Tätä saa lukea roppakaupalla esim amerikasta, jossa erinäiset jengit ym mafiat ovat ottaneet ylivallan. Eikä mekään täällä olla missään lintukodossa, kyllä havaintoja on täällä kotimaassakin.
Raamatun Sana käy toteen ja ei tarvi epäillä, missä ajassa nyt elämme.
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=4&id=5310
Laittomuus pääsee valtaan (Matteus 24)
39
266
Vastaukset
- ml213.
Ymmärsinköhän väärin aloituksesi? Syntihän on se laittomuus ja kun laittomuus pääsee valtaan, niin se tarkoittaa miten synti / JUMALAN tahdon vastaisuus saa vallan.
Niin, ja tuo siis tapahtuu yksilö ihmisissä/kin. Kun laittomuus /synti saa vallan, niin vääjäämättömästi rakkaus kylmentyy - näivettyy. Tästä hyvä esimerkki on hoivan ulkoistaminen. Vanhukset ja lapset jne.... puhumattakaan pienistä synneistä, jotka saavat vallan vaikuttavan olotilan.
Eli ei laittomuuden näkemisessä tarvitse mennä ulkomaille. Se ilmentymä löytyy yllättävän läheltä. Suomessakin helluntailaisuus on viime aikoina tullut tutuksi mediamiehensä liivi-jengistä, unohtamatta Nova Groupia tai Wincapitaa.
Ne winkapitat yms. ovat lieveilmiöitä, joita esiintyy nykyaikoina kaikissa uskontokunnissa..
Kyllä helluntailaisuus on tullut tutuksi suomalaisille mm. Niilo Ylivainion ja monen muun kuuluisan evankelistan kautta..- muistutus...
stefanus kirjoitti:
Ne winkapitat yms. ovat lieveilmiöitä, joita esiintyy nykyaikoina kaikissa uskontokunnissa..
Kyllä helluntailaisuus on tullut tutuksi suomalaisille mm. Niilo Ylivainion ja monen muun kuuluisan evankelistan kautta..Eikä pidä unohtaa Teuvo Hakkaraista.
http://www.seiska.fi/viihdeuutiset/_a184638/helluntailainen kohupersu hakkarainen pullisteli kannissa kuva/ stefanus kirjoitti:
Ne winkapitat yms. ovat lieveilmiöitä, joita esiintyy nykyaikoina kaikissa uskontokunnissa..
Kyllä helluntailaisuus on tullut tutuksi suomalaisille mm. Niilo Ylivainion ja monen muun kuuluisan evankelistan kautta.."Ne winkapitat yms. ovat lieveilmiöitä, joita esiintyy nykyaikoina kaikissa uskontokunnissa.."
stefanus, kuvittelet voivasi tehdä pahaa kun uskottelet itsellesi pahantekoa esiintyvän kaikissa uskontokunnissa.- Eenokki 12
stefanus kirjoitti:
Ne winkapitat yms. ovat lieveilmiöitä, joita esiintyy nykyaikoina kaikissa uskontokunnissa..
Kyllä helluntailaisuus on tullut tutuksi suomalaisille mm. Niilo Ylivainion ja monen muun kuuluisan evankelistan kautta..Normaali uskovaiset pitävät ylivainiota suomen syöpänä, mutta se hyöty hänestä on ollut että h-liike ylivainion työn tuloksena on joutunut naurunalaiseksi.
Vain roskat ajautuvat eksytystuulten mukana h-liikkeeseen. Joo kaikenlaista sählinkiä voi olla, mutta tarkoitin Peku lähinnä sitä, että laittomuus, rikollisuus yleensä saa ylivallan ja alkaa hallita yli ns virallisen vallan ja lakien. Yleensä tämä onnistuu, joko pelolla, tai rahalla. Monesti käytössä on molempia.
jari-pek-ka kirjoitti:
Joo kaikenlaista sählinkiä voi olla, mutta tarkoitin Peku lähinnä sitä, että laittomuus, rikollisuus yleensä saa ylivallan ja alkaa hallita yli ns virallisen vallan ja lakien. Yleensä tämä onnistuu, joko pelolla, tai rahalla. Monesti käytössä on molempia.
* Kyllä avauksen "laittomuus pääsee valtaan" tarkoittaa ihan ise laitonta, eli antikristusta itseään, hän rikkoo liiton, asettuu Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala, jonka valheen juutalaiset tuevat uskomaan, ja sitä kautta joutuvat antikristuksen ansaan, se kun rikkoo liitot, ja nousee israelia vastaan, nämä nykyiset laittomuuksien ilmentymät, joita sitäpaitsi aina ollut, ovat vain jokinlaista ajan hengen ilmiöitä tulevasta suuresta antikristuksesta.
* Ajan henki on sama tänään kuin oli jo heti Kristuksen astutttua ylös taivaaseen, Hänen vasta henki on elänyt siitä asti, ja voimistuu vain. Johannesahan puhuu pienistä antikristuksista tässä ajassa ja ajan hengessä. Varsinainsen pää jehub´n ilmestymiseen asti, Se matkii Jeesusta loppuun asti, niin kuin Jeesuskella oli profeetat, on antikristuksellakin.
- huh huh
Kyllä sä jaksat ....
Oleko jari pekka laiton?
"Mutta joka kestää loppuun asti, pelastuu. Tämä valtakunnan evankeliumi julistetaan koko maailmassa, todistukseksi kaikille kansoille, ja sitten tulee loppu "
Vielä on työpäivää jäljellä, joten palvellaan uskollisina loppuun asti!* purje, lainaamasi sitaatti tarkoittaa , lähinnä Israelille annettua kehoitusta, ja aika on silloin tuhatvuotisen valtakunnan loppuhetkiä, silloin saarnataan " valtakunnan evankeliumia", nythän saarnataan veren evankeliumia. Seurakunta on tuolloin jo ollut taivaassa, sen tuhat vuotta, koska Kristus tempaa omansa ennen tuhatvuotista valtakuntaa.
* Tämä "valtakunnan evankeliumi" on samaa, mitä Jeesus julisti ollessaan maanpäällä, ja olisi jo silloin tahtonut perustaa rauhan valtakunnan , mutta kun juutalaiset eivät tahtoneet ottaa vastaan Messiastaan, vaam ristiinnaulitsivat Hänet. "< kuinka minä olenkaan tahtonut koota kanani, niin kuin kana kokoaa poikasensa sen siipien alle, mutta te ette tahtoneet." Vaan tappoivat Kuninkaansa. Tuhatvuotisessa valtakunnassa jatkuu Jeesuksen työ, ja myös silloin julistetaan valtakunnan evankeliumia. Meille pakanoille saarnataan ristin ja veren evankeliumia ! Ja tietysti niille juutalaisille, jotka uskovat Jeesukseen he saavat syntinsä anteeksi, niin kuin me pakanatkin, ja pääsevät seurakunnan kautta osalliseksi ensimmäisestä, eli vanhurskasten ylösnousemuksesta.- 8+10
Mohikaani_27 kirjoitti:
* purje, lainaamasi sitaatti tarkoittaa , lähinnä Israelille annettua kehoitusta, ja aika on silloin tuhatvuotisen valtakunnan loppuhetkiä, silloin saarnataan " valtakunnan evankeliumia", nythän saarnataan veren evankeliumia. Seurakunta on tuolloin jo ollut taivaassa, sen tuhat vuotta, koska Kristus tempaa omansa ennen tuhatvuotista valtakuntaa.
* Tämä "valtakunnan evankeliumi" on samaa, mitä Jeesus julisti ollessaan maanpäällä, ja olisi jo silloin tahtonut perustaa rauhan valtakunnan , mutta kun juutalaiset eivät tahtoneet ottaa vastaan Messiastaan, vaam ristiinnaulitsivat Hänet. "< kuinka minä olenkaan tahtonut koota kanani, niin kuin kana kokoaa poikasensa sen siipien alle, mutta te ette tahtoneet." Vaan tappoivat Kuninkaansa. Tuhatvuotisessa valtakunnassa jatkuu Jeesuksen työ, ja myös silloin julistetaan valtakunnan evankeliumia. Meille pakanoille saarnataan ristin ja veren evankeliumia ! Ja tietysti niille juutalaisille, jotka uskovat Jeesukseen he saavat syntinsä anteeksi, niin kuin me pakanatkin, ja pääsevät seurakunnan kautta osalliseksi ensimmäisestä, eli vanhurskasten ylösnousemuksesta.> silloin saarnataan "valtakunnan evankeliumia", nythän saarnataan veren evankeliumia<
Miksi nyt saarnataan veren evankeliumia kun pitäisi saarnata tulevasta Taivasten Valtakunnasta? Tätähän Jeesus käski evankelioida, Taivasten Valtakuntaa, eikä veren evankeliumia.
Ehkä tässä on juuri se eksytys kun ei saarnata tulevaa Taivasten Valtakuntaa ja sitä lohdutusta ja muutosta minkä se tulee saamaan aikaan.
Unohtamatta tietysti Jumalan meille antamaa pelastustietä Jeesuksen kautta. - 1234567...
Mohikaani_27 kirjoitti:
* purje, lainaamasi sitaatti tarkoittaa , lähinnä Israelille annettua kehoitusta, ja aika on silloin tuhatvuotisen valtakunnan loppuhetkiä, silloin saarnataan " valtakunnan evankeliumia", nythän saarnataan veren evankeliumia. Seurakunta on tuolloin jo ollut taivaassa, sen tuhat vuotta, koska Kristus tempaa omansa ennen tuhatvuotista valtakuntaa.
* Tämä "valtakunnan evankeliumi" on samaa, mitä Jeesus julisti ollessaan maanpäällä, ja olisi jo silloin tahtonut perustaa rauhan valtakunnan , mutta kun juutalaiset eivät tahtoneet ottaa vastaan Messiastaan, vaam ristiinnaulitsivat Hänet. "< kuinka minä olenkaan tahtonut koota kanani, niin kuin kana kokoaa poikasensa sen siipien alle, mutta te ette tahtoneet." Vaan tappoivat Kuninkaansa. Tuhatvuotisessa valtakunnassa jatkuu Jeesuksen työ, ja myös silloin julistetaan valtakunnan evankeliumia. Meille pakanoille saarnataan ristin ja veren evankeliumia ! Ja tietysti niille juutalaisille, jotka uskovat Jeesukseen he saavat syntinsä anteeksi, niin kuin me pakanatkin, ja pääsevät seurakunnan kautta osalliseksi ensimmäisestä, eli vanhurskasten ylösnousemuksesta.Mohikaanin julistus on harhaista, ei ollenkaan johdonmukaista.
Laittomuuteen ei tarvita lausuntoa raamatusta.
Sota on lähes aina rikos ihmiskuntaa vastaan. Se on taloudellisen hyödyn saavuttamista sotilaallisin keinoin.
Talousrikollisuus on luultavasti nousussa. Yritystoiminta ja rikollisuus yhdistyvät monin tavoin ja tavotteena on voiton maksimointi.
Talousrikollisuudella ei ole mitään yhteyttä raamatullisiin "ennustuksiin". Siispä sitä vastaan tulee toimia maallisin keinoin.
Toki uskonjärjestöissä voidaan tuoda rikollisuutta esille ja esittää keinoja sen kitkemiseksi.* Kyllä joo, mutta ajassa vaikuttaa jo, laittomuuden ihmisen henki, eli antikrisuksen henki, itse laittomuuden ihminen ilmestyy, suurella voimalla ja ihmeillä, saa jopa tulenkin taivaasta lankemaan alas maahan. Monet on sitä mieltä, että nykyinen uusi paavi on se laittomuuden ihminen , eli siis saat-ana ihmisen hahmossa. Sen voi hyvin ajatella näin olevan, koska sen pitääkin olla ihminen, jolla on suuri kannatus ympäri maailman, ja paavin kirkkoahan kannattaa vähintäänkin miljardi ihmistä, ja luku voi olla jopa kolminkertainen.
* Mutta ei tarvitse pelätä vääriä kristuksia, sillä aito ja Jumalan kunnian saanut Ihmisen Poika, Jeesus Kristus tulee, ja pelastaa Häneen uskovat tältä hirviö ihmiseltä ja hänen vihaltaan. Joko suopursukka olet anatanut elämäsi Jeesusken turvallisiin käsiin, ei tarvitse pelätä talaousrikollisia eikä muitaan pikku antikristuksia, jotka luo tässä ajassa Kristus vastaista henkeä.
- body
Miten se oli siellä alkuihanuudessa, Taisi Kain ja Abel käyttää live väkivaltaa kun toiselta meni henki.
Noita lopunaikoja hoetaan jatkuvalla syötöllä, mutta Tellus kiertää rataansa. - laittomuus on vallas
jari-pek-ka raamatun laittomuus on laittomuutta Jumalan lakia kohtaan?
Suurin osa helluntalaisista ovat laittomia Jumalan lain suhteen. Usealle heistä ei Herran sapatti kelpaa.Kaikki se on laittomuutta, joka sotii Jumalan käskyjä vastaan. Suomen lain perustuskin on aikoinaan asetettu Jumalan käskyille, mutta enää se ei ole sitä, vaikka osa laista ei sodikkaan Jumalan käskyjä vastaan. Mutta on paljon niitä, jotka sotii käskyjä vastaan. Yksi sellainen julma, rakkaudeton ja säälimätön laki on aborttilaki, joka on karmein esimerkki.
- pastuurius
Voisin kaveri sulle sanoa, että sapatti on juutalaisia koskeva laki. " Niin ei siis panna muuta kuormaa pakanoille kuin ei syödä' verta, lihaa josta veri ei ole laskettu pois sekä epäjumalille uhrattu, ja haureus!"
Laittomuus on tottelemattomuus J;:n sanaa kohtaan ( Uusi Testamentti ) VT niiltä osin kun ei ole juutalaisille... * Lue nyt läksysi paremmin, jos kerran haluat olla opettajana? Lakia ei koskaan ole annettukaan pakanoille, vaan ainoastaan israelille. Pakna tulee kosketuksiin lain kanssa vasta, kun ottaa vastaan Jeesusken Kristuksen, joka on lain loppu, vanhurskaudeksi jokaiselle joka uskoo.
* Sabatti on laintäyttämisen yksi artikla, ja jos rikkoo yhden kohdan laista rikkoo koko lain. Ja niinpä meillä, jotka olemme saaneet armon avuksemme oiekaan aikaan, on Kristus meidänkin osalta lain loppu, Hänessä täytetty kokonaan hyväksemme, emme voi mitään sabattia eritellä pois muusta laista, jos lainkautta haluat vahurskaaksi tulla, täytä sitten koko laki. Muutoin ei pelkkä sabatin pito riitä alkuunkaan. Ja jos olet pakana, siis et juutalainen, ei sinulla lakia voi ollakkaan jota voisit alkaa täyttämään,koska laki on vain juutalaisetn laki.
* Laki on sinullekkin tarjolla Jeesuskessa Kristuksessa, ja valmiiksi täytettynä, omistat vaan sen Hänessä, elät Hänessä, ejät lain täydellisyydessä, koska Kristus on ainut lain täyttäjä ihmissuvussa.
- body
Oli aikoja Israelin kansan elämässä kun jotkin sairaat häädettiin kaupungin porttien ulkopuolelle nääntymään ja kuolemaan.
Se oli jumalallinen laki, mitä jos nyt tehtäisiin samoin, sairaat kaatopaikoille kuolemaan.
Olisiko se lain täyttymys.?
Ihmiselle on annettu järki, on annettu ymmärrys hoitaa asiat mahdollisimman hyvin ja se ohittaa kaikki typeryydet, se ohittaa kaikki raamatulliset typeryydet. - Että, herätyys!
Laittomuuden tekijät / laittomuus on jo päässyt valtaan, koko ihmskuntaa, myös krist. kuntia hallistevaan ja johtavaan asemaan, sitä huipentumaa vailla.
- AVAA SILMÄSI
Katso pastorien ja uskonlahkojen opettajien rahan ahneutta ja huomaa missä tarkoituksessa sanaa levitetään.Rikastuvat seurakuntalaisten antamilla rahoilla..Onkohan puhtaat jauhot pussissa.
- Pastuurius
AVAA SILMÄSI kirjoitti:
Katso pastorien ja uskonlahkojen opettajien rahan ahneutta ja huomaa missä tarkoituksessa sanaa levitetään.Rikastuvat seurakuntalaisten antamilla rahoilla..Onkohan puhtaat jauhot pussissa.
Rahaa pitää olla, ettei tarvi aina kysellä paljonko rapuleipä maksaa ABC:llä, mutta ahneus posi meistä!! Halllleeeelyyyyyja!!!!
Pastuurius kirjoitti:
Rahaa pitää olla, ettei tarvi aina kysellä paljonko rapuleipä maksaa ABC:llä, mutta ahneus posi meistä!! Halllleeeelyyyyyja!!!!
* Se on kai raha, joka tekee sinut noin sulaaksi ! Ei rakkaus Sanaan eikä evankeliumiin, rahallahan on maailmassa "taivaallinen" valta, se voi murskata tai tappaa, tai sitten, jolla sitä on, on jumala köyhimmille. Mutta me uskovat, olimmepa rikkaita tai köyhiä, panemme toivomme Jeesukseen Kristukseen.
Verotonta tuloa varmaan lipuu lahkojen sikariportaan taskuun ja harmaa talous rehottaa.
- Pastuurius
Veroton raha on epäreilujen kaverien homma, siis ei uskovien, me maksamme verot!!!!
- kun ajatellaan
vaikka, että sapattia viettää vajaat 50 milj maailman yli seitsemän miljardin ihmismäärästä.
Suuri on laittomuuden määrä. - Niko.
Ajankohtainen aloitus, kiitos siitä!
Me totisesti elämme niitä aikojajoista Herra omilensa jäähyväispuheessaan, johon viittasit, puhui. Olkaamme kuintenkin turvallisin mielin, sillä Herra edeltä tässä myös kertoi mitä tapahtuva on, jotta kestäisimme kaikessa ja emme, malttiamme menettäisi kun kaikki mitä Herra meille edeltä käsin kertoi, tapahtuvat.
Morsianta so. seurakuntaa, uskovia, puhdistetaan ja valmistetaan koetusten ja kestävyyden kautta kohti hääpäivää, joka saapuu Herran palatessaan kirkkaudessaan tuomitsemaan maailman!
Pysykäämme valveilla. - Kuulluttakaa
Jos on mahdollista, paastoa päivät ennen tulevaa pääsiäistä!
- 8+10
Laittomuutta ja pahuutta on ollut aina, jo aikojen alusta alkaen. Vanha Testamentti ja sen kirjoitukset ovat todisteena siitä. Ei se ole lisääntynyt vaan vähentynyt.
Nyt vain saamme reaaliajassa tiedon kaikista laittomuuksista ympäri maailman.
Emme elä mitään viimeisiä aikoja Raamatunkaan mukaan.
Ei kannata hyperventiloida ja kiihdyttää itseään luonnottomaan ja epäterveeseen transiin luulottelemalla ja peloilla.
Itsemurhia ja työkyvyttömyyttä on ihan liikaa juuri tällaisten keskuudessa jotka ovat poikenneet pois normaalista ajattelusta ja ottaneet tilalle kuvitellun fantasian kaikkine omituisine sairaine muotoineen.
- jatkokertomus1
Mikä ihme on ettei uskovat, ne jotka ovat todellisia Herran ja totuuden etsijöitä ota todesta mitä Jumala on luvannut!
Jer. 13:16 Antakaa Herralle, teidän Jumalallenne, kunnia, ennenkuin tulee pimeä ja jalkanne loukkaantuvat vuoriin hämärissä. Silloin te odotatte valoa, mutta hän muuttaa sen pilkkopimeäksi, tekee sen synkeydeksi.
Jumala ITSE lähtää väkevän eksytyksen ja pilkkopimeyden sekä synkkeyden.
JUMALA ei paha.
Miksi ??
Että ne jotka VALHETTA RAKASTAVAT saavat sitten osansa.
Jumala usein käyttää ihmistä välikappaleena.
ja valitetavasti eräs hyvä liittolainen on pahalla: nainen jota on helppo pettää ja huijata.
Tämä maailma ei tule hyväksi ihmisen teoilla, uskovien tahi uskottomien.
Tämä maailma on JO tuomittu, eli se on menossa vain ja ainostaan yhtä tarkoitusta varten lopulliseen pisteeseen:
Ne jotka valhetta rakastavat ottavat pahan itsensä vastaan vapahtajana !
ja siihen sekä Jumala että paha itse tähtää, Jumalan puolesta se on rangaistus jumalattomille.
Pahan puolesta se on viimeinen yritys tehdä mitä?
sitä mitä paha on aina halunut, tulla Jumalan kaltaiseksi.
ja mitä nainen on AINA halunut ?? tulla tasa-arvoiseksi ja samanlaiseksi kuin Jumalan KUVA eli mies.
kumpikaan ei tule onnistumaan !
Olen jossain tulkinut että, Jumala on laittanut biologisen tai mikä lie, lukon että paha ei ikinä pääse osalliseksi Jumalan olemuksesta, eli ei tule yhtä ja yksiin Hänen kanssaan.
Ja naisella on sama halu miehen kanssa, mutta tässä on yhtävähän mahdollisuus että nainen muuttuu mieheksi eli Jumalan Kuvaksi.
Ja tämä biologinen lukko on pyrittu nyt kaksi kertaa avaamaan.
Esimmäinen kerta oli Nooan aikoina, kun Jumalan pojat ottivat NAISIA itselleen ja teki lapsia.
Mutta Biologian kannalta, sekä miehellä että naiselle on OMA Geenikartta, jota ei voi siirtää kuin osaksi toiselle.
eli yhteinen lapsi tarvitsee miehen GEENIT että on Jumalan Kuva.
Saatanalla eikä naisella ole tätä "ominaisuutta", vain miehellä.
ja tästä seuraa se että paha ja naiset vihaavat miehiä ja näin he tekevät yhteistyötä, saadakseen MIEHET langeamaan !
kuten on Iisebelin ja Bileamin oppi ja tarkoitus.
Mikä oli eräs mitä iisebell halusi ?? Miehen OMAISUUS eli perintö!
Naisella ei ole PERINTÖOIKEUTTA ja se on kova pala, mutta USKOVAT naiset kuten Saara ja muut pyhät ovat taivaassa ja heillä on osa perinnöstö MIEHEN KAUTTA ja "vaikutuksesta".
Miten on Suuri salaisuus:
Ef. 5:32 Tämä salaisuus on suuri; minä tarkoitan Kristusta ja seurakuntaa.
31 "Sentähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa, ja ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi."
32 Tämä salaisuus on suuri; minä tarkoitan Kristusta ja seurakuntaa.
Eli tässä on viittaus, sisällä, siitä että mies ja nainen YHDESSÄ on Yksi liha.
Ei niin että paha ja nainen on yhtä lihaa ja yhtä.
Nyt KUKA omistaa perintö oikeuden ??
Jeesus Kristus ,eli Poika tai seurakunta eli vaimo ??
Kuka on KAIKEN HERRA ?? vaimo ? nainen ?
eli tässä on eräs petoksen säie, jota maailma, se on paha ja nainen ajaa eteenpäin.
Nainen tai paha ei ikinä muutu Jumalan Kuvaksi.
Yhtä vähän kuin kuu voi antaa tai tulla VALON LÄHTEEKSI !
ja mitä Jumala Sanoo ja määrittelee itsensä ??
Ps. 82 jos oikein muistan: ei ole varmaa:
Jumala on AURINKO !
Kuu ei ole Jumalan esikuva vaan naisen.
Kuka ihaili kuuta ja antoi sille polttouhreja ??
Eikö Abram silloin kun oli kuunpalvoja.
Tässä on eräs "salaisuus", mitä ja miksi vaimo oli kuunpalvojalle mieleen.
Mutta sama tuo. paha ja pahan liittolainen nainen ei ikinä tule saavuttamaan mitä haluaa ja etsii !
ja tästä seuraa viha miehiä kohtaa ! kuten Iisebell ja Bileam osoitti.
HHmmm tämä osa on esille ILmestyskirjassa sekä vanhassa testamentissa, eli liitossa eli SOPIMUKSESSA.
muista Psalmi 2 ja Ilmestys luku 3.
ja tarkista ASIA yhtyes.
JK. kaikki naiset eivät oel liitossa pahan kanssa mutta useat, ellei 99%!
aj vieläpä kyseessä on petos ja huijaus, ja koska petos on sekä Jumalan että myös pahan aivoitus on se täydellinen kunnes nainen havaiutsee että kyseessä on petos:
13 Niin Herra Jumala sanoi vaimolle: "Mitäs olet tehnyt?" Vaimo vastasi: "Käärme petti minut, ja minä söin".
No esitä samankaltainen tapaus, ilman naisen "apua" että paha olisi näin pettänyt miehen.
Ei se ei onnistu, mutta jos on karvanen pippi tekojen takana on mies voimaton ellei tunne Jumalan tekoja.
no jatkukoon jossain muuallla, eli- jatkokertomus1
Samanlaisella voimalla mitä on ja tekee laki synnin kautta miehelle, halu, "tarve" etsitty ominaisuus, niin syntiä kukaan ei kykene vastustamaan omalla voimalla.
kuten Jumala sanoi:
7 Eikö niin: jos teet hyvin, voit kohottaa katseesi; mutta jos et hyvin tee, niin väijyy synti ovella, ja sen halu on sinuun, mutta hallitse sinä sitä!"
NYT HUOM: nainen ei ole synti!
Mutta se halu mitä miehellä on naiseen on synnin kaltainen ja omassa voimassa mahdoton vastustaa.
Kaikki ovat syntiä tehneet.
NYT ilosanoma miehelle!
se halu mitä koet naisia kohtaa on palava tuli pätsi, ja se polttaa ellet tiedä että naiselle ei ole valtaa sinuun, edes seksin alueella !
tämä on perkeleen valhe jota naiset ha paha käyttävät miehiä alistaakseen.
ja sen halu on sinuun, mutta hallitse sinä sitä!"
Naiset eivät voi hallita sitä sillä he ovat petoksen sisällä ja uskovat sen valheen.
Jos miehen halu on suurempi kuin naisen. niin Miksi Jumala antanut lain eli käskyn aviooikeudesta NAISELLE !
eli nainen voi vaatia mieheltä seksiä!
eikä sitten mies halua sitä vapaaehtoisesti. periaattessa ei !
Miksi ? Mies voi aj puhuu ja on suorassa yhteydessä Jumalaa !
Eikö sitten nainen ole ??
miten on Kirjoitettu on:
1 Mutta käärme oli kavalin kaikista kedon eläimistä, jotka Herra Jumala oli tehnyt; ja se sanoi vaimolle: "Onko Jumala todellakin sanonut: 'Älkää syökö kaikista paratiisin puista'?"
2 Niin vaimo vastasi käärmeelle: "Me saamme syödä muiden puiden hedelmiä paratiisissa,
eli lokiikalla lue: miksi nainen ei sanonut: Olen sen Kuullut Jumalan suusta ??!!
tahi Kutsuiko Jumala MIESTÄ ja NAISTA paratiisissa ??
9 Mutta Herra Jumala huusi miestä ja sanoi hänelle: "Missä olet?"
no sama tuo, olen kyllästynyt sekä itseeni että Jumalaaa joka ei välitä ihmisestä ! - JokoLoppuOlisiNyt
jatkokertomus1 kirjoitti:
Samanlaisella voimalla mitä on ja tekee laki synnin kautta miehelle, halu, "tarve" etsitty ominaisuus, niin syntiä kukaan ei kykene vastustamaan omalla voimalla.
kuten Jumala sanoi:
7 Eikö niin: jos teet hyvin, voit kohottaa katseesi; mutta jos et hyvin tee, niin väijyy synti ovella, ja sen halu on sinuun, mutta hallitse sinä sitä!"
NYT HUOM: nainen ei ole synti!
Mutta se halu mitä miehellä on naiseen on synnin kaltainen ja omassa voimassa mahdoton vastustaa.
Kaikki ovat syntiä tehneet.
NYT ilosanoma miehelle!
se halu mitä koet naisia kohtaa on palava tuli pätsi, ja se polttaa ellet tiedä että naiselle ei ole valtaa sinuun, edes seksin alueella !
tämä on perkeleen valhe jota naiset ha paha käyttävät miehiä alistaakseen.
ja sen halu on sinuun, mutta hallitse sinä sitä!"
Naiset eivät voi hallita sitä sillä he ovat petoksen sisällä ja uskovat sen valheen.
Jos miehen halu on suurempi kuin naisen. niin Miksi Jumala antanut lain eli käskyn aviooikeudesta NAISELLE !
eli nainen voi vaatia mieheltä seksiä!
eikä sitten mies halua sitä vapaaehtoisesti. periaattessa ei !
Miksi ? Mies voi aj puhuu ja on suorassa yhteydessä Jumalaa !
Eikö sitten nainen ole ??
miten on Kirjoitettu on:
1 Mutta käärme oli kavalin kaikista kedon eläimistä, jotka Herra Jumala oli tehnyt; ja se sanoi vaimolle: "Onko Jumala todellakin sanonut: 'Älkää syökö kaikista paratiisin puista'?"
2 Niin vaimo vastasi käärmeelle: "Me saamme syödä muiden puiden hedelmiä paratiisissa,
eli lokiikalla lue: miksi nainen ei sanonut: Olen sen Kuullut Jumalan suusta ??!!
tahi Kutsuiko Jumala MIESTÄ ja NAISTA paratiisissa ??
9 Mutta Herra Jumala huusi miestä ja sanoi hänelle: "Missä olet?"
no sama tuo, olen kyllästynyt sekä itseeni että Jumalaaa joka ei välitä ihmisestä !Silloin te odotatte valoa, mutta hän muuttaa sen pilkkopimeäksi, tekee sen synkeydeksi.
Mitä uskovat odottavat ??
EIkö suuri osa odota että VALON vaikutus ja sen mukana tuomat "jutut" tulevat voimallisesti esille lopunaikana !
eli Jos oikea valo, mikä on tässä yhteydessä aurinko, niin tule pimeäksi, kuitenkin, näyttää että maailma, se on uskovien odotus on valo eli Jumalan ihmeelliset teot!
Nyt Jos maailmassa on valoa, mitä se on Jumalan määrittelänä ??
iso herätys kuten valo joka ei ole piilossa sängyn alla vaan näkyvällä paikalla saa sitten ihmiset tulemaan valon tykö !
Mutta ota huomioo,n Jumala sanoo:
"Silloin te odotatte valoa,"
koska odotetaan valoa ?? Eikö silloin kun on jo pimeää !
ja mitä Jumala sanoo !
mutta hän muuttaa sen pilkkopimeäksi, tekee sen synkeydeksi.
Jumala muutta valon pimeydeksi !
eli ei ole oikeaa valoa !
Nyt kuitenkin on ikäänkuin valoa ja se vetää kaikkia puoleensa.
Mitä tämä uusi valo, uusi viini ja uusi uljas armeija sitten tekee ja kenen vaikutuksesta !
ELi nyt on loppu lähellä, Jumalan Kiitos ! - taas tuota samaa
JokoLoppuOlisiNyt kirjoitti:
Silloin te odotatte valoa, mutta hän muuttaa sen pilkkopimeäksi, tekee sen synkeydeksi.
Mitä uskovat odottavat ??
EIkö suuri osa odota että VALON vaikutus ja sen mukana tuomat "jutut" tulevat voimallisesti esille lopunaikana !
eli Jos oikea valo, mikä on tässä yhteydessä aurinko, niin tule pimeäksi, kuitenkin, näyttää että maailma, se on uskovien odotus on valo eli Jumalan ihmeelliset teot!
Nyt Jos maailmassa on valoa, mitä se on Jumalan määrittelänä ??
iso herätys kuten valo joka ei ole piilossa sängyn alla vaan näkyvällä paikalla saa sitten ihmiset tulemaan valon tykö !
Mutta ota huomioo,n Jumala sanoo:
"Silloin te odotatte valoa,"
koska odotetaan valoa ?? Eikö silloin kun on jo pimeää !
ja mitä Jumala sanoo !
mutta hän muuttaa sen pilkkopimeäksi, tekee sen synkeydeksi.
Jumala muutta valon pimeydeksi !
eli ei ole oikeaa valoa !
Nyt kuitenkin on ikäänkuin valoa ja se vetää kaikkia puoleensa.
Mitä tämä uusi valo, uusi viini ja uusi uljas armeija sitten tekee ja kenen vaikutuksesta !
ELi nyt on loppu lähellä, Jumalan Kiitos !Voisit benedi lopetta nuo sairaat sönkkäyksesi naisvihoineen.
Emme me palstalaiset ole syyllisiä siihen että sinun vaimosi petti ja jätti sinut.
Olisit pitänyt paremman huolen vaimostasi myös sängyssä.
Taidat olla munaton mies kaikin puolin. - hah hah Psalmi2
taas tuota samaa kirjoitti:
Voisit benedi lopetta nuo sairaat sönkkäyksesi naisvihoineen.
Emme me palstalaiset ole syyllisiä siihen että sinun vaimosi petti ja jätti sinut.
Olisit pitänyt paremman huolen vaimostasi myös sängyssä.
Taidat olla munaton mies kaikin puolin.hah hah olet sitten TARKKAAN tutkinut ja tullut tähän tulokseen ??
Kuten Jobin ystävät, ME OLEMME sen tutkineet !
varo päätäsi kurja syntinen ! - HerraNauraaHahahhah
JokoLoppuOlisiNyt kirjoitti:
Silloin te odotatte valoa, mutta hän muuttaa sen pilkkopimeäksi, tekee sen synkeydeksi.
Mitä uskovat odottavat ??
EIkö suuri osa odota että VALON vaikutus ja sen mukana tuomat "jutut" tulevat voimallisesti esille lopunaikana !
eli Jos oikea valo, mikä on tässä yhteydessä aurinko, niin tule pimeäksi, kuitenkin, näyttää että maailma, se on uskovien odotus on valo eli Jumalan ihmeelliset teot!
Nyt Jos maailmassa on valoa, mitä se on Jumalan määrittelänä ??
iso herätys kuten valo joka ei ole piilossa sängyn alla vaan näkyvällä paikalla saa sitten ihmiset tulemaan valon tykö !
Mutta ota huomioo,n Jumala sanoo:
"Silloin te odotatte valoa,"
koska odotetaan valoa ?? Eikö silloin kun on jo pimeää !
ja mitä Jumala sanoo !
mutta hän muuttaa sen pilkkopimeäksi, tekee sen synkeydeksi.
Jumala muutta valon pimeydeksi !
eli ei ole oikeaa valoa !
Nyt kuitenkin on ikäänkuin valoa ja se vetää kaikkia puoleensa.
Mitä tämä uusi valo, uusi viini ja uusi uljas armeija sitten tekee ja kenen vaikutuksesta !
ELi nyt on loppu lähellä, Jumalan Kiitos !Nyt sitten kova pala naisille ja miehelle.
Miksi nainen tarttui syntiin eli petokseen pahan sanoilla mutta mies ei, ei le kerrottu onko paha koittanut tarjota miehelle Jumalan Kuvan kaltaisuutta joka oli JO miehellä.
Miten on, Kirjoitettu on:
Joh. 1:13 jotka eivät ole syntyneet verestä eikä lihan tahdosta eikä miehen tahdosta, vaan Jumalasta.
Missä on naisen tahi pahan tahto ??
Kyllä he tekevät lapsia jos Jumala sallii ! Nooan aika.
1. Joh. 3:9 Ei yksikään Jumalasta syntynyt tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä; eikä hän saata syntiä tehdä, sillä hän on Jumalasta syntynyt.
1. Joh. 5:18 Me tiedämme, ettei yksikään Jumalasta syntynyt tee syntiä; vaan Jumalasta syntynyt pitää itsestänsä vaarin, eikä häneen ryhdy se paha.
Ja tässä on sitten eräs YDIN:
Jumalan SIEMEN !
Mikä on Jumalan siemen, fyysisesti sekä ennenmuuta henkisti ??
Jumalan SANA ??
Nyt Tarkista, onko maailmassa muita siemenen lähteitä ??
! moos 3:15 Ja minä panen vainon sinun ja vaimon välille ja sinun siemenesi ja hänen siemenensä välille; se on polkeva rikki sinun pääsi, ja sinä olet pistävä sitä kantapäähän."
Nyt on siis naisen siemen ja pahan siemen ja sitten on miehen siemen ja Jumalan Siemen.
eli mitkä siemet "tappelevat" nyt keskenään ??
Jumalan Siemen ja pahan siemen ?
Miehen siemen ja pahan siemen ??
Usein HELLarit opettavat että pahan pää se on voima on jo murskattu, miten on. onko ?
ei vielä sillä pahalla on voimaa ja valtaa, mutta ei kauaan.
Nyt onko nainen syntynyt miehestä vai ei ?
Heitä HELLari opit pois ja lue mitä on KIRJOITETTU.
Osoita että nainen on Jumalasta syntynyt, vai onko nainen tehty miehestä ??
Miten Miehen siemen, kuten nykyjään voidaan osoittaa on kulkenut vain mieheltä miehelle ja naisen siemen naiselta naiselle.
Tässä on osa biologista lukkoa jota ei voi purkaa eikä hajoittaa.
Nyt missä on osoitettu Jumalan Lapsen määritellät ??
tutki ja etsi, en niitä anna mutta voit aloitta vailla perinnöstä mitä iisebell halusi.
hah hah hah psalmi 2
- aaroM
Ystävät
Arvoisa
Ulkoministeri
Timo Soini
Pääministeri
Juha Sipilä
ETYK-presidentti
Ilkka Kanerva
Isrelin Suomen Suurlähetystö
Israelystävät
Timo Soini:
ET SAA PETTÄÄ SUOMEN KANSAA-ÄÄNESTÄJIÄ-
ISRELIN SIUNUAKSEN LUPAUKSIA SUOMEN KANSELLE!
-NÄMÄ ASIAT NOSTIVAT SINUT VALLAN KAMMAREIHIN!
***
Yleisesti Suomen politikoista:
Onko enää YHTÄÄN puoluetta tai "leipäpappi-politikkoa",
johon voisi Suomen kansa luottaa?
Timo. Meitä NYT punnitaan!
ONKO SELKÄRANKAA?
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Dan.5.html
http://www.concordia.fi/lehti/2005/22005/3.htm
Valitse:
http://www.evl.fi/raamattu/1992/Joel.4.html
1 -- Katsokaa, mitä tulee tapahtumaan!
Tuohon aikaan minä käännän
Juudan ja Jerusalemin kohtalon.
2 [i] Minä kokoan kaikki kansat
Josafatinlaaksoon*
ja käyn siellä oikeutta niitä vastaan
oman maani ja kansani Israelin tähden.
Ne hajottivat Israelin
muiden kansojen sekaan
ja jakoivat minun maani.
3 Minun kansani ne arpoivat saaliikseen, nuorukaisen ne antoivat portolle palkaksi, myivät tytön viinistä, jonka joivat.
4 Ja nyt,
mitä teillä on mielessänne, Tyros ja Sidon,
mitä sinulla, Filistean maa?
Minulleko yritätte kostaa?
Jos yritätte,
käännän tekonne teitä itseänne vastaan,
hetkessä minä sen teen.
*
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/5Moos.30.html
1. "Jos sinä silloin, kun tämä kaikki sinua kohtaa, siunaus tai kirous,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815