Akateeminen.com

En suosittele

Tilasin akateeminen.com kautta kirjan, koska ajattelin saavani kirjan mahdollisimman nopeasti.

Yllätys oli melkoinen kun uutta kirjaa noutaessa kirja olikin käytetyn näköinen. Myyjän mielestä kirja oli hiukan narmuuntunut muiden kirjojen välissä. Lukulaseja käyttävänä en huomannut kirjan kannen naarmuja vaan siihen asti olin tuijottanut epäuskoisena "uuden" kirjan kulmia, mutta myyjän kommentin jälkeen kiinnitin huomiota myös kirjan kannen naarmuisuuteen.

No, myyjä lupasi alentaa 10 %:a hinnasta. Hiukan mietin maksanko naarmuisesta ja "nauravakulmaisesta" kirjasta 90%:a uuden kirjan hinnan verran. Lopulta myönnyin lunastamaan kirjan hieman pitkin hampain, mutta seuraava ongelma oli edessä.

Seuraavaksi kävi selväksi ettei kirjan hinta ollutkaan sama kuin oli tilausta tehdessä ilmoitettu ja tilausvahvistukseen tullut hinta. 10 %:n alennuksellakin kirja oli kalliimpi kuin tilattaessa. Siinä sitten käytiin vääntöä olenko ostanut kirjan nettikaupasta vai kirjakauppasiirtona, jolloin kirja ei olisikaan verkkokaupasta tilatun kirjan hintainen. Sitähän piti sitten lähteä selvittämään takahuoneesta...

Loppusaldona voidaan todeta, että matkustin bussilla 20 kilometriä nähdäkseni huonokuntoisen kirjan.

Mielestäni kirja olisi pitänyt olla sen hintainen kuin se oli tilattaessa. Kirjan olisi myös pitänyt olla uuden veroinen, koska se myytiin uutena ja uuden kirjan hinnalla.

Mielestäni ei ole merkitystä onko kirja tullut käytetyn kuntoiseksi jonkun henkilön käytössä vai kirjakaupassa - käytetyn kuntoinen kirja ei ole uuden kirjan arvoinen. Voisivat hiukan katsoa kirjan kuntoa ennenkuin lähettävät sitä "uutena" asiakaan noudettavaksi. Tämä olisi sitä niin kutsuttua asiakaspalvelua, joka edistäisi myös asiakkaan tyytyväisyyttä.

8

3015

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hah hah haavi

      Ei muuta kuin ostamaan oppikirjoja akateemisesta. Sen jälkeen suorittaa vaihto-operaation - palauttaa vanhat käytetyt oppikirjat akateemiseen ja myy akateemisesta saadut uudet kirjat edelleen. Uuden veroisina niistä saa paremman hinnan kuin repussa nuhjuuntuneista kirjoista.

      • lukutoukka-81

        Kyllä tuolta normaalisti ihan uusia kirjoja tulee ja myös nopeasti. Veikkaampa, että alkukankeuksista on päästy kun ihmiset tilaavat nykyään netistä niin paljon. Katsoin että saisi ilmaiset postikulutkin nyt tilauksiin etukoodin käyttämällä tuolta http://www.alennuskoodi.tv/akateeminen.com/

        Tuo on vissiin voimassa rajoitetun ajan. Kun tuo on osa Stokkaa niin tietää että asiakaspalvelu pelaa varmasti, jos tulisi jotain ongelmia :)


      • et kuitenkaan usko..
        lukutoukka-81 kirjoitti:

        Kyllä tuolta normaalisti ihan uusia kirjoja tulee ja myös nopeasti. Veikkaampa, että alkukankeuksista on päästy kun ihmiset tilaavat nykyään netistä niin paljon. Katsoin että saisi ilmaiset postikulutkin nyt tilauksiin etukoodin käyttämällä tuolta http://www.alennuskoodi.tv/akateeminen.com/

        Tuo on vissiin voimassa rajoitetun ajan. Kun tuo on osa Stokkaa niin tietää että asiakaspalvelu pelaa varmasti, jos tulisi jotain ongelmia :)

        "Kun tuo on osa Stokkaa niin tietää että asiakaspalvelu pelaa varmasti, jos tulisi jotain ongelmia :)"

        Niinhän sitä luulisi. Kolmen kirjan tilauksesta pian kolme viikkoa. Yksi kirja tuli ihan ok, kahdesta muusta ei mitään tietoa. Sähköpostitiedusteluun tuli vain automaattivastaus ja sitten viikkoon ei mitään. Puhelimeen ei vastata.
        Surkeaa toimintaa!


    • Mari44

      Minä ainakin olen saanut akateemisesta hyvää palvelua ja kirjat on toimitettu ajallaan.

    • pettynyt tosiostaja

      Suomessa muka työttömyyttä. Kun Akateeminen kirjakauppa ei vastaa - piippaa varattua kokoajan. Ei ihme, että ei kauppa käy. Vanhoja kirjoja oli joku saanut nettikaupasta.

      • 15+10

        Jotkut nettikaupat myyvät myös käytettyjä kirjoja. Se, että kirja on käytetty, mainitaan selvästi. Saa yleensä paljon halvemmalla kuin käyttämättömän samaa painosta olevan. Akateemisen nettikaupasta ei ole kokemusta. Olisivatkohan myyneet jonkin paljon plaratun kirjan hyllystä nettikaupan kautta?


    • Tiritomba

      Stokka on muutenkin menettänyt palvelutasonsa, nollatouhua.En enää asioi siellä kummallakaan puolella,

    • melkeinmaisterismies

      Akateeminen kirjakauppa ei sovi opiskelijan kukkarolle. Itseäni ei kiinnosta maksaa kirjasta 30 - 35 % enemmän mitä muualla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      292
      46039
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      53
      11504
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      243
      11099
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      44
      9898
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      93
      8725
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      293
      6797
    7. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      13
      3867
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      4
      3585
    9. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      3
      3460
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      8
      3379
    Aihe