Jokunen viikko sitten Helsingissä kunnallinen parkki-pirkko oli kirjoittamassa lappua, juoksin paikalle ja ajoin pois sen enempiä puhumatta. Suttura ei ehtinyt laittaa sitä tuulilasiin. Eilen sitten tipahti maksulappu postissa.
Voiko näin toimia ja hyvät ideta valitukseen otan lämmöllä vastaan?
Voiko näin toimia ja hyvät ideta valitukseen otan lämmöllä vastaan?
Vastaukset 8
Vanhimmat
kummallinen parkki-pirkko..
Olit tehnyt pysäköintivirheen. Niele se ja maksa parkkisakko.
Voiko parkkisakon toimittaa takautuvasti, mitä sanoo sääntö-nikkarit?
9 § (17.2.2006/124)
Ajoneuvon kuljettajalle on annettava kirjallinen kehotus suorittaa maksu kahden viikon kuluessa kehotuksen antamispäivästä. Jollei kuljettajaa tavata, voidaan maksukehotus kiinnittää ajoneuvoon näkyvälle paikalle.
Milloin maksukehotusta ei ole voitu antaa 1 momentissa mainitulla tavalla ajoneuvon kuljettajalle, pysäköinninvalvojan on viipymättä annettava maksusta vastuussa olevalle ajoneuvon omistajalle tai haltijalle tiedoksi kehotus suorittaa maksu kahden viikon kuluessa tiedoksisaamisesta.
10 §
Jollei maksukehotusta ole määräajassa noudatettu, pysäköintivirhemaksu on suoritettava puolitoistakertaisena. Pysäköinninvalvojan on silloin annettava ajoneuvon omistajalle tai haltijalle tahi, jos nämä eivät ole vastuussa maksusta, kuljettajalle kirjallinen määräys suorittaa korotettu maksu viikon kuluessa maksumääräyksen tiedoksisaamisesta uhalla, että maksu muuten peritään ulosottoteitse.
11 § (23.12.1981/972)
Oikeus pysäköintivirhemaksun saamiseen on rauennut, jollei maksumääräystä ole annettu tiedoksi kuuden kuukauden kuluessa virheen tekopäivästä.
paskaa, ei noita saisi jälkikäteen lähetellä!
Eikös tuossa ole annettu 6 kuukautta aikaa lähettää se maksumääräyas?
Juuri noin se pitäisikin tehdä. Kotiin lappu ja tuulilasiin vain ilmoitus kotiin tulevasta lapusta
Näin on. Eihän polliiisi pane yksityisluontoisia asioita kenenkään nähtäville.