Tälläistä vikaa. Auto 308 hdi 1.6 sport -08 aj 89000km. Kesken ajon moottorin tehot putosivat kiihdytyksessä 5.vaihteella ja varoitusvaro (keltainen), joka ilmaisee moottorin ohjausjärjestelmässä olevan vikaa syttyi palamaan. Ajotietokoneessa selaamalla ilmoitus valikon kautta depollution system failure. Sai reilusti polkea kaasua, jotta päästy loppumatka 20 km perille. Vääntö ja tehot olivat kateissa. No, vika "korjaantui" itsekseen,kun auto oli häiriön jälkeen pari kertaa sammutettu ja käynnistetty uudestaan pienen ajon jälkeen. Käytin autoa seuraavana päivänä pösön valtuutetussa huoltokorjaamossa. Siellä ystävällinen huollon vastaanottaja ilmoitti,että syy ed. mainittuihin ongelmiin on viallinen sulakerasia. Hinta noin 450 eur ja tunnin työ päälle. Onko kenellekään kokemusta tälläisestä viasta ja onko todella niin, että pitäisi vaihtaa sulakerasia jos siellä esim joku johtumishäiriö?
308 hdi sulakerasia
5
832
Vastaukset
- Peuke otti
Haynesin 308:n korjausoppaasta tuohonkin löytyy apua. Saat sen tuolta: www.ago.fi vain 23 eurolla.
- Tyytyväinen palveluu
Oli ja poistui kun laitoin juotokset kuntoon ja pelaa edelleen 400tkm jo nyt. Kiitos hyvän huollon automaa, jossa selvittelevät vikaa kannatti käyttää merkkihuollossa.
- Jepskukku
Onhan se mukavaa, jos jollakin on positiivisia kokemuksiakin merkkihuollosta. Automaa taitaa olla sieltä parhaasta päästä. Monien ns. laatumerkkienkin huolloissa osataan parhaiten laskun kirjoittaminen.
- ssdr
Jepskukku kirjoitti:
Onhan se mukavaa, jos jollakin on positiivisia kokemuksiakin merkkihuollosta. Automaa taitaa olla sieltä parhaasta päästä. Monien ns. laatumerkkienkin huolloissa osataan parhaiten laskun kirjoittaminen.
Automaa-huollot ei ole niitä heikoimpia :)
Mutta kyllä sielläkin osataan rahastaa :( - Vahingoista viisastu
ssdr kirjoitti:
Automaa-huollot ei ole niitä heikoimpia :)
Mutta kyllä sielläkin osataan rahastaa :(Usein parempi kuitenkin hyvä ja vähän kalliimpi kuin halpa ja huono huolto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t744528- 332551
- 402394
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin211835Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401732- 821573
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251572- 1511407
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..231277Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901155