miksi homoja/lesboja dissataan?

niin miksi?Hekin ovat normaaleja ihmisiä joten miksi heitä tulisi kiusata?Kyllä kaikilla on oikeus rakastaa,ja sitä paitsi omasta seksuaalisuudesta johtuva kiusaaminen on rikos!Ja sitten kouluissa käytetään homo ja lesbo sanoja haukkumiseen.(minun koulussa ainakin)Jos joku on avoimesti homo/lesbo mitä sitten,jokaisella on oikeus olla tasaarvoinen olipa suuntautuminen mikä tahansa...
13305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Lesbous on oikeesti kaunis asia, miten joku voi käyttää lesboo haukkumanimenä?! Lesbous on täysin normaalia, ja tapahtuu kahden tai useamman naisen kesken pornovideoilla. :)

Äänestä
  • Se poikienkin välinen rakkaus on kans kaunista, ei ainoastaan lesbous.

    Äänestä

Toki toki homoja ei tarvitsisi kiusata, mutta mistä löydät tämän lakipykälän jossa nimenomaan HOMOJEN kiusaaminen on kriminalisoitu. Kaikki muuko kiusaaminen on mielestäsi sallittua? Mikä tekee homoista sinun mielestä niin paljon parempia, että vain heidän kiusaamisensa olisi kriminalisoitua?
Totuushan on, että henkistäväkivaltaa, tässä tapauksessa tarkoittaen koulukiusaamista, ei ole vielä kriminalisoitu. Ei edes homojen kiusaamista.
Ja homot/lesbot eivät todellakaan ole ainoa kiusattu vähemmistöryhmä. Eli he eivät ole mitään erikoistapauksia. Itseäni kiusattiin esimerkiksi uskonnollisen vakaumukseni vuoksi ala-asteella, ja yläasteella ulkonäköni vuoksi.

Minusta on hyvin epätasa-arvoista puolustaa pelkästään homoja ja lesboja kiusaamiselta, koska sitä suuntautuu muihinkin kuin heihin. Miksi pelkästään homoja tulisi puolustaa? Tämä jos mikä EI ole tasa-arvoa. Ristiriitaista sinänsä, sillä sinä itse puhuit tasa-arvosta.

Äänestä

hei jokainen on lain silmissä tasaarvoinen sukupuoleen,suuntautumiseen,uskontoon tai muuhunkaan katsonmatta.
Toki muitakin "erityisryhmiä" kuten eri uskontokuntiin kuuluvia kiusataan mutta nythän homojen/lesbojen syrjintä ja kiusaaminen on paljon tapetilla.
Ketään ei saisi mielestäni kiusata mistään syystä,jokainen on suomen lain edessä tasa-arvoinen-
ps.ei sit mitää trolleja tänne kiitos

Äänestä

ikävä kyllä suomessa on hirveen suvaitsemattomia ihmisiä ja erilaisuus pelottaa.. toivottavasti tähän tulee joskus muutos!

Äänestä

Homoutta on esiintyny aina koko ihmiskunnan historian aikana. Milloin se hyväksytään? Toivottavasti pian, koska onhan neki ihmisiä.

Äänestä
  • Johan se on hyväksytty. 70-luvulla se oli vielä laitonta, eipä oo enää. Mitä te vielä inisette? Ihmisiä tullaan aina kiusaamaan. Yhtälailla kuin esim. lihavuutta ei hyväksytä punaniskojen tai penikoitten keskuudessa, ei myöskään homoutta. Porukassa on aina olemassa ahdasmielisiä jotka eivät hyväksy esim. jotain piirrettä toisen ulkonäössä tai vaikkapa sitä homoutta. Homous on yhteiskunnallisesti lain mukaan sallittua, ja myös kulttuurillisten normien mukaan sallittua (ainakin Suomessa, sen pelossa, ettei suomalaisia leimattaisi rasisteiksi)

    Äänestä

  • defrhyjukiloä* kirjoitti:

    Johan se on hyväksytty. 70-luvulla se oli vielä laitonta, eipä oo enää. Mitä te vielä inisette? Ihmisiä tullaan aina kiusaamaan. Yhtälailla kuin esim. lihavuutta ei hyväksytä punaniskojen tai penikoitten keskuudessa, ei myöskään homoutta. Porukassa on aina olemassa ahdasmielisiä jotka eivät hyväksy esim. jotain piirrettä toisen ulkonäössä tai vaikkapa sitä homoutta. Homous on yhteiskunnallisesti lain mukaan sallittua, ja myös kulttuurillisten normien mukaan sallittua (ainakin Suomessa, sen pelossa, ettei suomalaisia leimattaisi rasisteiksi)

    Mutta kaikkialla sitä ei ole hyväksytty. Nyt vaan yhtenä esimerkkinä Islamilaisissa maissa homoudesta laaditaan edelleen kuolemantuomioita

    Äänestä

Miksikö? Yksinkertaisesti;

Ne on erilaisia.

Sehän on kiusaamisen periaate.

Äänestä

Nyt täällä syrjitään meitä muita seksuaalivähemmistöjä! Entä bit ja aseksuaalit? Olen nyt kovin loukkaantunut, minuakin kiusataan aseksuaalisuuteni vuoksi!

Äänestä
  • Koska eräs homo kyttädi minua suihkussa kun kävin uimassa. Sitten kun menin saunaan, se tuli kans sinne ja alko runkkaamaan! Oon siis 15v poika ja se oli varmaan 35v. Sain pysyviä traumoja.. Tu.o on vaikuttanut aika paljon

    Äänestä

  • traumaattinen kokemus kirjoitti:

    Koska eräs homo kyttädi minua suihkussa kun kävin uimassa. Sitten kun menin saunaan, se tuli kans sinne ja alko runkkaamaan! Oon siis 15v poika ja se oli varmaan 35v. Sain pysyviä traumoja.. Tu.o on vaikuttanut aika paljon

    Aika epäuskottava tarina, mutta jos totta on niin kai tajuat että et voi antaa negatiivista leimaa kokonaiselle yhteisölle sen perusteella mitä yksi henkilö on sinulle tehnyt?

    Äänestä

  • bgrefergregreg kirjoitti:

    Aika epäuskottava tarina, mutta jos totta on niin kai tajuat että et voi antaa negatiivista leimaa kokonaiselle yhteisölle sen perusteella mitä yksi henkilö on sinulle tehnyt?

    Enkä edes ymmärrä, miten tuo traumaattinen kokemus liittyi aseksuaalisuuteeni ja ilmaisuuni myös muiden seksuaalivähemmistöjen oikeuksista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


respecttothem kirjoitti:

niin miksi?Hekin ovat normaaleja ihmisiä joten miksi heitä tulisi kiusata?Kyllä kaikilla on oikeus rakastaa,ja sitä paitsi omasta seksuaalisuudesta johtuva kiusaaminen on rikos!Ja sitten kouluissa käytetään homo ja lesbo sanoja haukkumiseen.(minun koulussa ainakin)Jos joku on avoimesti homo/lesbo mitä sitten,jokaisella on oikeus olla tasaarvoinen olipa suuntautuminen mikä tahansa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu