Harmittaa, kun tuntuu, ettei mitään yrttiteetä, ts. kofeiinitonta iltateetä, voi juoda raskaana. Roibos on ainakin meidän neuvolan kiellettyjen listalla, mitä tuumitte, jos sitä kuitenkin juo silloin tällöin? Se olisi eniten mieleeni.
Sitten on ruusunmarjatee, joka neuvolatädin mukaan on ok, mutta jos googlaat hibiscus pregnancy, niin tulee tuomioksi unsafe during pregnancy....
Kamomillat myös kiellettyjen joukossa, onko yhtäkään kofeiinitonta, raskaana olevalle turvallista iltateevaihtoehtoa???
Onko mikään yrttitee ok?
8
5125
Vastaukset
- kamomilla
Minä oon kyllä juonut ruusunmarjateetä ja kamomillateetä ihan hyvällä omallatunnolla sillontällön kupillisen, nyt puolessa välissä raskautta mennään ja kaikki on mennyt hyvin. Ja muutenkin vähän ärsyttää tuo yleistys että yrttiteet ylipäänsä kielletään, vaikka syy on vaan siinä että ei ole tieteellistä näyttöä niiden vaikutuksista, oli vuosisatojen kokemukset mitä tahansa. Jotkut yrttiteet on haitallisia, esim. vadelmanlehtitee, mutta jotkut taas ei, kuten vaikka tuo ruusunmarjatee. Ja luulen että vaikka joisi sillointällöin jotain "haitallistakin" yrttiteetä, niin pieninä määrinä tuskin on haittaa, jos ei säännöllisesti juo suuria määriä. Niin ja tuosta rooibosteestä, joskushan sitä ihan suositeltiin raskaana oleville, joten aika jännää että se nykyään on kiellettyjen listalla, syynä varmaan tuo sama tieteellisen näytön puuttuminen sen turvallisuudesta... Mutta nämä on minun ajatuksia, enkä ole mikään yrtti-asiantuntija vaikka jotain tiedänkin, joten kertokoon paremmin tietävät enemmän.
- Anonyymi
Tässä sulle Spearmint-teetä. Ei närästä eikä muita haittavaikutuksia. https://fi.iherb.com/pr/life-extension-neumentix-focus-tea-spearmint-14-stick-packs/84509?rcode=mop737
Yksi annospussi päivässä riittää. Sisältää 900mg vihermintun elu spearmintin vaikuttavaa ainetta.
Mainos / tutkimukset tästä Spearmint tea -tuotteesta:
https://www.lifeextension.com/magazine/2019/9/coffee-alternative-boosts-mental-focus/page-01
900mg/vrk on tutkimuksissa tehokkaampi annos, kuin 600mg.
Kysyttävää?
- ....................
Jännä että rooibos on kiellettyjen listalla, meillä oli perhevalmennuksessa sitä tarjolla... Ja kyllä sitä aika moni odottava äiti joi. Enkä oo kuullut et kamomilla kiellettyä? Ite oon ainakin juonut sitä. Se on jokaisen oma asia jos haluaa noin orjallisesti kaiken maailman suosituksia noudattaa, sillon on vaan parempi olla juomatta mitään teetä.
- Piparminttuteetä
Piparminttutee on sallittu ainakin oman googlailuni mukaan. Suomeksi tietoa ei löydy, mutta enkuksi useammassakin lähteessä taataan sen turvallisuus. Googlaile vaikka "peppermint tea pregnancy" niin löytyy useampi linkki. S-marketista saa kyseistä teetä, siis ihan piparmintunlehdistä tehtyä tavaraa ja tietenkin ilman kofeiinia.
- Anonyymi
Just luin, että piparminttu tee on ehdoton ei kun etsin vastausta tohon ruusunmarja teen juomiseen. Piristää kuulemma ja nopeuttaa ruuansulatusta
- Kreivi Harmaa
Ja jos kofeiinia nimenomaan halutaan välttää niin ainakin Twinings tekee Earl Greytä kofeiinittomana. Sitäkin saa ihan normikaupoista.
- huoli pois ;)
Mä olen juonut rooibosta koko raskauden ajan, useamman kupillisen päivässä. Eikä kyllä ole tullut mitään "sivuvaikutuksia".
Suomessa näitä virallisia ohjeita laativille tahoille kaikki tuntematon tuntuu olevan sellainen peikko, josta ei edes vaivauduta ottamaan selvää. Kielletään kaikki, kun kiinnostus ei riitä asianmukaiseen tutkimiseen.
Lämpimissä maissa ja esimerkiksi jenkeissä rooibosta suositellaan juomaan tavallisen teen sijasta raskauden aikana. Kannattaa vain varmistaa, ettei siinä ole seassa mitään haitallista yrttiä.
Mistähän tuo kamomillatee-kielto on muka tullut. Mun saamassa neuvolan ohjeessa se on ihan sallittu vaihtoehto. Sitäkin on toki tullut iltateenä juotua, ilman ongelmaa.
Onneksi voi aina käyttää sitä kultaista maalaisjärkeä. Ei me suomalaiset niin kamalasti muista ihmisistä erota, meillä nyt vaan on joskus hieman typerät ihmiset päättämässä virallisista ohjeistuksista. - vouhotusta....
Itse olen pitkin raskautta (nyt vko 33) nauttinut rooibosta, minttua ja kamomillaakin teenä. En oo edes ajatellut että niissä vois jotain "haitallista" olla. Monissa maissa ei suositella raskauden aikana kahvia missään nimessä, Suomessa se taas on ok.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1594283
- 193151
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1352700- 252298
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.562187Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191848Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s391695Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301694Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.581286Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?341151