Että piti sitten vielä nykyisen Kaupungin valtuuston/hallituksen viimeisiminä homminaan ottaa ja lopettaa pankakosken kirjasto.
Olikohan tuon päätöksen ajankohta mietitty ihan tarkkaan. Voi vaikuttaa uudelle kaudelle yrittävien entisten valtuutettujen äänimäärään?
Ei ole montaa vuotta, kun kaupunginjohtajamme hehkutti, että pankakosken kirjaston vuokralla olo työväentalossa on todella edullinen ratkaisu kaupungille.
Pankakosken kirjasto lopetetaan..
24
549
Vastaukset
- ruumiillista työtä
Pureetaako koulu myös
vanhakoulussa olisi työttömille tekemistä kuntouttavalla työtoiminalla voitaisiin hoitaa työhommat tarvitaan vaan kirves, rautakanki, sorkkarauta, tälläistä työtä on tehty Juuassa kuntouttavalla työtoiminalla hyvällä menestyksellä näin pitäisi myös Lieksassa tehdä ja työttömille olisi töitä pitkäksi ajaksi ja on ilmaista työvoimaa ei tarvitse kuin maksaa 9 euron liksaa ja ruumiillista työtä siinä työtön kuntotuisi. eikä olisi pitkä matka kävellä Lieksan keskustasta autoa ja polkupyörää ei tarvita - Joutaa....
... lopetta. Jos ette pääse keskustaan kirjastoon niin olkaa ilman.
- rötisköt purkuun
Ja Reunatieltä löytyy koulun purkuhommaan rivakampaa porukkaa mitä paikallinen väestö on ja ei tarvitse kyytejä järjestää! Varmaan joutuu innokkaimpia sitomaan puuhun kiinni etteivät lähde ennen aikojaan purkuhommiin! Niinhän niitä piti Pohjanmaan poikia taltutella sotaan lähtiessä!
- hullunhommaa
Pankakoski, tehtaan ympärille rakentunut miljöö on säilyttämisen arvoinen kaikin keinoin. Kaupungin ei ainakaan pitäisi lopettaa kylän palveluja vaan yrittää edistää kylän elinvoimaisuutta.
- järki päätös
pankakoski saa kirjasto-autopalvelut. Pankalampelaisetkin pääsevät kirjastoon lähempää, samoin ojalaiset. palvelut paranee!
- tähän tyytyväinen
Samaa mieltä. Pankalammella asuvana pääsen hyvin keskustaan Lieksan kirjastoon ja osaan käyttää tarvittaessa kirjastoautokin. Toki miljöö on hyvä säilyttää siltä osin kun se on mahdollista. Vaan nyt on kyse siitä että näitä remontoimattomia ja erittäin huonokuntoisia rakennuksia ( esim. koulun rakennus) ei tulisi enää antaa yleisön käyttöön - ihan jo huonon huoneilman takia
.
Niin paljon ajamme jo muutenkin Lieksaan asioille ja töihin. Minulle palveluiksi riittää Siwa ja siinä oleva asiamiesposti ja muut palveluita käytän Lieksan keskustassa. - enkä ole siitä yhtään surullinen.
Tämä päätös on kaupungin osalta hyvä ja tyytyväisiä saamme olle siitä että edes joku sisätiloissa oleva paikka on varattu myös liikuntaan. Hyvä näin. - tippuu tippuu
tähän tyytyväinen kirjoitti:
Samaa mieltä. Pankalammella asuvana pääsen hyvin keskustaan Lieksan kirjastoon ja osaan käyttää tarvittaessa kirjastoautokin. Toki miljöö on hyvä säilyttää siltä osin kun se on mahdollista. Vaan nyt on kyse siitä että näitä remontoimattomia ja erittäin huonokuntoisia rakennuksia ( esim. koulun rakennus) ei tulisi enää antaa yleisön käyttöön - ihan jo huonon huoneilman takia
.
Niin paljon ajamme jo muutenkin Lieksaan asioille ja töihin. Minulle palveluiksi riittää Siwa ja siinä oleva asiamiesposti ja muut palveluita käytän Lieksan keskustassa. - enkä ole siitä yhtään surullinen.
Tämä päätös on kaupungin osalta hyvä ja tyytyväisiä saamme olle siitä että edes joku sisätiloissa oleva paikka on varattu myös liikuntaan. Hyvä näin.Kyllä joutaa lopettoo,siellä haisoo paha haju,puhuttu paljon p-skaa molemmista päistä
Tönäseisivät vuan nurin koko rötiskön kun millon tulloovat purkammaan näitä muita
Pankakosken miljöön kulttuuri rakennuksija.
kiitos pankakosken valtuuteluille hyvin hoititte valtuusto kautenne,nyt voitte jiähä
lomalle tulloo toiset valtuutetut uuteen valtuustoon. - hähää
Ja seuraavaksi lakkautetaan kirjastoauto.
- vanhempi ukonkutale
Miksi pitää palveluja yllä joista ei ole kuin kuluja? Varmaan jokainen joka haluaa pääsee keskustaan kirjastoon? Samoin vanha koulukin jos se kerran on huonossa kunnossa tai homeinen niin eikun purkuun? Samoin B-sairaala joka on peruslämmöllä talvet? Varmaan puhutaan senkin lämmityskuluissa kymmenistä tuhansista euroista? Eihän kukaan yrittäjäkään osta tuommoista kolossia kuin b-sairaala on? Jos siellä olisi vaikka majoitusta kesäaikaan niin niillä kävijämäärillä saa edes kuluja katetuksi? Entäs talvella, ei varaan yhtään kävijää? Ja sielläkin sitä remontoitavaa varmaan riittää, sekin veisi rahaa?
Nekin rahat mitkä noissa kohteissa säästyisi voisi käyttää vaikka nuoria varten, esim. tekemällä johonkin nuorisolle kokoontumis/harrastustiloja!
Johonkin historialiiseen arvoon vedoten on tyhmää haaskakta noihin enempi enää rahaa!- absinttisintti
"Miksi pitää palveluja yllä joista ei ole kuin kuluja?"
Tällä perusteella voidaankin sulkea aika paljon paikkoja. Myös keskustan kirjasto.
- Kaupungintalosta ..
nykyisine virkamiehine ja valtuutettuine vasta kuluja onkin,no toivottavasti valtuutettut saadaan ainakin vahdettua!
- Katuviertä pitkin
Suurimmat kulut Lieksan veronmaksajille tulee kaupunkikeskus yhdistyksen
talutusnuorassa kulkemisessa.Uusi,tuleva valtuusto,katkaiskaa tuo naru.
Olisi varmaan kelvannut entinen Pielisentie ilman miljoonia maksanutta re-
monttia noille mamuille jotka kävellä laahustaa joutilaina, ja myös meille
veronmaksajille. - Somaliraitti
Katuviertä pitkin kirjoitti:
Suurimmat kulut Lieksan veronmaksajille tulee kaupunkikeskus yhdistyksen
talutusnuorassa kulkemisessa.Uusi,tuleva valtuusto,katkaiskaa tuo naru.
Olisi varmaan kelvannut entinen Pielisentie ilman miljoonia maksanutta re-
monttia noille mamuille jotka kävellä laahustaa joutilaina, ja myös meille
veronmaksajille.No ompahan meille jäljelle jääville veronmaksajille maksettavaa...
- Velka on veli
Katuviertä pitkin kirjoitti:
Suurimmat kulut Lieksan veronmaksajille tulee kaupunkikeskus yhdistyksen
talutusnuorassa kulkemisessa.Uusi,tuleva valtuusto,katkaiskaa tuo naru.
Olisi varmaan kelvannut entinen Pielisentie ilman miljoonia maksanutta re-
monttia noille mamuille jotka kävellä laahustaa joutilaina, ja myös meille
veronmaksajille.Liian myöhäistä. Soskepuhyväveli systeemi johtaa tähän. Se on sama kuin sukusiitos!
Sen jälkiä on erittäin vaikea korjata Suomen nykyisessä tilanteessa.
- potkut persuille
Sinule Velka on veli ; kaupunginhallituksessa päätöksen saneli kirjaston lopettamiseksi koskelta kepu / kokoomus ja perus-suomalainen. Näin oikeisto näytti voimansa. Eskokin meni porvarien kelkkaan että se siitä persujen politiikasta.
- joku tolokku oes
Ihanhan tuo oli järkipäätös! Mitä se kannattaa muutaman lainaajan takia pitää kirjasto? Silläkin säästöllä saa uusia kirjoja ja elokuvia pääkirjastoon!
- palloakirjastoon??
outoa vaikka kaksi pankakoskelaista hallituksessa niin kiinni vaan laittoivat, koskelta lähti nyt kaikki mitä oli mahdollista. kohta siwakin häipyy, homeessa seki kiinteistö.
- käytän kirjastoa
Kylläpä tuli pitkä matka kirjastoon ,mulla on 25km enkä ole valittanut,miten jaksatte valittaa..
- muisto vaan jää
Kyllähän tämä ottaa voimille,tämä jatkuva valitus,vuan se pittää vuan jaksoo valittoo,se kun on immeisen elämä yhtä vastonkäymistä niin kun nyt tuo
kirjasto asijaki.
Kaikki kaunis puretaan taikka säretään,mikkää ei sua olla rauhassa,mitenkä
kauniit on pankakosken vanhat rakennukset,molemmat koulut,Siwa,Harvialan
vanhantavaran varasto jonka näyte ikkunoista henkii mennyt aika,entäs
Hangaspuron leikkimökkin kokoiset asunnot.
Kyllä sitä kun astuu vanhan rakennuksen ovesta sisälle niin nokkaan lemahtaa
kunnon vanhanajan ummehtunut haju,se kertoo paljon menneistäajoista
jolloin ei ollut homevaurioita,ilma vaihtui seinänraoista ja ei turhia valitettu,kuumetta piti olla 40 astetta jos meinas jäihä sänkyyn rötköttämmään.
Nykysille nirppanokille home haisoo mänpä hyö vaikka ulukohuussiin,ja
heti jiähään sairalomalle. jokohan tuo riittäs tällä kertoo
- Kamuttaja-Setä
Tuo on kyllä aeka pahasti tehty. Kirjasto on toella tarppeellinen.
Muutennii sieltä viijjään kohta tuhkattii pesästä ja tukka piästä. - voohelo vouhka
joutaa lopettaa koko kylä; myykööt talonsa ja muuttakoon Lieksa cityyn.
- Muutto eissä
Jos vuan on vappaita asuntoja siellä reunapolulla niin tiältä pankkakoskelta
tullaan.On kuulunu semmosta jotta siellä reunapolulla on elämä kun pellossa äverijästä väkkee ne asukkaat kuulema ouvat . - kirjastontäti
Muutto eissä kirjoitti:
Jos vuan on vappaita asuntoja siellä reunapolulla niin tiältä pankkakoskelta
tullaan.On kuulunu semmosta jotta siellä reunapolulla on elämä kun pellossa äverijästä väkkee ne asukkaat kuulema ouvat .Ihmettelen kun täällä kitistään kaikista pienistä asioista kun on ite asunut isommissa kaupungeissa tietää että niistä kaikista on tommoset pienet kirjastot lopetettu jo aikoja sitten esim Nokialla oli koskenmäen sivukirjasto mutta se lopetettiin jo 90 luvulla vaikka Nokia on melkein 3 kertaa Lieksan kokoinen.
- Anonyymi
Onko pankakosken kirjasto tänään auki?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502029
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3241230Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831048- 35908
- 107898
- 53844
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta21775Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos58739Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711