Opiskelen tällä hetkellä käsi-ja taideteollisuusoppilaitoksessa. Arkkitehdiksi haluaisin joskus tulla, mutta onko turha hakea yliopistoon arkkitehdiksi lukemaan, jos lukioa ei ole käynyt? Tarviiko yliopistossa osasta kauhean hyvin kieliä? Oon nimittäin surkee niissä.. :(
Arkkitehdiksi ilman lukioa?
7
1641
Vastaukset
- Jopo
Kyllä sä sinne voit hakea, jos vaan täytät hakuvaatimukset. Eli vähintään kolmevuotinen ammattikoulutus, lukio, ammatillinen korkea-aste tai yliopistotutkinto. Sitten vaan luet niin perkeleesti pääsykokeissa ja teet ennakkotehtävät ni eiköhän paikka lohkea.
- Jopo
Et varmasti oo ainoa, kuka ei pärjää kielissä... Opiskelemalla nekin oppii!
- Max
Ennemmin sun kannattais olla huolissasi niistä matikoista ja fysiikoista, jotka sun pitää opetella päästäksesi arkkitehtiopintoihin yliopistoon. Jos pystyt suoriutumaan niistä, niin olen melko varma, että pystyt suoriutumaan myös kieliopinnoista. Eli keskityt nyt vaan niihin luonnontieteisiin, ja tietysti omiin opintoihisi, ja huolehdit niistä kielistä vasta sitten kun olet päässyt sinne yliopistoon. Pääsykokeissa kun ei sitä kielitaitoa vaadita.
- Jopo
Totta puhut kuoma. Siinä vaaditaan kyllä tosi gurun taitoja jos tulee toisen asteen matikalla sisään. Kuten sanoin aikaisemmassa viestissä, lukea pitää ihan sikana. Tsenpiä!
- Hoo
Jopo kirjoitti:
Totta puhut kuoma. Siinä vaaditaan kyllä tosi gurun taitoja jos tulee toisen asteen matikalla sisään. Kuten sanoin aikaisemmassa viestissä, lukea pitää ihan sikana. Tsenpiä!
Yritän lukee ahkerasti, pääsen sinne sitten jos pääsen :)
- opiskelija
Hoo kirjoitti:
Yritän lukee ahkerasti, pääsen sinne sitten jos pääsen :)
Arkkitehtiosaston matematiikan pääsykoe testaa lukion pitkän matematiikan oppimäärän osaamista. Tosin tämä koe on yleensä painottunut geometriaan, käy katsomassa vanhoja pääsykoetehtäviä koulujen www-sivuilta. Mikäli ett ole matematiikkaa opiskellut, kannattaa käydä esim. iltalukioiden pitkän matematiikan kursseja?
Jos olet taiteellisesti erittäin lahjakas, riittää että läpäiset tämän matematiikan kokeen sillä 20% hakijoista valitaan pelkästään piirustus- ja suunnittelukokeiden pistemäärien perusteella. Tosin kannattaa muistaa, että hakijoita on aika paljon ja esim. Otaniemeen tuo 20 % on vain 8 henkilöä.
Mutta, mutta.. Onnea hakemiseen:)!
- Maanmittari
Tietoni on TKK:n arkkitehtiosatolta mutta kai se suurinpiirtein samanlaista on muissakin TTY:ssä OY:ssä.
Kieliä ei tarvitse paljoa lukea. 3 ov on pakollista joista 1 ov on virkamiesruotsi ja vähintään 2 ov pitää opiskella jonkun muun kielen ei alkeiskursseja. Yleensä ihmiset ottavat englannin.
Matikasta voisi sanoa että sitten kun pääset sisälle ei tarvitse kovin paljoa huolehtia sillä muistaakseni arkkitehdeille ei opiskeluun matematiikan tai fysiikan kursseja kuulu. Tosin senverta matematiikka liittyy opintoihin että siellä opetetaan tekemään lujuuslaskentoja ja vastaavia ihan sen takia että arkkarit ei tekis taloja jotka eivät pysy kasassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399198Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3738004Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625761William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542378Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62103Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821752Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201695Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921455Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401382Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71380