessä

Kyllä sitä korruptiota vaan pukkaa. Sairasta (!)
http://areena.yle.fi/tv/1655581

Lieköhän 1.8 miljardin IT hanke suurimmaksi osaksi poliitikkojen ja puolueiden voitelua.
680
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kun on kunnolla väliportaita, minkä lävitse kustannukset menevät, niin täytyyhän alussa olla kunnolla "pelivaraa", jotta homman tekijöillekkin lopulta päätyisi edes euro tai pari.

Aivan kuten Kreikassa.

Äänestä
  • Jos menisi 1 miljardi räätälöityyn softaan. 10.000 miestyövuotta a 50 e/h ?
    loput kaikkeen muuhun: rautaan, verkkoihin, kehittimen lisensseihin,,,

    Meniköhön oikein multa loppui nollat laskimesta :(

    Ja kuten kaikki tietävät, niin loppuhinta on ainakin 3-kertainen arvioon nähden, "...koska tuli niin paljon muutoksia ja lisätöitä..."

    Äänestä

  • 10 mrd poks... kirjoitti:

    Jos menisi 1 miljardi räätälöityyn softaan. 10.000 miestyövuotta a 50 e/h ?
    loput kaikkeen muuhun: rautaan, verkkoihin, kehittimen lisensseihin,,,

    Meniköhön oikein multa loppui nollat laskimesta :(

    Ja kuten kaikki tietävät, niin loppuhinta on ainakin 3-kertainen arvioon nähden, "...koska tuli niin paljon muutoksia ja lisätöitä..."

    Riittääkö 50e/h asiakkaalta laskutettavaksi tuntihinnaksi?

    Äänestä

  • Tupla tai kuitti kirjoitti:

    Riittääkö 50e/h asiakkaalta laskutettavaksi tuntihinnaksi?

    50-60/h on työn raakahinta sis. kesälomakorvaukset ja muut kulut. Se tarkoittaa ravintoketjun alimman lenkin osuutta, jonka valtio maksaisi omille tekijöilleen.

    Mutta koska Tiedon/Logican pomojen, ja muun huutosakin on saatava osansa puhumattakaan pörssiyhtiöiden ulkomaisista omistajista niin asiakasta laskutetaan tämän kokoisessa projektissa noin 100-150 euron tunthinnalla.

    Se tarkoittaa joko sitä että hinta nousee 2-3-kertaiseksi tai että 10.000 miestyövuotta onkin sitten 4.000 m-tv.

    Pikuprojektihan se on verratuna Suomen sotakorvauksiin joka oli suuruusluokkaa 400.000-500.000 miestyövuotta.

    ( Ajetelkaa paljonko se olisi ollut tilanteessa että Suomi olisi ollut hyökkääjävaltio? )

    Äänestä

Konsultointipalkkio tuotta urakassa on tietysti miljoonaluokkaa, eu-tasoa. Konsultti laatii kolmen sivun "raportin", jossa on latteuksia, ympäripyöreyksiä, tyhjänpäiväisyyksiä ja "emme vastaa mistään" -liitteitä. Lasku on 2 miljoonaa tästä roskast.. ... köh siis .. konsultoinnista.

Seuraavaksi päättäjät hikoilevat jo, että "me maksettiin tästä rosk ... konsultoinnista kax milliä! Meidän on pakko ottaa koko 1.8 miljardin urakka, sillä muuten äänestäjät alkavat kysyä tämänkin munauksen perään".

Onneksi konsultti järjestää päättäjien päätöstä helpottamaan oman "konsultointipalkkion" päättäjille, joka tässä urakassa vastaa ko. päättäjän koko elämän palkkaa x 3. Silloin on helppo päättäjän päättää, heh, heh.

Äänestäkää vaaleissa että pääsemme eroon korruptiosta.

Äänestä
  • "Äänestäkää vaaleissa että pääsemme eroon korruptiosta."

    Huumorimiehiä ilmeisesti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin suomessa kirjoitti:

Kyllä sitä korruptiota vaan pukkaa. Sairasta (!)
http://areena.yle.fi/tv/1655581

Lieköhän 1.8 miljardin IT hanke suurimmaksi osaksi poliitikkojen ja puolueiden voitelua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu