Akateeminen.com

En suosittele

Tilasin akateeminen.com kautta kirjan, koska ajattelin saavani kirjan mahdollisimman nopeasti.

Yllätys oli melkoinen kun uutta kirjaa noutaessa kirja olikin käytetyn näköinen. Myyjän mielestä kirja oli hiukan narmuuntunut muiden kirjojen välissä. Lukulaseja käyttävänä en huomannut kirjan kannen naarmuja vaan siihen asti olin tuijottanut epäuskoisena "uuden" kirjan kulmia, mutta myyjän kommentin jälkeen kiinnitin huomiota myös kirjan kannen naarmuisuuteen.

No, myyjä lupasi alentaa 10 %:a hinnasta. Hiukan mietin maksanko naarmuisesta ja "nauravakulmaisesta" kirjasta 90%:a uuden kirjan hinnan verran. Lopulta myönnyin lunastamaan kirjan hieman pitkin hampain, mutta seuraava ongelma oli edessä.

Seuraavaksi kävi selväksi ettei kirjan hinta ollutkaan sama kuin oli tilausta tehdessä ilmoitettu ja tilausvahvistukseen tullut hinta. 10 %:n alennuksellakin kirja oli kalliimpi kuin tilattaessa. Siinä sitten käytiin vääntöä olenko ostanut kirjan nettikaupasta vai kirjakauppasiirtona, jolloin kirja ei olisikaan verkkokaupasta tilatun kirjan hintainen. Sitähän piti sitten lähteä selvittämään takahuoneesta...

Loppusaldona voidaan todeta, että matkustin bussilla 20 kilometriä nähdäkseni huonokuntoisen kirjan.

Mielestäni kirja olisi pitänyt olla sen hintainen kuin se oli tilattaessa. Kirjan olisi myös pitänyt olla uuden veroinen, koska se myytiin uutena ja uuden kirjan hinnalla.

Mielestäni ei ole merkitystä onko kirja tullut käytetyn kuntoiseksi jonkun henkilön käytössä vai kirjakaupassa - käytetyn kuntoinen kirja ei ole uuden kirjan arvoinen. Voisivat hiukan katsoa kirjan kuntoa ennenkuin lähettävät sitä "uutena" asiakaan noudettavaksi. Tämä olisi sitä niin kutsuttua asiakaspalvelua, joka edistäisi myös asiakkaan tyytyväisyyttä.

8

3474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hah hah haavi

      Ei muuta kuin ostamaan oppikirjoja akateemisesta. Sen jälkeen suorittaa vaihto-operaation - palauttaa vanhat käytetyt oppikirjat akateemiseen ja myy akateemisesta saadut uudet kirjat edelleen. Uuden veroisina niistä saa paremman hinnan kuin repussa nuhjuuntuneista kirjoista.

      • lukutoukka-81

        Kyllä tuolta normaalisti ihan uusia kirjoja tulee ja myös nopeasti. Veikkaampa, että alkukankeuksista on päästy kun ihmiset tilaavat nykyään netistä niin paljon. Katsoin että saisi ilmaiset postikulutkin nyt tilauksiin etukoodin käyttämällä tuolta http://www.alennuskoodi.tv/akateeminen.com/

        Tuo on vissiin voimassa rajoitetun ajan. Kun tuo on osa Stokkaa niin tietää että asiakaspalvelu pelaa varmasti, jos tulisi jotain ongelmia :)


      • et kuitenkaan usko..
        lukutoukka-81 kirjoitti:

        Kyllä tuolta normaalisti ihan uusia kirjoja tulee ja myös nopeasti. Veikkaampa, että alkukankeuksista on päästy kun ihmiset tilaavat nykyään netistä niin paljon. Katsoin että saisi ilmaiset postikulutkin nyt tilauksiin etukoodin käyttämällä tuolta http://www.alennuskoodi.tv/akateeminen.com/

        Tuo on vissiin voimassa rajoitetun ajan. Kun tuo on osa Stokkaa niin tietää että asiakaspalvelu pelaa varmasti, jos tulisi jotain ongelmia :)

        "Kun tuo on osa Stokkaa niin tietää että asiakaspalvelu pelaa varmasti, jos tulisi jotain ongelmia :)"

        Niinhän sitä luulisi. Kolmen kirjan tilauksesta pian kolme viikkoa. Yksi kirja tuli ihan ok, kahdesta muusta ei mitään tietoa. Sähköpostitiedusteluun tuli vain automaattivastaus ja sitten viikkoon ei mitään. Puhelimeen ei vastata.
        Surkeaa toimintaa!


    • Mari44

      Minä ainakin olen saanut akateemisesta hyvää palvelua ja kirjat on toimitettu ajallaan.

    • pettynyt tosiostaja

      Suomessa muka työttömyyttä. Kun Akateeminen kirjakauppa ei vastaa - piippaa varattua kokoajan. Ei ihme, että ei kauppa käy. Vanhoja kirjoja oli joku saanut nettikaupasta.

      • 15+10

        Jotkut nettikaupat myyvät myös käytettyjä kirjoja. Se, että kirja on käytetty, mainitaan selvästi. Saa yleensä paljon halvemmalla kuin käyttämättömän samaa painosta olevan. Akateemisen nettikaupasta ei ole kokemusta. Olisivatkohan myyneet jonkin paljon plaratun kirjan hyllystä nettikaupan kautta?


    • Tiritomba

      Stokka on muutenkin menettänyt palvelutasonsa, nollatouhua.En enää asioi siellä kummallakaan puolella,

    • melkeinmaisterismies

      Akateeminen kirjakauppa ei sovi opiskelijan kukkarolle. Itseäni ei kiinnosta maksaa kirjasta 30 - 35 % enemmän mitä muualla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3740
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      3532
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      94
      3352
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      58
      2752
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      72
      2580
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2231
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      51
      1408
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1145
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1122
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1118
    Aihe