Mitä tapahtuu lapsen kasvoille?

huolissaan...

osaisko kukaan kertoa jotain neuvoa kun meillä on 2,4 vuoden ikäinen tyttö,jolla on jostain 6kk iästä silloin tällöin noussut kasvoille punoitusta ja nyt uutena lisänä poskiin ja leukaan tulee näppylöitä..Pikkuisena vauvana tytölle nousi punoitusta joskus poskille, yleensä kun ilmat ovat kylmenneet niin on tarvinnut alkaa rasvaa poskia koska punoittavat lähes kokoajan kesällä ei mielestäni ollenkaan tai sitten huomattavasti vähemmän. Mutta nyt on tullut myös nämä näppylät, ja tänään niitä on ollut paljon, mutta VAIN kasvoissa. Näitä näppylöitä ei kovin montaa viikkoa/kuukautta ole tullut, ja niitä ei siis ole joka päivä..

Tänään päikyssä oli ruokana n. klo 11. kalaa,tomaattikastiketta, perunaa,porkkanaa. En ole huomannut että näistä ennen olisi mitään tullut, mutta kun hain tytön kotiin n.klo 14 oli posket melko punoittavat, ensiksi luulin, että se on nukkumisesta, mutta puna ei laskenut, kotona söimme mm.banaania,omenajogurttia, mustikkaa, leipää..ja nyt siis joskus n. klo 17 huomasin näppylät, ja nyt klo 18.30 niitä on paljon..näitä näppyjä on siis ennenkin ollut, joskus ne ovat olleet muutaman päivän, aluksi punoittaa myöhemmin ei enään. Voisiko tämä siis olla ruoka-aine allergiaa, vaiko esim atooppista ihottumaa?Lääkärille ajattelin seuraavaksi aikaa varailla..ennenkuin jotain uutta alkaa ilmaantua. On vain erittäin vaikeaa yrittää ottaa selvää mille lapsi olisi allerginen kun mielestämme syömme ihan kaikkea, ja joskus noita tulee ja joskus ei..

3

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katkalainen2

      Moi
      Oma tytsy sai toistamiseen ; kasvot ja eteskin silmät turposivat ja punoittiit; todettu pähkinä/ maissi/ soija allergiat.
      Nyt mennään uusiin testeihin; päiväkodis puolivalmisteita, ei voi tietää, mikä noista pahin. Eli jollekin ruoalle jos on allerginen, oireet tulee heti, eikä tuntien päästä.

    • ..........

      allerginen sitrushedelmille?

    • Deepi

      Meidän pojalla ollut kanssa noita näppylöitä aina silloin tällöin. Aamulla iho ihan jees ja illalla saattaa olla leuka ja posket punaiset ja näpykkäät. Itse ei kuitenkaan raavi tai tunnu edes huomaavan noita läiskiä ja vatsakin toimii ihan normaalisti (ei kerää ilmaa, ei ole kipeän oloinen ja kakkakin kulkee ihan normaalisti). Seuraavana aamuna kasvot on jo normaalit ja näpyttömät.

      2v. neuvolassa kysyin, että voisiko olla allergiaa ja pitäisikö tälle asialle tehdä jotain? Koska poikaa ei asia tunnu vaivaavan ja muutenkin voisi olla mahdoton homma selvitellä, mistä läiskät tulee (ja kun niitä ei edes aina tule), niin neuvolassa oltiin samaa mieltä kanssani, että syököön poika kaikkea. Turhaa sitä on alkaa selvittelemään tällaista, kun iän myötä menee luultavammin ohi kuitenkin. Menköön siis nykyisellään.

      Eri asia tietenkin, jos tämä homma pahenee ja poika alkaa olla sen oloinen, että ei ole kaikki kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      224
      4556
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      445
      3298
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2208
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1869
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1208
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1035
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1033
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      26
      1015
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      77
      946
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      926
    Aihe