Tampereelle tuntiperusteinen laskutus päiväkotihoitoon?

IsäM

Aamulehti kertoi, että Nokialla suunnitellaan päiväkotihoitoon tuntiperusteista laskutusta nykyisen kuukausimaksun sijaan. Siinä siis perheet maksavat vain käyttämistään hoitotunneista. Olisi hyvä esim osa-aikatyötä tekeville ja myös kun on vapaapäivä ymv töistä, ei tarvitsisi niiltä ajoilta lainkaan maksaa. Sitä kokeillaan tietääkseni Jyväskylässä ja Oulussa.

Katsoin läpi kuntavaaliehdokkaiden sivuja ja huomasin, että ainakin kokoomuksen Matti Helin ja demareiden Johanna Loukaskorpi kannattavat tätä.

Mitä mieltä olet, pitäisikö saada Tampereellekin?

5

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tunti-tunnista

      Pitäisi saada kaikkialle. Lähtisi huvinvuoksi hoidossa olevat pois, eikä päiväkotia käytettäisi turhaan. Ryhmät pienenisi paljon, hoitajien motivaatio ja työssäjaksminen paranisi. Lapset saisivat vietää aikaansa kotona, vanhempien ja sisarustensa kanssa, ehkäpä jopa isovanehempien kanssa. Lapset pääsisivät osaksi tavallista elämää taas, nykyään lapsi viedään päiväkotiin kun vauva kotona, kun äidin tarvitsee siivota, käydä kaupassa, kampaajalla, ju,mpassa...lapsi viedään hoitoon, niin on helpompaa. Tunti-tunnista olisi tosi hieno asia.

    • LTO Jyväskylästä

      Tuntiperusteinen hoitomaksu ei mene käytettyjen tuntien mukaan, vaan varattujen hoitotuntien mukaan. Eli esim. jos varaa koko viikolle hoidon ja onkin sairaana, silti maksaa hoidosta. Tällä hetkellä päällisin puolin ihan hyvä systeemi,mutta kaikkine kuokeroineen ja poikkeuksineen hitsin monimutkaista. Erityisesti työntekijöille, jotka niitä tunteja laskee maksuhyvityspäivien ym. takia.

      • JepK

        Jyväskylässä käytetään vähän vanhanaikaista teknologiaa tai ei edes sitä jos työntekijät itse laskevat näitä tunteja. Nimittäin noi prosessit on kaikki mahdollista tehdä netin yli automaattisesti aina laskutukseen asti. Markkinoille on tulossa uusia firmoja koko ajan Nokian (siis puhelinfirman) jäljiltä. Tässä esim. yksi päivähoidon alalla: www.mukavait.fi


      • 6+19

        Meillä ainakin pystyisi silloin varaamaan jo etukäteen sen että meillä lapsi hoidossa n 100- 120h/kk ja n kuukausi ennen tiedetään päivät ja tunnit. Hölmöä maksaa kokopäivä maksua kun huomattavasti vähemmän tunteja.


    • ..............

      Pidin kovasti tuosta järjestelmästä. Valitettavasti se on käytössä täällä vain vuorohoidossa, joka oikeus meiltä otettiin pois, koska käytimme sitä liian vähän (eli käytimme työssäkäyntimme tukena ja lasten arjen mukavuuden vuoksi omia lähiverkostoja). Vuorohoidossa niiden joustamattomien sääntöjen vuoksi olisi meillä ollut vuorokausia, joissa lapsi olisi ehtinyt olla kotona vain 3 tuntia. Katsoin siis paremmaksi käyttää myöskin muuta kuin kunnallista. Epäsäännöllisten (vuoro)työaikojen vuoksi minun oli hyvin vaikeaa tietää todellisia hoitoaikojen tarvetta. Puolison runsaat työmatkat sekottivat pakkaa vielä lisää. Mutta tässä seurannassa niitä' korjailtiin ja muuteltiin jälkikäteen. Joskus oli kuukausia, että lapseni oli päivähoidossa vain 40 tuntia. Joskus enemmän. Kaikki joustavuus loppui kuitenkin siihen, kun jouduimme luopumaan tuosta vuorohoidosta. Toinen vaihtoehto olisi ollut se, että olisimme joutuneet tinkimään liikaa lasten elämänlaadusta ja oikeudesta elää kotona arkeaan. Saman kunnan eri lapset olivat täysin eriarvoisessa asemassa riippuen siitä päivähoidonmuodosta, johon heidät ohjattiin. Vuorohoidossa toimi myöskin internetin avulla hoitoaikailmoitukset. Muualla ei. Itse pidin erittäin hyvänä systeeminä juuri tuota vuorohoidon systeemiä. Se oli noista päivähoitopaikoista muutoinkin ylivoimaisesti lapsen kannalta paras.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4801
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      188
      3745
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      182
      3395
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      76
      3175
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2899
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1984
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1921
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      179
      1724
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1676
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1385
    Aihe