Perussuomalaisten kunnallisvaaliehdokas Lulu Riikonen on petollisen kaunis, sillä kun pintaa raaputtaa syvemmälle, sieltä paljastuu perussuomalaiseksi naamioitunut äärimokuttaja.
MTV3:n vaalikoneessa kysytään: "Kunnassani on liikaa maahanmuuttajia".
Vastausvaihtoehdoina on laaja skaala väliltä "eri mieltä" - "ei mitään mieltä" - "samaa mieltä".
Lulu Riikonen on sijoittanut itsensä tässä kysymyksessä äärivasemmalle eli vahvasti eri mieltä. Perussuomalaiseksi naamioituneen kunnallisvaaliehdokas Lulu Riikosen mielestä Hämeenlinnassa ei siis ole missään määrin liikaa maahanmuuttajia.
Lulun ja muiden Hämeenlinnan kunnallisvaaliehdokkaiden vastauksiin MTV3:n vaalikoneen osalta pääsee tutustumaan täältä:
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/mtv3n-kuntavaalikone-auki---loyda-suosikkiehdokkaasi/2012/10/1626528
Mikäli et halua lisää maahanmuuttajia Hämeenlinnaan, älä anna Lulun kauneuden tehdä itseäsi sokeaksi Hämeenlinnan tulevaisuuden rakentamisessa. Siihen, mihin suuntaan tulevaisuuden Hämeenlinnaa lähdetään kehittämään, voit vaikuttaa äänestämällä.
Hyvät ihmiset, arvoisat hämeenlinnalaiset, vetoan Teihin, että äänestätte pehmeiden arvojen puolesta - monikulttuurisuutta vastaan. Selvittäkää, että onko ehdokkaillanne järkevä ja realistinen kanta maahanmuuttopolitiikkaa kohtaan.
MTV3:n vaalikoneessa kysytään: "Kunnassani on liikaa maahanmuuttajia".
Vastausvaihtoehdoina on laaja skaala väliltä "eri mieltä" - "ei mitään mieltä" - "samaa mieltä".
Lulu Riikonen on sijoittanut itsensä tässä kysymyksessä äärivasemmalle eli vahvasti eri mieltä. Perussuomalaiseksi naamioituneen kunnallisvaaliehdokas Lulu Riikosen mielestä Hämeenlinnassa ei siis ole missään määrin liikaa maahanmuuttajia.
Lulun ja muiden Hämeenlinnan kunnallisvaaliehdokkaiden vastauksiin MTV3:n vaalikoneen osalta pääsee tutustumaan täältä:
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/mtv3n-kuntavaalikone-auki---loyda-suosikkiehdokkaasi/2012/10/1626528
Mikäli et halua lisää maahanmuuttajia Hämeenlinnaan, älä anna Lulun kauneuden tehdä itseäsi sokeaksi Hämeenlinnan tulevaisuuden rakentamisessa. Siihen, mihin suuntaan tulevaisuuden Hämeenlinnaa lähdetään kehittämään, voit vaikuttaa äänestämällä.
Hyvät ihmiset, arvoisat hämeenlinnalaiset, vetoan Teihin, että äänestätte pehmeiden arvojen puolesta - monikulttuurisuutta vastaan. Selvittäkää, että onko ehdokkaillanne järkevä ja realistinen kanta maahanmuuttopolitiikkaa kohtaan.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Mikä on perussuomalaisten linja maahanmuuttopolitiikan suhteen tai ylipäänsä minkään poliittisten asioiden suhteen, kun listoille näyttää kelpaavan ihan minkälaisia poliittisia mielipiteitä omaavia ehdokkaita tahansa.
Eilen oli juttu siitä, että perussuomalaisten tamperelaisen kunnallisvaaliehdokkaan Harri Wiherkosken mukaan Norjan katastrofin syynä oli Israelin kiroaminen, liberaalihumanismi on vienyt julkiset laitokset pimeyden voimien vallan alle, elävä Jumala siunauksineen on korvattu demoneilla päiväkodeissa, kouluissa ihmisiä tutustutetaan pimeyden voimiin ja synnissä elävien pappien siunauksella demonit tuhoavat avioliittoja.
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194771694619/artikkeli/vaaliehdokas pmmp n keikkaa suitsinut toimitusjohtaja on huolissaan maahisista paivakodeissa.html
Äänestäjien kuluttajansuoja vaatii, että perussuomalaiset ryhdistäytyvät ehdokasasettelussaan. Nyt näyttää siltä, että ehdokkaiksi on päässyt ketä tahansa riippumatta poliittisista mielipiteistä. Perussuomalaisten äänestäjänä minusta tuntuu, että olen valitsemassa sikaa säkissä, jos kärkiehdokkaissakin on ihmisiä, joiden poliittiset näkemykset poikkeavat näin radikaalisti puolueen poliittisista linjauksista.
Perussuomalaisten vaaliohjelmassa puolue linjaa seuraavaa (sivu 21):
"Suomen kuntien ei tule vastaanottaa pakolaisia
pelkästään erilaisten valtion antamien
tukien toivossa. Pakolaisuuden tarkoitus
ei ole elintasopakolaisuus ja Suomeen
jääminen, vaan paluu takaisin lähtömaahan.
Oleskelu täysin vieraassa kulttuurissa
on omiaan luomaan turhautuneisuutta ja
erilaisia lieveilmiöitä."
"Pakolaisten vastaanoton osalta kustannukset
valtiolle ovat jo satoja miljoonia ja esimerkit
kunnista kertovat, että valtion antama
korvaus ei kata edes nykyisiä
kustannuksia. Koska valtio ei ole rajoittamassa
sosiaalista maahanmuuttoa, on viestin
lähdettävä kunnista.Kuntien ei pidä
perustaa vastaanottokeskuksia alueilleen
työpaikkojen toivossa. On epäloogista perustella
vastaanottokeskusten perustamista
tuloilla, koska valtionkin tulot ovat verotuloja
ja näin ollen rahaa siirretään vain taskusta
toiseen."
http://vaalit.perussuomalaiset.fi/vaaliohjelma/PS_kuntavaaliohjelma.pdf
Juuri siksi voin antaa ääneni Lululle, että hän ei noin pelottavan fanaattinen. Eihän me Suomen rajoja voida sulkea!
Pakolaispolitiikka on vain yksi pieni osa politiikkaa. Ehkä kannattaisi miettiä elämää muultakin kannalta.
Uskoisin, että suurin osa suomalaisista on sitä mieltä että maahanmuuttokriteereitä voitaisiin miettiä tarkemmin, (muultakin kannalta kuin siltä, että yritykset tarvitsevat halvempaa työvoimaa). Meillä on paljon fiksuja ulkomaalaisia, jotka tekevät töitä ja maksavat veroja. Ei Suomessa voi olla vain suomalaisia..
Teidän fanaatikkojen kannattaisi hankkia hieman löysempi pipo, elämä helpottuisi.
Mutta nyt on jokaisella mahdollisuus vaikuttaa ja punnita asioita.
Ehdokkaan valinta ei ole aina helppoa. Minä olen äänestänyt Lulua ennenkin, enkä ole pettynyt, päin vastoin. Puolueella ei ole kuntavaaleissa niin väliä.
Maahanmuuttopolitiikka on yksi pitkän aikavälin suurimmista asioista Suomessa, jolla on kauaskantoisia vaikutuksia. Suomen väestörakennetta on muutettu jo nyt hyvin radikaalisti viimeisen 20 vuoden aikana sosiaaliperusteisella maahanmuutolla, eikä suunta ole muuttumassa kohtuullisemmalle tasolle, jos äänestämme näitä mokuttajia valtuustoihin ja eduskuntaan.
Kun olen seuraillut Riikosen kannanottoja, en ymmärrä hänen puoluevaihtoaan. Mitä perussuomalaisia arvoja hän edustaa? Päätöksenteon läpinäkyvyys ja sananvapaus tuskin voivat olla riittäviä syitä puoluevaihtoon. Muistaakseni Riikonen totesi jossain haastattelussa, että hän kannattaa kokoomuslaisia arvoja, mutta sukset menivät ristiin paikallisten kokoomuspäättäjien kanssa. Kokoomus on kuitenkin perussuomalaisten päävastustaja, sillä sen verran vastakkaiset näkökannat perussuomalaisilla ja kokoomuksella on sellaisten isojen asioiden osalta kuin EU-politiikka, maahanmuuttopolitiikka ja kielipolitiikka.
Kysynkin, miksi Lulu valitsi perussuomalaiset puolueekseen? Mitä perussuomalaisia arvoja Lulu edustaa?
Lulu on hyvä, äänestäkää häntä niin näette. Mukava lisä PS:lle, fiksu ja kaunis.
Olen saanut arvosanoina koulutuksessa aina 4 . Siis asteikolla 1-5. No 4 on mun numero. Vaalit on tulossa ja 4 on hyvä luku.
Johan sitä Lulua moni äänesti edellisissä vaaleissa, ja missä ovat hänen saavutuksensa? Ei muuta kuin valitusta valituksen perään ja vanhojen päätöksien kaivelua. "Dokumentteja, dokumentteja ja vielä kerran dokumentteja!"
Lululla ei ole vielä ollut minkäänlaisia rakentavia näkemyksiä tulevaisuudesta. Hänen on nyt vaan kerta kaikkiaan ilmeisestikin saatava valituksillaan joku virkamies erotetuksi jostakin rikoksesta. Siinä hänen ikävä päähänpinttymänsä. Eikö häntä ole aikoinaan valittu kaupungininsinööriksi vai mistä moinen vainoaminen johtuu?
Vaalilause on nelosella nelosen tekoja hyvä Kari.
Hys hys. Joku voi luulla että me tehdään jotain vaalimainosta. Mutta 4 on mun luku ja se pitää.
4 4 4..........................................................
Vastaa pian Lulu, myös kuva olisi kiva yllätys.
Mikä on mokuttaja?
moku=monikulttuurisuus, mokuttaja on sen kannattaja, kuten Lulu
Outoa on myös se, että viestiisi tulee heti 8 -merkintää :DD, anteeksi nyt vaan, ota rennommin..
http://www.youtube.com/watch?v=1H4byTP1q9s
Lulu on kuitenkin myös Kokoomuslainen ja varmastikin ottanut opiksi Jyrki Kataiselta. Työvoimapula ei ole naurun asia.
http://yle.fi/uutiset/suuri_osa_kuntalaisista_tunnistaa_hyva_veli_-verkostot/6333325
Kuinkahan monta ketjua joku hölmö on perustanut mollatakseen Lulua, ei voi kuin nauraa. Lulu sitä ja Lulu tätä. Nainen on tosiaan saanut vastustajat hermostumaan ja meidät kannattajat aina enemmän vakuuttuneeksi oikeasta valinnasta.
Meidän kannattajat? Keitä meitä Lulu edustaa?
Lulu on perussuomalaisissa ehdolla ja kertoo samalla mokuttavansa ja kannattavansa kokoomuslaisia arvoja.
Mikä tekee Lulusta perussuomalaisen arvoiltaan? Mielestäni tuollaiset arvot, mitä Lulu kertoo ajavansa, ovat nimenomaan kokoomuslaisia arvoja.
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset arvot ovat oleellisten asioiden osalta hyvin kaukana toisistaan. Miten Lulun sympatiat kokoomuslaisille arvioille ja perussuomalaiset arvot ovat sovitettavissa keskenään?
Ettei kysymys nyt vain olisi puhtaasta pyrkyryydestä valtuuston kautta eduskuntaan, kun perussuomalaiset ovat valtavassa jytkynosteessa ja Lulun välit kokoomuksen suuntaan ovat menneet niin sanotusti v-tuiksi. Persujen jytkynoste alkoi jo kauan ennen Lulun loikkaa kokoomuksesta.
Sinänsä Lulu olisi edustava ehdokas perussuomalaisille, jos Lululla edustaisi perussuomalaista arvomaailmaa edes jollakin tavalla. Voisiko joku kertoa, mikä Lulun arvomaailmassa täsmää perussuomalaisuuden kanssa?
Ainakin Lulun vastaukset vaalikoneisiin ovat täysin käsittämättömiä. En keksi, miten perussuomalaisten ehdokas voi olla niin kaukana oman puolueensa linjasta. Ehkä Lulun poliittinen koti olisi ollut ennemmin vihreissä?