Uretaania uuteen taloon?

AAA

Uretaani vaikuttaa periaatteessa melko viksulta lämmöneristysmateriaalilta: ei kosteusongelmia, yksinkertainen rakenne (ei höyrysulkuja yms. erikseen) ja seinäpaksuudesta tulee pienempi (vaikuttaa ulkonäköön).

Onko hinta ainoa syy, miksi uusissa pientaloissa ei käytetä enempää uretaania myös seinissä lämmöneristeenä? Valmistajien arvotaulukoiden mukaan uretaani on 50-100% parempi eriste kuin muut vaihtoehdot eli siis 50 150 mm villaseinää vastaisi 100-150mm uretaania.

Mikähän mahtaa olla totuus hintaerosta esimerkiksi suurelementeissä, joissa myös työn osuus on huomioitu? Uretaanilla seinän rakennehan on varsin yksinkertainen ja näinollen Suomessa niin kallista työtä on vähemmän.

5

885

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanhempi suunnittelija

      Iso asia on äänen eristävyys. Kai sillä hinnallakin on väliksi. Villa laskee kosteutta joutuisasti ulospäin diffuusiolla, jos on höyrysulku kunnossa. Villa tekee rakenteesta jotenkin homogeenisemman. Uretaanilla tulee epämääräisiä liitoksia puun kanssa. Kaikenlaisia mikroilmastoalueita varmaankin. Uretaanista haihtuu jotain ja se kutistuu hiukan tehden ilmarakoja.

      Onhan tuossa noita jo aluksi.

      • AAA

        Äänen eristävyys kuulostaa ihan mahdolliselta ongelmalta uretaanin kanssa, varsinkin kun joissakin elementeissä näyttää olevan sisäpuolella 50mm tyhjä tila eristeen ja sisäverhouslevyn välissä laiteasennuksia varten. Siihen tilaan varmaankin pitäisi jotakin laittaa tukkeeksi.

        Sen sijaan "epämääräisiä liitoksia" en oikein osaa ostaa; on totta, että jos asennetaan huonosti niin niitä jää. Uretaanilevyt pitäisikin puurunkoon käsittääkseni asentaa niin, että levyn reunassa oleva pontti tulee runkotolpan yli ja näin ulkopuolella uretaanilevyjen reunat ovat vastakkain ja sitten vaahtoa väliin. Eli ulkopuolelle tulee katkamaton uretaanipinta.

        Liekö tuo haihtuminen/kutistuminen vanhempien vastaavien eristeiden ongelmia, ei kai uretaanista mitään haihdu?


    • Tietäjätekijä

      ... ja perinteet.
      Nyt vaan sattu olemaan muotia "mummonmökit, hovit ja kartanot". Luotetaan vanhaan tekotapaan, maksoi, mitä maksoi!
      Valitettavasti tavallinen kuluttaja höyrypäisyydessään testaa uudet ja vanhat, ja maksaa lisää! Vettäpitävän katon rakentaminen on huippusaavutus! Onnistuukohan se näissä "kartanoissa"?
      Eristys pitää tehdä pellavasta, ja vielä mieluummin lampaan villasta. Kastuu ja kuivuu sekä lahoaa/homehtuu ja mätänee!
      Aislo Oy (Vital) on kai taas seis?
      Ollaan kuin karjalaiset, uusi talo jokaiselle sukupolvelle!

    • -a-

      ..palotilanteessa erittäin myrkyllisiä kaasuja synnyttävää tavaraa asunnon seiniin - ei taida rakennusmääräykset ihan heti sallia.

      • Tietäjätekijä

        "tietäjiä = arvaajia" löytyy?
        Uretaani on palaessaan yhtä myrkyllistä, kuin koivuhalko! Kyllä sallii "ihan heti".
        Pientalon saa tehdä vaikka tuohesta! P 3.
        Ihmetellä tietysti sopii, miksi rakentamisessa yleensä saa käyttää materiaalina kotimaista polttoainetta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      149
      2489
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      691
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe