toivotan. Näen että olet onnellinen. En sotke asioita enää enempää. Kirjoita hänelle kauniita tarinoita ja nauti hänen seurastaan. Olen jollain lailla persoonallinen ja varmasti hieno ihminen. Sääli etten saanut tutustua suhun. Noh elämä on. Ja se jatkuu.
http://www.youtube.com/watch?v=Bc4VWHAx1QM
http://www.youtube.com/watch?v=Bc4VWHAx1QM
Vastaukset 31
Vanhimmat
Ja anteeksi kaikki kiukkuiset viestin. Ehkä olin vain kateellinen huomoista. Eihän se mulle ihan oikeasti kuulu mitä teet. Hymyilläänkö jos tavataan.
Meneekö naiselle?
tiedä tai voi ymmärtää, mikä aito ajatus toisessa päässä on, niin en hyppää latvaan.ymmärrän ihmisistä jo sen verran tähän ikään mennessä.en ole vihainen mistään.se on ymmärrettävää, että tunteet heittelee jos on voimakkaita, mutta en voi tietää hänen aivoituksistaan.hyvää yötä kyllä mä hymyilen.
miehelle.
Et sä halunut minuun tutustua. Mä olisin halunut. Jos haluat vielä, niin tiedät mistä minut löydät. Vielä ei ole liian myöhäistä! Vaikkei tämä minulle ehken ollutkaan.
Millaista ap on sun kateus? Tiedätkö itsesi sen keskellä, osaatko käsitellä sitä ja mihin kaikkeen se leviää elämässäsi?
Siis taidan olla kateellinen ihmiselle josta hän on kiinnostunut siitä kiinnostuksesta ja kauniista sanoista ja teoista. En noin yleensä ole kateellinen ihminen. En siis yleensä kadehdi ihmisiä.
Olet mustasukkainen, et kateellinen.
Piti muuten kirjoittaa tähän että olet ei olen. Olenkohan onnistunut kirjoittamaan tänne mitään oikein.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kateus
En ole kateellinen kenellekään. Siten siis, että kärsin itse siitä. Voin iloita toisen puolesta, mutta kateellinen kääntää senkin asian kateellisuudeksi jollekin.
Kateus vie kalatkin vedestä ja se pitää paikkansa.
Koittakaa nyt ihmiset ymmärtää, että elämä on iloa varten. Ja myötäelämisen.
tosi hyvä, että sanoit tämän ap:n ketjuun, ap:hän yleensä ei ole kateellinen, niinkuin kertoi. Sillähän se kateuden tunne saadaan kitkettyä, että todetaan, ettei se ole hyvä tunne. Miten tuntuukaan viisaalta tämä kommenttisi. Kiitos siitä.
Juu, se tuntui rauhoittavalta todeta se. Nimittäin täällä maailmassa kateellisuus saa aikaan _uskomattomia_ asioita.
Joille ei voi kuin hymistellä itsekseen ja ajatella että mitenköhän tuotakin ihmistä kohtelisi....
Parempi olisi sinullekin, että pitäytyisit visusti omassa elämässäsi ja antaisit muiden elää omaansa.
ole olematta kateellinen, jos näyttelee, ettei ole. Tai tavoittelee alati omaa etua. Näytelmä ei ole todellisuutta. Tekopyhää tuollainen levollisuuden esittäminen.
Ei ap ole kateellinen, ihan puhtaasti mustis vaan. Kateus on paljon laajempi tunnetila.;)
Miten olet ajatellut selvitä asian kanssa?
Tunne on tunne. Tiedän että kateus ei vaivaa minua. En vain tiedä, miten sitten pitäisi olla, jotta sunlaisten kommentoijien olo helpottuisi.
Luojan kiitos, minun ei ole koskaan tarvinnut selvitä kateuden tunteen kanssa. Kateus on ruma tunne. Mutta se ei poistu toteamalla. Tämän pystyn ymmärtämään ihan ilman omakohtaisuuttakin.
Ehkä meistä jokainen joutuu kokemaan negatiivisia tunteita kuten kateutta tai mustasukkaisuutta. Mutta hienoahan se on jos ei ole joutunut tuntemaan kateutta. Itse olen ollut kyllä kateellinenkin joskus. En niinkään ulkoisista asioista, mutta kyllä juurikin esim huomiosta, tai esim toisen taidoista. Kateuteen auttaa mielestäni se että yrittää aidosti pitää isestään ja arvostaa itseään. Silloin kun on tunne että riittää sellaisena kun on niin ei ole tarvetta olla kateellinen. Mutta joo, joka tapauksessa onnea hänelle ken tuon ihmisen huomion on saanut itselleen.
En voi sanoa, ettenkö koskaan olisi tuntenut kateutta, mutta en sellaisena että se saisi minussa esiin pahantahtoisuutta tai siten kun se tavallisimmin käsitetään.
Tämä ei sulje pois muita luonteenpiirteitä, kuten kiivastuminen, äkkipikaisuus, suuttuminen ja viha. Mutta kateellinen en ole ollut. En vain ole. Riittämättömyyden tunnettakin on koettu monessakin paikassa, mutta se ei silti ole kylvänyt kateutta muiden ominaisuuksiin.
Se on heikoilla, joka käyttää muiden heikkoutta omaan menestymiseen. Ja tämä on tosi.
Tottahan jokainen joskus niitä tunteita on tuntenut. Mutta henkilökohtaisesti olen ollut suht vapaa siitä tunteesta. Ajattelen, että kun ihminen jotain saavuttaa ilman vilpillisyyttä, ei ole syytä olla kateellinen. Ja sulle, elämä varmasti hymyilee vielä rakkausasiassakin.
En minäkään. Siis käytä toisten heikkoutta. Voihan kateus olla myös inhimillinen tunne joka ei aiheuta mitään pahaa tosille ihmisille.
Esim. tunnen ihastukseni muille osoittamaa huomioita hänen heikkoudekseen, sillä nämä ihmiset, joille hän huomiotaan suo, ovat mielestäni hänen hännystelijöitä tjsp.
En vain voi kokea kateutta heille. Ehkä tunnen sääliä, ehkä kiukkua. En esim pysty luomaan heihin minkäänlaista ihmissuhdetta, vaikka joskus asiaa surinkin. ( kiitos ihastukselleni loistavasta manipuloinnista, tappelemaan kavereista en ala ja loppu onkin historiaa :) )
Näiden ihmisten ns arvomaailma on myöhemmin näyttäytynyt minulle juuri .siinä, mistä he itse ovat täysin tietämättömiä
Sun tunne oli mustasukkaisuutta.
Niin kai sitten. Olen siis mustasukkainen hänestä en niinkään hänen läheisilleen mutta sille ihmiselle jonka hän löysi täältä. Koska olisin halunnut olla se ihminen.
Kuule, jos näin on niin anna olla.
Sinä olist ansainnut selityksen.
Et voi olla tosissasi! Siis, "Löysi täältä"??? Täältä ei ketään "löydetä", täällä ikävöidään ihmisiä, jotka tunnetaan irl.
Narrataan diiBa daaba duuuuuuuuuuuu
Voihan netissäkin löytää ihmisiä. Paljonhan on tarinoita missä ihmiset löytävät toisensa netistä, on sähköpostit, skypet, chatit jne.
Tuosta laulusta saat yhden plussan.
Musiikin kautta on helpompi ilmaista tunteita. Sääli että en ole musikaalinen ja voi tehdä itse musiikkia.
Olet hyvä manipuloimaan miestä. ,miksi hän ei kelvannut silloin??
Hän kelpaisi olisi kelvannut milloin tahansa.