saako silmätippoja laittaa kun lapsi nukkuu?

ei kiitos tappelua

Meidän 4v tytölle määrättiin tänään silmätulehdukseen fucithalmic-silmätippoja, pitäs laittaa kaksi kertaa vuorokaudessa yks tippa.
Äsken laitettiin ensimmäinen tippa,kauheeta huutoa ja taistelua oli,mies piti lapsesta kiinni ja minä pistin tipan,mutta taisteli ja rimpuili kyllä kovasti vastaan ja huusi kurkku suorana täysillä apua( asutaan kerrostalossa,saa nähdä onko kohta lastensuojelu oven takana)

En kyl haluis tuota taistelua, niin mietin että voikohan tuota tippaa laittaa sitten illalla kun lapsi nukahtaa,pitää raottaa alaluomea ja sinne tiputtaa tippa.
Tietääkö kukaan onko vaarallista jos tippa leviääki iirikseen/mustuaiseen, vai leviääkö se muutenkin?
Eli auttaako se jos nukkuessa sen laittaa vai pitääkö siinä räpytellä silmiä että auttaa?

Reseptissä lukee muuten että fusidiinihappo?eikös happo ole vaarallista silmille???

2

1034

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      "Tietääkö kukaan onko vaarallista jos tippa leviääki iirikseen/mustuaiseen, vai leviääkö se muutenkin?" ???? No totta kai se lääke leviää koko silmän alueelle!


      Itse en nukkuvalle lapselle laittaisi, pelästyy....


      No happoja nyt on erilaisia.....

    • AP

      Olen nyt laittanut tipat kun lapsi nukkuu,ensimmäisen siinä 11 jälkeen päikkäreillä ja toisen sit 9 jälkeen kun on jo yö unilla, lapsi ei varmaan edes tiedä että olen laittanut kun ei ole herännyt ollenkaan, pientä yninää ja pyörimistä ollut tipan jälkeen eli saattanut hieman havahtua sikeästä unestaan mutta ei ole herännyt kunnolla.
      Näillä mennään, paljon helpompaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1632
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      842
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      618
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      131
      594
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      68
      536
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe