Stockmaanin kielitaidottomat

Tampere on olevinaan kansainvälinen kaupunki, kuitenkaan esim. Stockmaanilla eivät myyjät osaa kuin juuri ja juuri yes englanniksi. Varsinaisista vieraista kielistä puhumattakaan.
13197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei ole pakko käydä siellä. Kuule, voisitko opettaa minut puhumaan täydellistä englannin kieltä? Haluan oppia sitä. Eikä tämä ole mikään vattuilu, vaan olen oikeasti innokas oppimaan. Muussa tapauksessa joudun etsimään englanninkielisen ihmisen joka opettaa kielen hyvin. Ei sellaisia ole missään?

Äänestä
  • Nykyään täytyy kyllä olla harvinaisen tyhmä, jos ei osaa niin tavallisella kielellä sanoa kuin yes englanniksi. Luulisi noiden kauppojen palkkaavan sellaisia, jotka pääsevät edes tämän vaatimattoman kynnyksen yli.

    Äänestä

  • Asiakaspalvelussa? kirjoitti:

    Nykyään täytyy kyllä olla harvinaisen tyhmä, jos ei osaa niin tavallisella kielellä sanoa kuin yes englanniksi. Luulisi noiden kauppojen palkkaavan sellaisia, jotka pääsevät edes tämän vaatimattoman kynnyksen yli.

    Ei. En ole asiakaspalvelussa. VAAN IHAN MUUALTA kirjoittelen!

    Äänestä

  • Englanti on maailman eniten väärin puhuttu kieli, joten,,, mitä sitten? ,P

    Äänestä

Jos menet vaikka Saksassa tavarataloon, niin arvaapa puhuuko ne siellä englantia? Ihan yhtä vähän kuin mainitsemassasi "Stockmaanilla".

Äänestä

En tiedä puhuvatko Saksassa tavarataloissa englantia, mutta mikä pahinta tuskin osaavat sujuvasti pakkoruotsia, jolloin ruotsinkieliset jäävät siellä ilman vaatteita tai jopa ruokia.

Äänestä

Osaa ne pitkään tavallista tallaajaa mulkoilla.

Äänestä

Onhan se kassakäyttäytyminen sen verran haastavaa, että siitä ei millään selviä ilman sanoja... Luulisi asiakas itse vaatteetkin telineistä löytävän.

Äänestä

Saksassa puhutaan tietenkin saksaa!!!! Ja luulisi Tampereen kokoisessa kaupungissa löytyvän myyjiksi vaikkapa kielten opiskelijoita!

Äänestä

Kansainvälisyys tarkoittaa, että osaa puhua sipoota täydellisesti.

Äänestä
  • mitäs se on? RALE ON ERI MIELTÄ,...

    Äänestä

Kai ne nyt sentään ruottia osaavat?!?

Äänestä

Stockmannin työntekijöillä oli ainakin aiemmin työasun etupuolella tiedot mitä kieliä kyseinen työntekijä hallitsi ,en tiedä onko vielä sama käytössä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hullu meininki kirjoitti:

Tampere on olevinaan kansainvälinen kaupunki, kuitenkaan esim. Stockmaanilla eivät myyjät osaa kuin juuri ja juuri yes englanniksi. Varsinaisista vieraista kielistä puhumattakaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu