toshiba ras 10 skvp nd

Kertokaahan viisaat ja kokeneemmat toshibalaiset, miten tossu käyttäytyy teillä sähkökatkon jälkeen, kun uudelleen käynnistyminen on aktivoitu ja ennen katkoa käsisäädöllä lämmitys ja puhallin. Lähteekö käyntiin kolmessa minuutissa vai kolmessa tunnissa?
Miten toimii normaali oloissa, jos asetukset ovat samat, elikkä kaikki käsikäytöllä ja pyynti 22. Käykö kokoajan valitulla nopeudella vai pysähtyykö sisäyksikkö, kun aseteltu lämpötila saavutetaan?
Onko jotain muita hyviä vinkkejä tai ohjeita, miten ko. laitteesta saa parhaimman hyödyn.
52713
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eikö toshiba käynnisty heti kun saa virtaa katkon jälkeen? Ensin ulkoyksikkö keräilee hetken sitä lämpöä ja kohta alkaa sisäyksikkö puhaltaa. Eikö puhallus kannata pitää automaatilla, talvella pelkkä lämmitys valittuna. Jos ei pysähdy ni ainakin hurisee ns. tyhjäkäynnillä kun on asetettu lämpötila saavutettu. Ja pakkasten alettua kanattaa pitää pattereita asteen pari pinemmällä asetuksella kuin ilppi. Ei ole itellä toshibaa, mutta eiköhän tuo päde joka ilppiin.

Äänestä

Puhallusta ei kannata pitää automaatilla. Miksi ei? Koska kylmillä ilmoilla ilppi lämmittää omaa lähiympäristöään ja luulee että koko talo on lämpimänä. Meillä toshiba on talvella III ja IIII pykälissä, pakkasesta riippuen.Toshibasta täytyy erikseen laittaa tuo sähkökatkon jälkeinen automaattikäynnistys päälle, muuten ei lähde. Automaatilla sisäyksikön puhallus pienenee ja jopa pysähtyy kun lämpötila saavutetaan. Käsisäädöllä puhallus ei pienene, vaa tulevan ilman lämpötilaa muutetaan tarpeen mukaan. Näillä ilmoilla meidän laite on nopeudella II ja pyynti 23, ja nyt klo7.09 sisälämpö on 21 astetta ja ulkona 2.

Äänestä

On Toshiba surkee laite ,jos tarvii muutoksia tehdä aina sähkökatkon jälkeen. Ilmankos se nimen tussu on saanut! Meilläkin on pieniä sähkökatkoksia melkein pari kertaa kuusa niin ei tule Toshiba kuuloonkaan.

Äänestä
  • Oikaisen; jottei pumppua harkitsevan kommentti hämää muita "Tossu" ILP harkitsevia!

    Näin minun Toshiban RAS-10PKVP-ND ohjekirjan mukaan: Automaattista uudelleenkkäynistystä ei le asetettu tehtaalta lähetetyissä laitteissa.
    Uudelleenkäynnistys otetaan haluttaessa kun laite otetaan käyttöön. Laite käynnistyy aina sähkökatkon jälkeen 3 minuutin jälkeen käyttöasetusten mukaisesti ilman kaukosäätimen käyttöä jos sitä ei erikseen peruuteta !
    Sivu 18

    Äänestä

Meillä meni kesällä Toshiba rikki sähkökatkoksen johdosta! Tilattiin huoltomies paikalle joka tutki piirikorttin olevan siinä rikki. Saatiin vakuutusyhtöltä onneksi korvaus kortinvaihdosta joten selvisimme omavastuuosuudella rikkoontumisesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toshiba kirjoitti:

Kertokaahan viisaat ja kokeneemmat toshibalaiset, miten tossu käyttäytyy teillä sähkökatkon jälkeen, kun uudelleen käynnistyminen on aktivoitu ja ennen katkoa käsisäädöllä lämmitys ja puhallin. Lähteekö käyntiin kolmessa minuutissa vai kolmessa tunnissa?
Miten toimii normaali oloissa, jos asetukset ovat samat, elikkä kaikki käsikäytöllä ja pyynti 22. Käykö kokoajan valitulla nopeudella vai pysähtyykö sisäyksikkö, kun aseteltu lämpötila saavutetaan?
Onko jotain muita hyviä vinkkejä tai ohjeita, miten ko. laitteesta saa parhaimman hyödyn.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu