onko tietoa kuinka paljon kelauudistus on tuonut säästöjä? ja kenelle? ei ainakaan autoilijoille , luulis että noiden keskusten perustaminen ja ylläpito maksaa jonkin verran . vai onko kyseessä työllistämis operaatio kun muu teollisuus supistaa toimiaan niin pitää keksiä kaikenmailman yhteiskunnan tukemia "virityksiä"??
onko f aktaa
kokokokommmu....T
5146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eihän sen autoilijoille ollutkaan tarkoitus tuoda säästöä, vaan Kelalle.
Olemme niin lähellä Neuvostolittoa että taksikyydit täytyy ehdottomasti jakaa tasapuolisesti kaikille yrittäjille.
Kelalle säästöjä kelataan ja on hyvin onnistuttu ainakin laskutus kustannuksista, jota rahoittaa pääosin isoimpien kaupunkien taksit. Kotikaupunkini asukasluku on hiukan vajaa 200 t ja ympäristökuntien takseja on esim sairaaloiden odotusruuduissa ihan niinkuin ennen "uudistusta".
Neuvostoliitossa ei suinkaan "kyydit" jakaantunut tasaisesti. Jos taksinkuljettaja oli kommunisti puolueen jäsen, hän oli kaikissa asioissa yläpuolella muiden. Kommunistipuolueen jäseniä oli koko väestöstä vajaa 3%.
suomen takseista 90 % on kokokokommmu.....ja
Oletko taas syönyt räkääsi ja nuollut mansikin perää, kun noin sönkötät.