viekö ulosotto osamaksulla ostetut tavarat?

ykspaskavaaaaaaaaa

tuleeko ulosottomies kotiin hakemaan esim.osamaksulla ostetut televisiot tai tietokoneet, mikäli osamaksut menee ulosottoon?

12

4299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osamaksukaupat tehdään tavallisesti joko omistuksenpidätysehdoin (omistusoikeus säilyy myyjällä, kunnes tavara on kokonaan maksettu) tai takaisinottoehdoIn (myyjällä on oikeus saada tavara takaisin, jos maksuerät laiminlyödään).

      Takaisinoton hoitaa ulosottomies myyjän hakemuksesta. Uo-mies voi siten tulla hakemaan televisiot tai tietokoneet, vaikka osamaksut eivät vielä ulosotossa olisikaan. Uo- tekee takaisinotosta tilityksen, jossa takaisinotettavan esineen arvoa verrataan myyjän saataviin. Jos arvo on saatavia suurempi, ylimäärä annetaan ostajalle, ja päinvastaisessa tapauksessa ostaja joutuu maksamaan vajauksen.

      Myyjän ei ole pakko käyttää takaisinotto-oikeuttaan, vaan hän voi edelleen vaatia loppujenkin maksuerien maksamista, hakea niille velkomustuomion käräjäoikeudesta ja viedä sitten velat ulosottoon normaaliin tapaan.

      Käytännössä takaisinottoon turvaudutaan kalliimpien esineiden, kuten autojen, kaupassa. Myyjillä ei ole yleensä kovaa hinkua saada takaisin käytettyjä televisioita yms nopeasti arvonsa menettävää kamaa, vaan he saattavat mieluummin jatkaa velkojensa perimistä ulosoton kautta. Ja usein näiden halvempien tavaroiden kaupoissa käytetäänkin muun tyyppistä rahoitusta, esim. erilaisia korttiluottoja, eikä niinkään perinteistä osamaksukauppaa. Näihin korttiluottoihin ei yleensä liity omistuksenpidätys- tai takaisinottoehtoja.

    • Ei vie...

      Nykyisin uo ei vie kotonta mitään, oli se ostettu osamaksulla tai ei.

      Paitsi jos et satu omistamaan jotain Picasson tauluja.

      No, auto kyllä lähtee, jos se on vähänkään arvokkaampi. Mutta mitään kodinirtaimistoa ei nykypäivänä enää ulosmitata.
      Laiminlyödyt osamaksut kyllä menee perinnän kautta ulosottoon.

    • ykspaskavaaaaaaaaaaa

      jeps, kiitos teille vastauksista!

    • vie mitä haluaa

      Kyllä lähtee kotiirtaimistokin esim minulta lähti kalliit nahkasohvat,58 tuuman taulutv,projektori,Nakamichin stereo sarja kaappeineen ja Apple MacBook Air.
      Ihan tavallinen suppea ulosotto,mutta kun pienet tulos haki kamat.Kaikki oli maksettu ja velka oli ihan muusta.

      • apinaa koijataan

        LOL mikä uuno olet jos olet UO antanut viedä kalleimmat kamat mistä et edes ole ulosottovelkaa ja jotka olet täysimääräisesti maksanut jo.

        Nyt ne sinun nahkasohvasi, tauluTV:t ja muut on myyty jollain ihan pilkkahinnalla jollekin ulosottomiehen hyvä-veli kaverille verrattuna hintaan mitä itse olet niistä joutunut maksamaan ja sanotaan sori ei niistä saanu enempää. Täydet velat on toki jätetty sinulle ja kaikki perintäkulut.


      • Höpsistö.

        Höpö höpö, suppeasti ulosotosta ei ulosmitattiin kuin pelkää rahaa, ei mitään muuta.

        "Suppeassa ulosotossa ulosmittaustoimet rajoittuvat palkan, eläkkeen tai muun sellaisen tulon, saatavan tai omaisuuden ulosmittaukseen, jossa ulosmittauksen kohdetta ei tarvitse muuttaa rahaksi."


    • Imurikuppias

      OStin kerran sellasen Lux-pöynimurin ovelta ovelle kauppiaalta. Tais maksaa jotain 700 euroa. Jäi sit osamaksut maksamatta ja vouti soitti, että tulee hakemaan sen pois.Kerroin sille, että piti niin pahaa meteliä ja nakkasin imurin jätelavalle.

      Vouti purskahti nauruun ja sanoi, että pitää sitten unohtaa tämä asia...

    • ei niin pikku asia

      Suppea ulosmittaus muuttuu irtaimiston hauksi ihan ilman oikeuden päätöstä sori vaan.Jos vouti ei saa mitään se tulee kotona poikkeen ja jos ei avaa ovea se avauttaa ne talonmiehella ja pyytää lisäksi virkaapua poliisilta jos tulet päälle.Vouti ei tarvitse mitään lupaa tullakseen katsomaan mitä sinulla on kuten poliisi tarvitsee.

      • vinkkinikkari

        Minä olen kirjoilla ystäväni asunnossa ja jos vouti tunkeutuu sinne kuvaan hänen julkisen vallankäyttöään virkamiehenä. Ei ole laitonta Suomen hovioikeuden linjauksen mukaan kuvata virkatehtäviään suorittavaa virkamiestä.

        http://www.valtakunta.fi/2010/poliisikuvat-hovioikeus.php
        http://www.valtakunta.fi/2011/poliisivideosyyte.php

        Sen jälkeen toimitan videotallenteet poliisille ja pyydän poliisia selvittämään miksi vouti varasti ystäväni irtaimistoon kuuluvaa tavaraa. Jos asia ei etene suoraan poliisin kautta otan suoraan yhteyttä syyttäjään.


      • ja mitä sitten
        vinkkinikkari kirjoitti:

        Minä olen kirjoilla ystäväni asunnossa ja jos vouti tunkeutuu sinne kuvaan hänen julkisen vallankäyttöään virkamiehenä. Ei ole laitonta Suomen hovioikeuden linjauksen mukaan kuvata virkatehtäviään suorittavaa virkamiestä.

        http://www.valtakunta.fi/2010/poliisikuvat-hovioikeus.php
        http://www.valtakunta.fi/2011/poliisivideosyyte.php

        Sen jälkeen toimitan videotallenteet poliisille ja pyydän poliisia selvittämään miksi vouti varasti ystäväni irtaimistoon kuuluvaa tavaraa. Jos asia ei etene suoraan poliisin kautta otan suoraan yhteyttä syyttäjään.

        Kuvaa kainkin mokomin, ja voutihan vie mitä mukaansa saa. Kamojen omistusoikeudet voidaan selvittää jälkikäteenkin. Mitä ihmeen "varastamista" siinä mukamas on? Maksaisit sinäkin laskusi /velkasi sen sijaan, että keksit kaikenlaisia älyttömyyyksiä niistä luistelemiseksi. Mikä ihmeen vimma joillakin lusmuilla on ottaa velkaa, hankkia tavaraa osamaksulla ym. ja sitten marista siitä, että velat pitäisi jopa maksaakin. Ja inhottava vouti on asialla.


      • höpsistä uudelleen

        Suppea ulosmittaus on, niin kuin edellä on selvitetty, vain rahavarojen ulosmittausta, Siihen ei siis kuulu minkäänlaisten realisoitavien tavaroiden ulosmittausta. Ja nimenomaan velkojan päätöksestä/hakemuksesta riippuu käytetäänkö suppeaa ulosmittausta vai ei. Velkoja saa tietysti muttaa mielipidettään ja hakea ihan täysimittaista ulosmittaustakin. Siihen ei tietysti mitään uutta oikeuden päätöstä tarvita, velkojan oma päätös ja uusi ulosottohakemus riittää.

        Ja imurinostajalle tiedoksi. Jos imuria ei enää ole tallessa, ei takaisinottoakaan voida ymmärrettävästi tehdä. Imurivelka ei tällä konstilla kuitenkaan mihinkään häviä, vaan perästä kuuluu. Halvemmaksi olisi kyllä tullut imurin palauttaminen tilityksineen kuin hävitetyn imurin koko hinnan ja perintä- ja oikeudenkäyntikulujen maksaminen.


    • .....

      Ei jos kerkeät piilottaa ne ensin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      103
      8202
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      110
      5743
    3. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      55
      5191
    4. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      289
      5186
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      78
      3831
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3021
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2747
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2548
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2522
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2481
    Aihe