tuleeko ulosottomies kotiin hakemaan esim.osamaksulla ostetut televisiot tai tietokoneet, mikäli osamaksut menee ulosottoon?
viekö ulosotto osamaksulla ostetut tavarat?
12
4299
Vastaukset
Osamaksukaupat tehdään tavallisesti joko omistuksenpidätysehdoin (omistusoikeus säilyy myyjällä, kunnes tavara on kokonaan maksettu) tai takaisinottoehdoIn (myyjällä on oikeus saada tavara takaisin, jos maksuerät laiminlyödään).
Takaisinoton hoitaa ulosottomies myyjän hakemuksesta. Uo-mies voi siten tulla hakemaan televisiot tai tietokoneet, vaikka osamaksut eivät vielä ulosotossa olisikaan. Uo- tekee takaisinotosta tilityksen, jossa takaisinotettavan esineen arvoa verrataan myyjän saataviin. Jos arvo on saatavia suurempi, ylimäärä annetaan ostajalle, ja päinvastaisessa tapauksessa ostaja joutuu maksamaan vajauksen.
Myyjän ei ole pakko käyttää takaisinotto-oikeuttaan, vaan hän voi edelleen vaatia loppujenkin maksuerien maksamista, hakea niille velkomustuomion käräjäoikeudesta ja viedä sitten velat ulosottoon normaaliin tapaan.
Käytännössä takaisinottoon turvaudutaan kalliimpien esineiden, kuten autojen, kaupassa. Myyjillä ei ole yleensä kovaa hinkua saada takaisin käytettyjä televisioita yms nopeasti arvonsa menettävää kamaa, vaan he saattavat mieluummin jatkaa velkojensa perimistä ulosoton kautta. Ja usein näiden halvempien tavaroiden kaupoissa käytetäänkin muun tyyppistä rahoitusta, esim. erilaisia korttiluottoja, eikä niinkään perinteistä osamaksukauppaa. Näihin korttiluottoihin ei yleensä liity omistuksenpidätys- tai takaisinottoehtoja.- Ei vie...
Nykyisin uo ei vie kotonta mitään, oli se ostettu osamaksulla tai ei.
Paitsi jos et satu omistamaan jotain Picasson tauluja.
No, auto kyllä lähtee, jos se on vähänkään arvokkaampi. Mutta mitään kodinirtaimistoa ei nykypäivänä enää ulosmitata.
Laiminlyödyt osamaksut kyllä menee perinnän kautta ulosottoon. - ykspaskavaaaaaaaaaaa
jeps, kiitos teille vastauksista!
- vie mitä haluaa
Kyllä lähtee kotiirtaimistokin esim minulta lähti kalliit nahkasohvat,58 tuuman taulutv,projektori,Nakamichin stereo sarja kaappeineen ja Apple MacBook Air.
Ihan tavallinen suppea ulosotto,mutta kun pienet tulos haki kamat.Kaikki oli maksettu ja velka oli ihan muusta.- apinaa koijataan
LOL mikä uuno olet jos olet UO antanut viedä kalleimmat kamat mistä et edes ole ulosottovelkaa ja jotka olet täysimääräisesti maksanut jo.
Nyt ne sinun nahkasohvasi, tauluTV:t ja muut on myyty jollain ihan pilkkahinnalla jollekin ulosottomiehen hyvä-veli kaverille verrattuna hintaan mitä itse olet niistä joutunut maksamaan ja sanotaan sori ei niistä saanu enempää. Täydet velat on toki jätetty sinulle ja kaikki perintäkulut. - Höpsistö.
Höpö höpö, suppeasti ulosotosta ei ulosmitattiin kuin pelkää rahaa, ei mitään muuta.
"Suppeassa ulosotossa ulosmittaustoimet rajoittuvat palkan, eläkkeen tai muun sellaisen tulon, saatavan tai omaisuuden ulosmittaukseen, jossa ulosmittauksen kohdetta ei tarvitse muuttaa rahaksi."
- Imurikuppias
OStin kerran sellasen Lux-pöynimurin ovelta ovelle kauppiaalta. Tais maksaa jotain 700 euroa. Jäi sit osamaksut maksamatta ja vouti soitti, että tulee hakemaan sen pois.Kerroin sille, että piti niin pahaa meteliä ja nakkasin imurin jätelavalle.
Vouti purskahti nauruun ja sanoi, että pitää sitten unohtaa tämä asia... - ei niin pikku asia
Suppea ulosmittaus muuttuu irtaimiston hauksi ihan ilman oikeuden päätöstä sori vaan.Jos vouti ei saa mitään se tulee kotona poikkeen ja jos ei avaa ovea se avauttaa ne talonmiehella ja pyytää lisäksi virkaapua poliisilta jos tulet päälle.Vouti ei tarvitse mitään lupaa tullakseen katsomaan mitä sinulla on kuten poliisi tarvitsee.
- vinkkinikkari
Minä olen kirjoilla ystäväni asunnossa ja jos vouti tunkeutuu sinne kuvaan hänen julkisen vallankäyttöään virkamiehenä. Ei ole laitonta Suomen hovioikeuden linjauksen mukaan kuvata virkatehtäviään suorittavaa virkamiestä.
http://www.valtakunta.fi/2010/poliisikuvat-hovioikeus.php
http://www.valtakunta.fi/2011/poliisivideosyyte.php
Sen jälkeen toimitan videotallenteet poliisille ja pyydän poliisia selvittämään miksi vouti varasti ystäväni irtaimistoon kuuluvaa tavaraa. Jos asia ei etene suoraan poliisin kautta otan suoraan yhteyttä syyttäjään. - ja mitä sitten
vinkkinikkari kirjoitti:
Minä olen kirjoilla ystäväni asunnossa ja jos vouti tunkeutuu sinne kuvaan hänen julkisen vallankäyttöään virkamiehenä. Ei ole laitonta Suomen hovioikeuden linjauksen mukaan kuvata virkatehtäviään suorittavaa virkamiestä.
http://www.valtakunta.fi/2010/poliisikuvat-hovioikeus.php
http://www.valtakunta.fi/2011/poliisivideosyyte.php
Sen jälkeen toimitan videotallenteet poliisille ja pyydän poliisia selvittämään miksi vouti varasti ystäväni irtaimistoon kuuluvaa tavaraa. Jos asia ei etene suoraan poliisin kautta otan suoraan yhteyttä syyttäjään.Kuvaa kainkin mokomin, ja voutihan vie mitä mukaansa saa. Kamojen omistusoikeudet voidaan selvittää jälkikäteenkin. Mitä ihmeen "varastamista" siinä mukamas on? Maksaisit sinäkin laskusi /velkasi sen sijaan, että keksit kaikenlaisia älyttömyyyksiä niistä luistelemiseksi. Mikä ihmeen vimma joillakin lusmuilla on ottaa velkaa, hankkia tavaraa osamaksulla ym. ja sitten marista siitä, että velat pitäisi jopa maksaakin. Ja inhottava vouti on asialla.
- höpsistä uudelleen
Suppea ulosmittaus on, niin kuin edellä on selvitetty, vain rahavarojen ulosmittausta, Siihen ei siis kuulu minkäänlaisten realisoitavien tavaroiden ulosmittausta. Ja nimenomaan velkojan päätöksestä/hakemuksesta riippuu käytetäänkö suppeaa ulosmittausta vai ei. Velkoja saa tietysti muttaa mielipidettään ja hakea ihan täysimittaista ulosmittaustakin. Siihen ei tietysti mitään uutta oikeuden päätöstä tarvita, velkojan oma päätös ja uusi ulosottohakemus riittää.
Ja imurinostajalle tiedoksi. Jos imuria ei enää ole tallessa, ei takaisinottoakaan voida ymmärrettävästi tehdä. Imurivelka ei tällä konstilla kuitenkaan mihinkään häviä, vaan perästä kuuluu. Halvemmaksi olisi kyllä tullut imurin palauttaminen tilityksineen kuin hävitetyn imurin koko hinnan ja perintä- ja oikeudenkäyntikulujen maksaminen.
- .....
Ei jos kerkeät piilottaa ne ensin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1038202- 1105743
- 555191
- 2895186
- 783831
- 583021
- 662747
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222548Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292522- 452481