Ei siihen mopohörhöjen häiriköintiin näytä kukaan puutuvan Mellilässä! Sama metelöinti, puutarhojen läpiajelu, pihoissa ympyrän vääntö ja etupyörä ylhäällä ajelu vain jatkuu.
Sinä nuorisotilan ohjaaja kuule! Kerro niille neljälle pursufinninaamoille, että meillä on muutamia kymmeniä kuvia niistä pyörä ylhäällä ryntäilystä puolen yön aikaan Sahantiellä, Seurakuntapihassa, nuokkarin edessä, sekä niistä Kirjastontiellä pidetyistä kilpailuista ja sormimerkeistä.
Niistä selviää rekisterit ja riittävästi kypärät ja mopot. Muutenkin öykkärien nimet ovat tiedossa. Toimitamme poliisille kuvamateriaalin, joten 18 ajokortti voi olla saamatta, jos poliisi osaa käyttää tieliikennelain kohtaa.
Samat kuvat laitetaan Digitalle ja vaaditaan korvaus pilalle menneistä TV- taltioinneista mopohäiriöiden vuoksi.
Tämä on sitten se viimeinen ilmoitus,joten teehän nuorisotyöntekijä nyt työtäsi. Samalla voit katsoa kuka kantaa siideriä nuokkarin taakse.
Sinä nuorisotilan ohjaaja kuule! Kerro niille neljälle pursufinninaamoille, että meillä on muutamia kymmeniä kuvia niistä pyörä ylhäällä ryntäilystä puolen yön aikaan Sahantiellä, Seurakuntapihassa, nuokkarin edessä, sekä niistä Kirjastontiellä pidetyistä kilpailuista ja sormimerkeistä.
Niistä selviää rekisterit ja riittävästi kypärät ja mopot. Muutenkin öykkärien nimet ovat tiedossa. Toimitamme poliisille kuvamateriaalin, joten 18 ajokortti voi olla saamatta, jos poliisi osaa käyttää tieliikennelain kohtaa.
Samat kuvat laitetaan Digitalle ja vaaditaan korvaus pilalle menneistä TV- taltioinneista mopohäiriöiden vuoksi.
Tämä on sitten se viimeinen ilmoitus,joten teehän nuorisotyöntekijä nyt työtäsi. Samalla voit katsoa kuka kantaa siideriä nuokkarin taakse.
Vastaukset 23
Vanhimmat
valvontakamerat käyttöön,riista sellaisetkin auttaa.
kotiin ilmoitusta ja vanhemmat valvomaan jälkeläistensä touhuja.
Vanhempien elämän asenne on samalla tasolla kaasuttelevan ja puutarhassani ajavan poikansa kanssa.
Mitäpä ne nuoriso-ohjaajalle tällaiset asiat kuuluu? Sehän on vain töissä, kuten poliisitkin, jotka eivät mitään tee.
Kerropa, mitä tämä asia kuuluu nuorisotyöntekijälle ??? Mikäli et sattumoisin tiedä, niin nuorisotyöntekijä tekee työtä nuorisotalolla. Jos sinulla on rekisterit, kypärät ja mopot oikeasti ylhäällä, niin kannattaisikohan ottaa yhteys poikien vanhempiin! Tietääkseni vanhemmilla on kuitenkin vielä vastuu lapsistaan. Vai olenko väärässä?
Olet väärässä! Toiseksi nuorisotyöntekijälle maksetaan palkkaa nuorisotyöstä! Mielettömän mopoterrorismin parissa on paljon nuorisotyötä kerrottavaksi liikennesäännöistä ja laista. Vai oletko jokin *"vapaan kasvatuksen saanut pöpipää"?
tunnen ne
13.10.2012 13:20
1
Sulje
Vanhempien elämän asenne on samalla tasolla kaasuttelevan ja puutarhassani ajavan poikansa kanssa.
Kesällä kävin Mellilässä Siwassa. Pihassa temppuili moposällit ja aikuiset miehet niitä pelkäsi, väisteli ja luikki kiireellä alta pois. Se kai kertoo kaiken Meiilälän nuorison kasvatuksesta? Sitä ei ole ja periksi on annettu kaikessa!
Minulle huuteli yksi hyttysen kokoinen antavansa turpiin ja vei lähes varpaiden yli takapyörää sutien. Sattui olla se kevari, jossa ei rekisteriä ollut. 112 soittaminen olisi ollut sama, kuin olisi huutanut asiansa taivaaseen.
Mun nuoruusaikana olisi Mellilässä saanut tuollaiset kuukautisjätökset mopoineen sellaisen kyytin pensaikossa, ettei mopo olisi toiminut viikkoihin. Silloin kaupan ympärillä oli "tosi miehiä". Nyt taitaa sossutaloissakin kyykkiä pössyttelijöitä, liimanhaistelijoita ja lääkeriippuvaisia hölmöjä.
Pitäisköhän oikein ottaa ja ajella katselemaan mitä vanhaan kotikylään kuuluu, jos asiat noin on kun täällä jatkuvasti kerrotaan niin oikein toivon jonkun sällin koittavan onneaan niin saisi antaa isän kädestä kun ei oma isäpappa osaa tai välitä
Vai ettete saa parin kolmen sianpaskaisännä rentunalkuja mopoineeen järjestykseen Mellilässä? Menkää nyt kiireellä peiton alle ja vikiskää pelosta!
Istuttiin siinä kaupan edessä ennen puolta yötä vartti autossa. Kaksi kevarirääpälettä meinasi jäädä huudattamaan moottoria, mutta kun avattiin ovi, niin pissit housussa ne Koskelle päin kirmaisivat.
Seuraavaksi ajetaan niitä takaa kotia asti ja "kätellään" isukkia.
Hyvä esimerkkiä meille kaikille! Ongelmiin on hyvä tarttua heti, mutta olisihan se hyvä jos asioita hoitasivat viranomaiset !
No? Löytyikö eilen illalla käteltäviä? Ajoin itse Mellbouren läpi klo 22 ja yksi oranssamopo siinä kierti rinkiä kirjaston pihassa.
Sellainen kättely aina päättyy ambulanssiin ja poliisiin, mutta saahan kevarimulkero seurata väkivaltaa. Jotkut eivät opi koskan ihmisten tavoille.
Eipä tosiaan ole nuoriso-ohjaajan asioita nää asiat jotka ulottuu toimivallan ulkopuolelle.
Hoitakaa itse kakaranne ja jos ulkopuolisia häiritsee niin sopii itse mennä puuttumaan, tällanen nettikirjottelu on helvetin mautonta. Toisaalta, mitä teistä Loimaalaisista voisi odottaakaan?
PS. pojat on poikia
Äitisi kaapi sinua tavarastaan löylykauhalla?
Ehkä lähti väärää puuta haukkumalla - mutta kun poliiseilla ei riitä resursseja nykyään valistamiseen ym. ja neuvojakaan ei saa kysyttyä suoraan, niin hyvä että tuodaan tällaset esille, niin avaa edes joidenkin silmät tehdä jotain.
On mahdotonta, jos joka paikka on kuin villi länsi.
Isoissa kaupungeissa välinpitämättömyyteen on jo menty, koska siellä on ihan aito huoli 'puukoniskusta nurkan takaa' jos menet puuttumaan johonkin.
Hyvä sentään että edes jossain tehdään jotain eikä olla kuin hoo moilaset hölmönä että jaa... taas yks mummo potkitaan... juu en kerro... älkää vaan mua... äkkiä takavasemmalle...
Varhaisella puuttumisella estyy kierre tehdä pahempaa.
Vaikken väkivaltaa kannata, niin kannatan puuttumista tolkuttomien hommiin - tolkuttomilla kun meno kuitenkin vaan yltyy jos ei pysäytetä ja saada järkeä edes hitu päähän.
Mitä helvettiä? :D Jos nuoriso-ohjaajalla on työvuoro nuorisotilalla ja vastuu siitä, että kukaan ei hajota nuokkarilla paikkoja yms. eli toimii nuokkarinvalvojana niin pitäskö jonkun saatanan urpon mielestä sen nuokkarinohjaajan toimia se aika kyläpoliisina ja juosta mopopoikien perässä kylillä.:D Mellilässä on kyl niin järjettömän tyhmää porukkaa mut tää nyt oli jo idiooteinta.:D
Kais sen kannattaa katsoa niitä ulkona juoksevia siiderin/kebbanan lipittäjiä, missä kunnossa tullaan sitten takaisin takapihalta? Vai eikö palkka edellytä, kuin paikalla olemista?
Ei ihme että Mellilän siwan edessä pyörii, siwa on Mellilän kakaroiden "nuokkari". Kassat ei puutu asiaan, ja kaljupäiset teinit ei väistä maksavia asiakkaita.
Itse olen kalju ja teini ja olen itsekkin maksava asiakas mutta en ole kertaakaan syyllistynyt moiseen käytökseen enkä ole kuullutkaan moisesta juorusta tunnen myös nämä muut mellilä'n kaljut teinit ja mielestäni he osaavat käyttäytyä erinomaisesti sosiaalisissa tilanteissa kuten Mellilän. Itse olen tullut jothopäätökseen että pahimpia öykkäreitä Siwassa ovat keski-ikäiset pitkähiuksiset miehet joilla ei ole muuta elämää kuin Siwa ja Siwassa oleva pelikone. Jos joku haluaa keskustella kanssani livenä voi täällä kertoa koska, missä ja kellon aika tulen mielelläni väittelemään asiasta ja voin jopa kirjoittaa vaikka väitökirjan kyseisestä aiheesta
Tunnen vain hyväkäytöksisiä kohteliaita nuoria Mellilässä.
Nyt puhuu eläkeläismummo asiaa. Kerrankin joku sanoo asiat niinkun ne on.