Tampereelle tuntiperusteinen laskutus päiväkotihoitoon?

IsäM

Aamulehti kertoi, että Nokialla suunnitellaan päiväkotihoitoon tuntiperusteista laskutusta nykyisen kuukausimaksun sijaan. Siinä siis perheet maksavat vain käyttämistään hoitotunneista. Olisi hyvä esim osa-aikatyötä tekeville ja myös kun on vapaapäivä ymv töistä, ei tarvitsisi niiltä ajoilta lainkaan maksaa. Sitä kokeillaan tietääkseni Jyväskylässä ja Oulussa.

Katsoin läpi kuntavaaliehdokkaiden sivuja ja huomasin, että ainakin kokoomuksen Matti Helin ja demareiden Johanna Loukaskorpi kannattavat tätä.

Mitä mieltä olet, pitäisikö saada Tampereellekin?

5

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tunti-tunnista

      Pitäisi saada kaikkialle. Lähtisi huvinvuoksi hoidossa olevat pois, eikä päiväkotia käytettäisi turhaan. Ryhmät pienenisi paljon, hoitajien motivaatio ja työssäjaksminen paranisi. Lapset saisivat vietää aikaansa kotona, vanhempien ja sisarustensa kanssa, ehkäpä jopa isovanehempien kanssa. Lapset pääsisivät osaksi tavallista elämää taas, nykyään lapsi viedään päiväkotiin kun vauva kotona, kun äidin tarvitsee siivota, käydä kaupassa, kampaajalla, ju,mpassa...lapsi viedään hoitoon, niin on helpompaa. Tunti-tunnista olisi tosi hieno asia.

    • LTO Jyväskylästä

      Tuntiperusteinen hoitomaksu ei mene käytettyjen tuntien mukaan, vaan varattujen hoitotuntien mukaan. Eli esim. jos varaa koko viikolle hoidon ja onkin sairaana, silti maksaa hoidosta. Tällä hetkellä päällisin puolin ihan hyvä systeemi,mutta kaikkine kuokeroineen ja poikkeuksineen hitsin monimutkaista. Erityisesti työntekijöille, jotka niitä tunteja laskee maksuhyvityspäivien ym. takia.

      • JepK

        Jyväskylässä käytetään vähän vanhanaikaista teknologiaa tai ei edes sitä jos työntekijät itse laskevat näitä tunteja. Nimittäin noi prosessit on kaikki mahdollista tehdä netin yli automaattisesti aina laskutukseen asti. Markkinoille on tulossa uusia firmoja koko ajan Nokian (siis puhelinfirman) jäljiltä. Tässä esim. yksi päivähoidon alalla: www.mukavait.fi


      • 6+19

        Meillä ainakin pystyisi silloin varaamaan jo etukäteen sen että meillä lapsi hoidossa n 100- 120h/kk ja n kuukausi ennen tiedetään päivät ja tunnit. Hölmöä maksaa kokopäivä maksua kun huomattavasti vähemmän tunteja.


    • ..............

      Pidin kovasti tuosta järjestelmästä. Valitettavasti se on käytössä täällä vain vuorohoidossa, joka oikeus meiltä otettiin pois, koska käytimme sitä liian vähän (eli käytimme työssäkäyntimme tukena ja lasten arjen mukavuuden vuoksi omia lähiverkostoja). Vuorohoidossa niiden joustamattomien sääntöjen vuoksi olisi meillä ollut vuorokausia, joissa lapsi olisi ehtinyt olla kotona vain 3 tuntia. Katsoin siis paremmaksi käyttää myöskin muuta kuin kunnallista. Epäsäännöllisten (vuoro)työaikojen vuoksi minun oli hyvin vaikeaa tietää todellisia hoitoaikojen tarvetta. Puolison runsaat työmatkat sekottivat pakkaa vielä lisää. Mutta tässä seurannassa niitä' korjailtiin ja muuteltiin jälkikäteen. Joskus oli kuukausia, että lapseni oli päivähoidossa vain 40 tuntia. Joskus enemmän. Kaikki joustavuus loppui kuitenkin siihen, kun jouduimme luopumaan tuosta vuorohoidosta. Toinen vaihtoehto olisi ollut se, että olisimme joutuneet tinkimään liikaa lasten elämänlaadusta ja oikeudesta elää kotona arkeaan. Saman kunnan eri lapset olivat täysin eriarvoisessa asemassa riippuen siitä päivähoidonmuodosta, johon heidät ohjattiin. Vuorohoidossa toimi myöskin internetin avulla hoitoaikailmoitukset. Muualla ei. Itse pidin erittäin hyvänä systeeminä juuri tuota vuorohoidon systeemiä. Se oli noista päivähoitopaikoista muutoinkin ylivoimaisesti lapsen kannalta paras.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3488
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1506
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1249
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1212
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      961
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      943
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      90
      777
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe