Voiko työvoimatoimiston virkailija määrätä, ettei saa kertoa työnantajalle omasta terveydentilasta, jos työnantaja kysyy sitä työpaikkahaastattelussa?Muuten tulee karenssi. Eräälle tuttavalleni kävi näin.
Karenssi jos kertoo sairaudesta
ab*c
4161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kaikki sairaudet joista on lääkäriltä saatu paperi, ovat tietoa jota vastaan ei työkkäri ala kiukuttelemaan.
Sinun kannattaa hommata lääkärintodistus sairaudestasi. Jos joudut olemaan työnhakijana esim. siitä syystä että sairaspäivärahat käytetty ja kuntoutustuki hylätty,niin uusi työllistymissuunnitelma olisi paikallaan. Siinä otetaan sairautesi huomioon eli mitä voit tehdä ja mitä et. Minulle ei ainakaan ole tullut karenssia kun olen ilmoittanut työhaastattelussa että sairastan sitä ja tätä,koska työhistoriassani on kuitenkin vuosien taukoja etten ole ollut työelämässä.
Minusta on törkeää jos joutuu valehtelemaan työnantajalle että on työkykyinen ja antaa ymmärtää että pystyy hommansa hoitamaan..
"Minusta on törkeää jos joutuu valehtelemaan työnantajalle että on työkykyinen ja antaa ymmärtää että pystyy hommansa hoitamaan.."
Sairauden salailukin on työsuhteen irtisanomis- vai liekö peräti purkuperuste. Eli työsuhde päättyy sen siliän tien, jos myöhemmin tulee ilmi, että työntekijä on salannut sairautensa työhönottotilanteessa.
Eli pitäisi kertoa, mutta ei kuitenkaan saa kertoa. Tekee työnhakija niin tai näin, niin aina leijuu karenssin uhka työnhakijan pään päällä - vaikka "lakien laki" eli perustuslaki ja Suomea sitovat ihmisoikeussopimukset takaavat yksilölle mm. sen, että jokaisen ihmisarvoa ja vakaumusta kunnioitetaan.
Ilmeisesti rehellisyydestä ei ole vakaumukseksi suomalaisessa nyky-yhteiskunnassa. Ei ihme, että asiat menevät kovaa vauhtia tässä kokkarivetoisessa pikkurillipystyssäkallistaskumppaapienessäpiirissänautitaan-yhteiskunnassa ihan päin sitä itteään.
Toimita työkäriin lääkärinlausunto sairaudesta. Sen jälkeen voit kertoa.
Minäkin tiedän tapauksen, jossa pamahti karenssi, kun työtön työhaastattelussa kertoi pahasta astmastaan, kun tarjolla oli siivoustyö hyvin pölyisessä paikassa. Karenssia ei kumonnut jälkikäteen toimitettu lääkärintodistus. Työkkäri vetosi siihen, että lääkärintodistus olisi tullut toimittaa työkkäriin ennen työhönosoitusta.