Kreikalle 2 vuotta lisä-aikaa
Jarkko Seijola (KC)
2490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Tottakai suomenkin eduskunta siihen suostuu, vaikka Kreikka perinteittensä mukaan ei velkojaan koskaan maksakaan.
Jos emme syydä rahaa Kreikkaan, niin Kreikka lähtee itse EU:sta ja vapaana "rasitteista" kirjoittaa muutaman miljoonan passia siellä odottaville beduiineille, jotka passit saatuaan "hyökkäävät" EU-maiden lihapatojen ääreen.
Siinä meillä onkin sitten hallituspuolueille uusia hyysättäviä rekkakuormittain. Omaishoitajat voivat unohtaa senjälkeen tekemänsä irvokkaan työn palkkion.
Perussuomalaisetkin kuuluvat eduskuntaan.
Aivan oikein. Ja perussuomalaiset ovat niitä "vastapäätä istuvia" parlamentin jäseniä.
Kuten jokaisessa asiassa. Tämän takia en halua perussuomalaisia kuntaani jarruttamaan kehitystä. Haluaako perussuomalaiset tosissaan että Kreikan köyhempi osapuoli kansasta näkee nälkää jos vaihtoehtona on edes vähän inhimillisempi kohtelu? Kaksi vuotta lisä-aikaa ei merkitse lainoittajille paljoakaan mutt se voi hyvässä tapauksessa pelastaa Kreikan täydelliseltä konkurssilta. Se myös parantaa Kreikan mahdollisuuksia maksaa nämä jo saadut lainat joskus takaisinkin.
>Kaksi vuotta lisä-aikaa ei merkitse lainoittajille paljoakaan mutt se voi hyvässä tapauksessa pelastaa Kreikan täydelliseltä konkurssilta. Se myös parantaa Kreikan mahdollisuuksia maksaa nämä jo saadut lainat joskus takaisinkin.
Voiko suomessa olla todellakin noin naiiveja ihmisiä!
Sanon sinulle suoraan tapani vastaisesti, että ÄLÄ PUHU PASKAA!
Aikoinaan sinullekin tulee selviämään, miksi sanoin noin rumasti.
Juurikin ollaan! ;) ka siellä "toisella" istuu sitten nämä takinkääntäjät, itsenäisyyden myyjä...eiku.. lahjottajat ja demokratian halveeraajat! :) ... Arvaas kummalla puolella istun MIELUUMMIN? ;)
Kreikan köyhempi osapuoli näkee IHAN yhtä nälkää vaikka ei ois maksettu PENNIÄKÄÄN koko maahan! ... Ja muutenkin kaikki rahat, jotka sinne TÄHÄNKÄÄN mennessä on menny SUORAAN Saksaan ja Ranskaan! :) Se kreikkalainen nälkänen ei o kuule hyötyny niistä MURUAKAAN! ... Eikö se nälkä niiltä lähde ton 2 vuoden aikana, kun sen takiahan ne sitä lisä-aikaa. saa, että ne keksii keinot tehdä LISÄÄ nälkäisiä! =leikata kaikkea mahdollista
09.2012 Kreikka ilmoitti budjettivajeekseen n. 12 mrd euroa. Kun troikka kävi "varmistamassa" asiaa, niin vajeeksi paljastuikin n. 20 mrd euroa. Siis tyyli ei ole muuttunut. Koko ajan pimitetään tosiasioita ja annetaan väärää informaatiota.
Kreikka todella koettelee "ylläpitäjiensä" uskoa, mutta voit olla varma. Usko alkaa hiipua jo "mahtimaksajillakin". Yli puolet Saksalaisista ei haluaisi enää jatkaa "tällä tiellä". Ranskassa kansa on samoilla linjoilla. Ålandsbankein arvostettu varaihoitaja Stefan Törnqvist olisi antanut Kreikalle kenkää jo ajat sitten. Meillä hallitus on pelotellut työttömyyden kasvulla, jos Kreikka eroaa / erotetaan eurosta. Miten on? Kreikka keikkuu mukana ja tänään yllätys yllätys. Kemira ilmoitti antavansa kenkää n. 130 henkilölle. Kun uskovainen olet, niin uskotko jonkun suomifirman ilmoittavan huomenissa uusista irtisanomisista?
" Kaksi vuotta lisä-aikaa ei merkitse lainoittajille paljoakaan mutt se voi hyvässä tapauksessa pelastaa Kreikan täydelliseltä konkurssilta."
Oletko ollut uutispimennossa? Vai puuttuuko yo-todistuksestasi "ÄLLIÄ"? Nimittäin Kreikkahan on ollut jo hyvän aikaa konkurssissa. Sinun osuutesi valtionvelasta on jo 16 100 euroa ja ensi vuonna otetaan 7 mrd euroa lisää. Pistä siihen päälle vielä kuntasi velat, niin huomaat, että Perussuomalainen on loppupeleissä erittäin edullinen asukas siellä "teilläpäin".
Kreikka saa pelattua lisäaikaa, että lisää rahaa lypsää.. Ja sitten tehdään jytky-kupla. Niin, EU- maat maksavat laskut nöyrinä sitten aikanaan. Kreikka on tehnyt kuusikertaa konkat ja se menee jo rutiinilla............
Höpö höpö. Uskotko itsekkään mitä kiljupierussasi kirjoitat? Kuka maa nyt tahtoisi ajaa tieten tahtoen itsensä konkurssiin?
... Se maa, jolla on satojen miljardien velat! ... Näetsen, lapsukaiseni, kun Kreikka EI VOI jättää laskujaan pankeille ja sijoittajille maksamatta! (näköjään! :/ ) :) ... Mutta muille EURO-MAILLE voi! ... Heti ku pankit on saanu omansa, Kreikka julistautuu konkurssiin ja jättää lainansa maksamatta! ... Myös Suomen. ... Että: "Revi siitä, luuseri! ... Itehän äänestit!" :/
... Niin loppuu RAHATKIN aikanaan! :/
(tai no ... Loppuhan ne on jo nyt, ku velaks eletään! Me ollaan sitten ite vissii se seuraava Kreikka? :/ )
Eihän persut pidä edes euroja rahana. Oravannahkoja löytyy kyllä vielä sielllä persujen asuinmailla.
Vähän sama kuin 90 luvun lamassa kun yrittäjiä meni paljon konkurssiin markkinoitten katoamisen takia, niin naapurin populisti (smp?) aina murrasi että paljonkohan tienasi. Ei ole populistien mielipiteet muuttuneet vaikka omankin puolueensa saivat konkurssiin. (eihän ollut joku Soini huseeraamassa?
Aina joku muu. Itsessä ei ole koskaan vikaa.
Eipä näkynyt euron perustamisen aikoihin Soinia vastustamassa Kreikan liittymistä. Keskusta taisi ainoana vastustaa.
Eli se on sitten Soinin vika sekin, kun ei osannut ennustaa erikseen jokaisen EU:n liittyvän maan tulevaisutta yli 10 vuotta eteenpäin? ... Jaahasvaisilviisii! :) *Hooooh!* :/
jälleen kerran..... EUn kreikalle lappamat miljardit ei auta kreikkalaisia yhtään, edellisetkin tukimiljardit on siirtyneet lähes identtisinä summina saksan ja ranskanpankkeihin, että se siitä auttamisesta.
Kahdenvuodenlisäaika ei suinkaan tule kreikalle vaan saksalle ja ranskalle, toisinsanoen on tulossa useampi tukipaketti "kreikalle", riippuen siitä kuinka nopeaan saksa ja ranska saavat kotiutettua saatavansa..................................
No ettekös ole täällä mainostaneet että kaikki Soinin ennustukset on toteutuneet? Ettei Soini ennustakin vain sitten kun jotakin on jo tapahtunut? Sattuu paremmin?
Mitä helv... Eikö Kreikka kaadukkaan?
Kaatuu! ... Maksatko silloin minun osuuteni (oisko jotain 700 € tähänastiset mun osuudet EU jäsenmaksuista .. Hmmm .. Öbaut tonni) ni ollaan sitten sujut? Kun mä näjetsen äänestin koko kataistrofille "EI" :)
Maksan maanantaina.
No sit siihen tulee lisäks 14 % korkoja + 50 € käsittely- ja 12 € lainsnhoitomaksu
Kreikka kaatuu heti kun saksa ja ranska on kierrättäneet kreikankautta omansa pois....
Ei tule lisä-aikaa. Suomi torppaa ajatuksen.