Irakilaiset "vapaustaistelijat" hyökkäsivät tänään autopommein Irakin kristillisiä kirkkoja vastaan tappaen jumalanpalvelukseen tulleita viattomia irakilaisia. Haluaisivatko palstan perusmuslimit ja kukkahattutädit perustella tälläistä "miehityshallinon vastustamista"? Allaahu akbar?
"Vapaustaistelu"
6
277
Vastaukset
- AHH
Olet varmaan huomannut tiedotusvälineistä, että siellä on täysimittainen sisällissota meneillään.
Jotain samankaltaista kuin Suomessa aikoinaan, kun punikit tappoivat lahtareita ja toisinpäin.Suomen kansalaissota oli kuitenkin hivenen selväpiirteisempää koska siinä uskonnolla ei ollut merkitystä.
Irakin tilanteeseen se on helppo vetää mukaan, koska uskonto on samalla politiikantekoväline.
Irakin tilanteeseen ovat vaikuttamassa pääosin Usa.n johdolla maahan tunkeutuneet joukot,jotka väärin perustein änkesivät sinne ja pyrkivät nyt saamaan jonkinlaisen jalansijan maassa ja mahdollisesti myöskin naapurivaltioissa. (öljy)
Tilanteen ollessa niinkin räjähdysherkkä, kuin se Irakissa on, maan kansalaiset helposti mieltävät kaikki muut paitsi muslimit vihollisikseen - miehityshallinnon tukijat mukaanlukien.- mies -81
Paskan marjat sanon minä. Al-Qaida taistelee Irakissa jalansijasta koska se haluaa rakentaa samanlaisen uskonnollisen helvetin mikä Afganistanissa jo oli made by Talebans. Irakissa taistelee nimenomaan Al-Qaida ja omista eduistaan.
- Mar Sarug
mies -81 kirjoitti:
Paskan marjat sanon minä. Al-Qaida taistelee Irakissa jalansijasta koska se haluaa rakentaa samanlaisen uskonnollisen helvetin mikä Afganistanissa jo oli made by Talebans. Irakissa taistelee nimenomaan Al-Qaida ja omista eduistaan.
SIWAri rauhottuu ja käy sen armeijjan! muuten sua ei ota kukkatäditkään tosissaan...
- Jake.Waits
AHH, ei kai kirkkojen polttamista voida pitää oikeutettuna tekona? Eiväthän kirkot muodosta muslimeille minkäänlaista välitöntä uhkaa?
>Irakin tilanteeseen se on helppo vetää mukaan, koska uskonto on samalla politiikantekoväline.
Tämä oli hyvä argumentti sinulta.
>Irakin tilanteeseen ovat vaikuttamassa pääosin Usa.n johdolla maahan tunkeutuneet joukot,jotka väärin perustein änkesivät sinne ja pyrkivät nyt saamaan jonkinlaisen jalansijan maassa ja mahdollisesti myöskin naapurivaltioissa. (öljy)
Bushin hallinto meni Irakiin vääryydellä. Se on nyt tapahtunut. Sille ei voi enää mitään. Monet irakilaiset kuitenkin toivovat nyt, että Yhdysvallat saattaisi lupaamansa yhteiskunnalliset parannushankkeet loppuun. USA on sitoutunut tähän, myös YK on kallistumassa jälleenrakennuksen avustamisen puolelle. Jälleenrakennnuksen ja tavallisen kansan hyvinvoinnin pahimpana esteenä näyttää kuitenkin olevan hajanaiset ulkomaiset al-Qaida-joukot (Zarqawi ym.), jotka tappavat autopommeillaan eniten irakilaisia. Nämä joukot eivät yksinkertaisesti halua, että amerikkalaiset tai mitkään muutkaan ei-muslimit auttaisivat irakilaisia jaloilleen.
>Tilanteen ollessa niinkin räjähdysherkkä, kuin se Irakissa on, maan kansalaiset helposti mieltävät kaikki muut paitsi muslimit vihollisikseen - miehityshallinnon tukijat mukaanlukien.
Varmasti näin on, ja muslimien uskonnolliset johtajat ovat nimenomaan niitä, jotka lietsovat vihaa ei-muslimeja kohtaan, aina kun on tilaisuus.
Onneksi meillä on tietoa saatavilla. Sitä suvaitsisi toimittaa myös Irakin maan kansalaisille.
HS-Verkkoliite:
Irakissa iskettiin rajusti kirkkoihin
Julkaistu 1.8. 21:48
Päivitetty 2.8. 8:24
Falluja/Bagdad/MOSUL. Sarja lähes yhtäaikaisia iskuja kirkkoihin Bagdadissa ja pohjoisessa Mosulin kaupungissa tappoi ainakin yksitoista ihmistä ja haavoitti vähintään viittäkymmentä sunnuntai-iltana.
Kyseessä oli ensimmäinen kerta Irakin 15 kuukautta kestäneiden väkivaltaisuuksien aikana, kun kapinalliset iskivät selkeästi Irakin kristittyä yhteisöä vastaan. Vähemmistöön kuuluvia kristittyjä on Irakissa noin 750 000.
Yhteensä neljän bagdadilaisen ja ainakin yhden mosulilaisen kirkon lähellä on räjähtänyt pommi. Tiedot uhrien määrästä ovat edelleen epävarmoja.
Irakin kansallinen turvallisuusneuvonantaja Mowaffaq al-Rubaie syytti iskuista al-Qaeda-yhteyksistä epäiltyä terroristia Abu Musab al-Zarqawia.
Aiemmin sunnuntaina Mosulissa räjähti autopommi tappaen ainakin viisi ja haavoittaen yli 50 ihmistä. Pommi räjähti poliisiaseman edessä.
Myös Bagdadin keskustassa räjähti sunnuntaina aamulla. Kaksi irakilaista kuoli ja kaksi haavoittui tienvarsipommin räjähdettyä, poliisi ja silminnäkijät kertoivat. Yhdysvaltain armeijan saattue oli juuri ohittanut paikan.
Yhteensä ainakin kymmenen irakilaista on kuollut ja 40 loukkaantunut Fallujan pommituksissa varhain sunnuntaina ja lauantaina sattuneissa yhteenotoissa yhdysvaltalaisjoukkojen ja irakilaiskapinallisten välillä, sairaalalähteet kertoivat.
STT–AFP–DPA–ap–Reuters–HS - mies -81
Mar Sarug kirjoitti:
SIWAri rauhottuu ja käy sen armeijjan! muuten sua ei ota kukkatäditkään tosissaan...
Luepa sinä vaikka Suomen laista asevelvollisuutta koskeva pykälistö läpi - sittenpähän tiedät, että en enää pääse armeijaan. Sivarit kun eivät kuulu suomessa edes reserviin, me olemme ns. "nostoväki" luokkaan ja senkin vasta III ja samalla alimpaan luokkaan kuuluvaa väkeä. Me lähdemme viimeisenä sitten kun kaikki muut ovat jo kuolleet.
- kamil (bilo) Akkaya
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399230Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748074Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625850William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542409Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62127Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821769Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201710Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921486Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71458Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401393