Katainen: Kriisi ilman pakkoruotsia

Miksi Kokoomus pitää kiinni pakkoruotsista vaikka enemmkistö haluaa vapaata kielivalintaa?

Katainen kunnallisvaaleihin liittyvässä haastattelussa: "Ihan sen takia, että Suomi on maa, missä meillä on kaksi kotimaista kieltä eli kansa muodostuu historiallisesti kahden kielen ja sitä kautta kahden kulttuurin kokonaisuudesta. Kaikki Semmoset maat, missä ei tunnusteta omaa taustaa, ei tunnusteta oman kansan kokonaisuutta, yleensä jo ajautuvat semmoiseen kriisiin, missä osa kansasta kokee, että heitä ei arvosteta, eli että heitä ei suomalaisina tai muun maan kansalaisina arvostetan ja mä en kyllä halua olla semmoista Suomea rakentamassa eli mä arvostan sitä kulttuuria, joka on suomalaisuutta ja se on osa suomen kansaa, meillä on kaksi kieltä sitä kautta kaksi kulttuuria ja se on suomalaisuutta, eikä sitä pidä hävetä."

http://www.iltasanomat.fi/kuntavaalit/art-1288507827099.html#comments-anchor
37246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Hyvin kiteytetty Katainen! Juuri noin..

Äänestä
  • On hyvin oppinut surujen agendan ulkoa.. uskottavuus NOLLA!

    Äänestä

  • Sinulla on kummalinen näkökyky kun katsot mikä on suunta pakkoruotsituksen
    hyväksyntään.

    Äänestä

  • "Hyvin kiteytetty Katainen! Juuri noin.."

    Kukahan maksoi Kokoomuksen miljoonavelat?

    Äänestä

  • KAtainen on RKP:n ikioma hännänheiluttaja. Ankdam on tyytyväinen emäntä, kehuu kun Katainen tekee temppuja.

    Äänestä

Näyttäisi siltä, että Katainen häpeää suomenkielistä kulttuuria, siis omaa synnyinkulttuuriaan. Kataisella on selvästi huono itsetunto. Pakkoruotsittajilla usein on todella huono itsetunto.

Suomi on suomenkielinen maa! Se on fakta.

Suomessa on suomenkielinen kulttuuri. Se on fakta.

Ruotsinkieliset ovat yksi kielivähemmistö muiden kielivähemmistöjen joukossa. Ei sen enempää. Se on fakta.

Äänestä

Hyvin kiteytetty nimimerkki suomenkielinen Suomi! Juuri noin.

Äänestä

Huomatkaa, ettei Katainen sanonut sanaakaan "suomalaisesta yleissivistyksestä" johon ruotsin kuuluisi.

Nyt pelataan vain ilmaisulla "kansa muodostuu historiallisesti kahden kielen ja sitä kautta kahden kulttuurin kokonaisuudesta".

Tästä ei myöskään enää käsketä olemaan ylpeä, vaan sanotaan, ettei tätä pidä hävetä.

Nyt vain oleellista on muistuttaa Kataiselle, että kansa muodostui historiallisestikin useamman kuin kahden kielen kokonaisuudesta ja parhaillaan nopeasti monikielistymässä, mutta maan pääkieli (90%) oli ja on suomi, eikä tätä voi peitellä!

Kataisen sanat oli valittu niin, että niillä rauhoitellaan ruotsinkieliset lobbaajatahot muttei suututeta liikaa suomenkielisiä. Selvästi imagokonskultin kanssa mietitty teema, mutta sen verran vaikea, että Kataisen ulosanti ei ollut sujuvinta mahdollista:

semmoiset kansat semmoiseen kriisiin semmoista Suomea

Äänestä

Poliitikot eivät ole toistelleet sammakoitaan:

Lipponen sanoi vain kerran, että olemme muka kaksikolmasosaa ruotsalaisia,
Ahtisaari kirjoitti vain kerran, että meidän pitäisi yrittää käydä skandinaaveista,
Stubb ei ole palannut aiheeseen kaksikielinen suomenmaalainen dna eikä Katainen ole enää puhunut siitä, miten ruotsi kuuluu suomalaiseen yleissivistykseen.

Nyt tässä on suorastaan säälivä sävy: suomenruotsalaisuuden osuutta ei pidä hävetä.

Nyt kun vielä joku uskaltaisi puhua totta ja sanoa, että maan ikiaikainen pääkieli on suomi.

Äänestä
  • Juuri näin: Suomen ikiaikainen pääkieli on suomen kieli!

    Kaikkien Suomessa asuvien on opeteltava suomea!

    Pakkoruotsi pois Suomesta!

    Pakkoruotsi pois kaikkialta Suomesta!

    Äänestä

Voi hemmetti mikä kliseinen ja tyhjänpäiväinen mukaselitys tuli taas moottoriturvalta!

Ympäripyöreätä löpinää, jonka JOKAINEN kohta voidaan helposti kumota. En edes viitsi tarkemmin kommentoida. Svekopäättäjät pitävät kansalaisia hölmöinä, joita voi tuollaisellä höpinällä harhauttaa.

Tosiaan historia-argumentti on nyt svekoilla pinnalla! Ja outo kokoaisuus-argumentti?

Historialla voidaan perustella mitä vaan! Eikö muut yli sata kielivähemmistöä kuulu Suomen "kokonaisuuteen"? Naurettavaa....

Äänestä

Ortodokseja ei arvosteta Suomessa, jos jokainen kansalainen ei opiskele vuosikausia ortodoksien uskonnollisia menoja..
Homoja ei arvosteta Suomessa, jos jokainen kansalainen ei opettele vuosikausia homoseksin alkeita ja
harjoita homoseksiä homoseksuaalin niin vaatiessa.
Vasenkätisiä ei arvosteta Suomessa, jos jokainen kansalainen ei opiskele vuoskausia kirjoittamaan vasemmalla kädellä ja kirjoita vasenkätisen läsnäollessa vasemmalla kädellä.

Tavallisen suomalaisen on muututtava jokaisen vähemmistön mielen mukaiseksi,. muuten tämä vähemmistö ei koe olevansa arvostettu!

Siinä Kataisen viesti! Uskottavuus NOLLA

Äänestä

Vanha meno jatkuu vielä eli kokoomuksen puheenjohtaja ja pääministeri ajaa pakolla suomalaisille kaksoisidentitettiä vastain kansan suuren enemmistön tahtoa.
Eilen opetusministeri Gustafsson kävi Järvenpään lukiolla ja joutui pakkoruotsin vastustajien hampaisiin. "Ei pääse opiskelemaan aineita, joista on oikeasti kiinnostunut, kun pitää taistella pakkoruotsin ja historian pikkusotien kanssa, opsikelijat kertovat" lukee päivän Keski-Uusimaa lehdessä. Asiaa käsitellään lehden toisessakin jutussa otsikolla "MInisterin mantra ei purrut lukiolaisiin". Sofia Metsi kuunteli ministerin selitystä ja totesi "Minäkään en halua lukea pakkoruotsia". Jukka Rautiainen kysyy "Miksi minun on luettava pakkoruotsia, vaikka haluan opiskella vaikka ranskaa ja miten kisuaaminen saadaan loppumaan?"

Huonoja uutisia Kataiselle, Gustafssonille, RKP:lle ja muille pakkoruotsittajielle. Järvenpään lukio on Suomen toiseksi suurin ja yksi edellistyksellisimmistä. On ilo olla opetuslautakunnan jäsen. ;-)

Äänestä
  • "Vanha meno jatkuu vielä eli kokoomuksen puheenjohtaja ja pääministeri ajaa pakolla suomalaisille kaksoisidentitettiä vastain kansan suuren enemmistön tahtoa."

    Kenelläkään ei ole kaksoisidentiteettiä. (Välillä toivon säälistä että sinulla olisi.)

    Mutta meillä on kaksi kansanryhmää joilla on toisitaan kielellisetti ja kielisidonnaisen kulttuurin suhteen hiukan eri identiteetit. Kataisen mielestä molemmilla ryhmillä on tasavertaiset oikeudet tähän. Lisäksi hän korostaa riskejä siitä että suurempi pakottaisi pienemmän irti omastaan. Hän on luonnollisesti täysin oikeassa täysin riippumata siitä moniko on tästä eri mieltä

    Viro on loistava esimerkki siitä mitä seuraa kun vähemmistöä sorretaan. Maa on erittäin kriisialtis, ja hyvinvointi on selvästi allemalla tasolla kuin tasavetraisemmassa mallissa. Tilanne on kaikille ahdistava - ei vain vähemmistölle. Ja Venäjä on syystäkin käärmeissään.

    Toivon ettei tilanne kärjisty, mutta kriisin vaara nousee päivä päivältä. Viro ei voi laskea EU:n täysimääräiseen tukeen koska EU ei hyväksy tältä osin Viron tilannetta. Tämä tarkoittaa että Venäjä saattaa käyttää ikävällä tavalla Viroa esimerkkinä kaikille niille maille jotka kohtelevat venäläisvähemmistöä huonosti.

    Ukrainassa säädettiin kesällä kielilaki jonka mukaan itäiset osat ovat kaksikielisiä. "Perusukrainalaiset ja nettiukrit" tietysti vastusti vimmatusti, mutta Ukraina teki itselleen ja naapureilleen suuren palveluksen.

    Tiedän ettei tämä uppoa sinun 1930-luvun mentaliteettiin, mutta se on oma häpeäsi.

    Äänestä

  • "Miksi minun on luettava pakkoruotsia, vaikka haluan opiskella vaikka ranskaa ja miten kisuaaminen saadaan loppumaan?"

    Sinunkaltaisten vihakampanjat alkavat purra! Lukioliaset oikeasti kuvittelevat että kyseessä on kuisaaminen; että joku kiusaa heitä, vaikka todellisuudessa he tekevät sen minkä vanhempiensa äänestämät poliitikot ovat enemmistöpäätöksellä päättänyt heidän hyväksi.

    Asia sinänsä (pakkoruotsin vastustaminen) ei ole ongelma, se ratkaistaan normaalisti poliittisesti. Ongelma on se että lastenkin sanankäänteet menevät panettelun ja kiusaamisen puolelle. Asenne vähemmistöä kohtaan on raaistunut.

    Ruotsinkieliset lapset ja nuoret saavat yhä useammin turpaan vain äidinkielensä takia. Sinä et ole siihen täysin syytön! Milloin sinun lapsenlapsesi viimeksi saivat turpaansa äidinkielen takia? Et katsoisi suopeasti nettispammajaa joka on vuosia vihaa lietsonnut suomenkielisiä vastaan kaikkiella minne on vain päässyt ja syyttänyt syyttömiä väitetyistä epäkohdista. Kokisit hyvin voimakkaasti tämän spammaajan osaltaan aiheuttaneen jälkikasvusi kärsimykset. Olisit hyvin vihainen ja pettynyt.

    Minun kaksikieliset lapset eivät uskalla puhua ruotsia kaupungilla. Tuttavien piirissä on lapsia joita on pahoinpidelty kun kävi ilmi että ovat ruostinkielisiä. Ja vain siksi. Sitäkö sinä ajat takaa? Ehkä et, mutta olet osaltasi aiheuttanut sen.

    Onneksi olkoon maamme turvattumuuden kasvattamisesta ja talvisotahengen murentamisesta...äläkä edes ytittää siirtää vastuuta OMISTA kirjoituksistasi muiden harteille.

    (luultavasti sinä taidat jatkat omaa raukkamaista polkuasi, jokin aisa painaa mieltäsi niin ettet osaa pysähtyä, mutta älä hetkeäkään koe että voisit paeta omaa osuuttasi painavasta moraalisesta taakkasta: pienten potkimisesta ei koskaan hyvää seuraa)

    Äänestä

Niin, nuoriso äänestää istumalihaksillaan..
Pakko loppuu, vain ajankohta on avoin.
Neiti Gustafsson parka joutuu toistamaan mantrojaan, mutta mikään ei auta!
Kertaus kesäkuulta!

"Ruotsin kielen suosio ylioppilaskirjoituksissa laskee yhä. Etenkin pojat hylkivät toista kotimaista: heistä enää 43 prosenttia eli selvästi alle puolet kirjoitti ruotsin."

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/06/1559992/ruotsin-kielen-suosio-laski-jalleen---ero-poikien-ja-tyttojen-valilla-kasvaa

Äänestä
  • "Niin, nuoriso äänestää istumalihaksillaan.. "

    Valitettavasti nuoriso äänestää myös nyrkeillään. Ja vähemmistön nuoret ovat uhreja.

    He eivät ole politiikan uhreja, koska politiikassa mennään enemmistöpäätöksin.

    He ovat systemaattisen epäoikeudenmukaisen syyllistämisen uhreja. He ovat nyt jo kaikialla vellovan nettifennoilun uhreja.

    Hurrithan eivät ole ainoa vähemmistöryhmä joka on joutunut systemaattisten nettivihankampanjoiden syyttömiksi uhreiksi. Tämä on jo levinnyt syövän lailla yhteiskuntaamme. On nettifennoilua, on hommalaisuutta, on homofobiaa ja fundamentalista islamofobiaa. Ja kaikissa ryhmissä kielenkäyttö on räikeän panettelevaa. Tämä uppooaa aivopesun tavoin yllättävän suureen kansanosaan, mutta varsinkin nuoriin.

    Ja yleensä kirjoituksien takana on aikuinen, aikuinen suomalainen.

    Menkäämme itseemme!

    Kohdelkaa muita kuten itse haluatte tulla kohdelluksi. Yrittäkää kuivtella omia tuntemuksia jos te ja lapsenne kuuluisitte kyseiseen vähemmistöön. Jos siinä onnistutte voin taata että teidän osalta kärjekäs kirjoittelu päätty tasan siihen!

    Äänestä

Jyrki tuo mukaan henkilökohtaisen näkökulman sanoessaan, että "MÄ en halua olla rakentamassa...." !

Mikähän olisi sopiva vastaus tuohon mä-argumenttiin? ;) Miten olisi menolippu Ruotsiin?

Jyrkiboylle tiedoksi, että 4 MILJOONAA suomalaista ei halua pakkoruotsia!!!!!

Äänestä
  • "Jyrkiboylle tiedoksi, että 4 MILJOONAA suomalaista ei halua pakkoruotsia!!!!! "

    Ja sinulle tiedoksi ettei Katainen puhunut pakkoruotsista. Hänkin tietää että se on eduskunnan päätettävissä oleva tuntijakoon liittyvä pieni yksityiskohta.

    Vain nettifennojen maailmassa se on jotain muuta - pääasiallinen lyömäase jolla oikeutetaan vihaa vähemmistöä kohtaan. Raukkamaista ja yhteiskunnallisesti hyvin haitallista toimintaa, kuten kaikki muukin eri vähemmistöjen panettelava syyllistäminen. Sitä on pelottavan paljon ilmassa kiitos "ihanan internetin".

    Äänestä

Katainen ei yrittänyt mitenkään kiistaa kysymykseen liittyvää osaa, jossa todettiin, että enemmistö suomalaisista toivoo vapaata kielivalintaa eikä sitä, että pakkoruotsi on pakkoruotsia. Eikä tullut yhtään viittausta siihen, että ruotsi olisi suomalaisille "hyödyllinen" tai edes "tarpeellinen".

Kokoomusjohto siis on hyvin selvillä siitä, että pakkoruotsi kalvaa suomalaisia ja täysin ylivoimaisen järjetön kielipakko maailmassa. Hän sanookin, ettei sitä pidä hävetä, ymmärtäen, että oikeastaan suomalaiset häpeävät historiaansa, sitä miten ruotsin kieli oli hävittää suomen kielen.

Nyt Katainen puhuu vain siitä, miten ruotsinkieliset loukkaantuisivat ja tästä seuraisi kriisi. Tietysti ruotsinkielisillä on jo kriisi ja uhkailevat milloin rahojen viemisellä Ruotsiin, milloin maan jakamisella kahtia. Nyt Katainen siirtyi tukemaan näitä uhkauksia, antoi niille ruotsinkielisten silmissä voimaa todella keikuttaa maata. Tämän osan siis ymmärsivät ruotsinkieliset ja suomenkieliset jäivät ihmettelemään, mitä kriisejä muutaman prosentin vähemmistö nyt aiheuttaisi.

Toisaalta Katainen otti kantaa vain omissa nimissään (mä en haluu) ja Koomuksen rooli sivuutettiin. Näin halutaan antaa suomenkielisille äänestäjille toivoa siitä, että Kokoomus voi tehdä kieliasiassa vielä mitä vain. Samalla kutsuttiin ruotsinkielisiä äänestäjiä äänestämään näitä pakkoruotsin takuumiehiä ja - naisia Kokoomuksessa.

Äänestä
  • "Katainen ei yrittänyt mitenkään kiistaa kysymykseen liittyvää osaa"

    Vain nettifennojen mielestä tuo on jotenkin keskeinen asia tässä yhteydessä. Ja syynkin tiedämme kaikki surullisen selvästi.

    "Eikä tullut yhtään viittausta siihen, että ruotsi olisi suomalaisille "hyödyllinen" tai edes "tarpeellinen". "

    Kaksikielisyydessä ei ole kyse tuosta. Kyse on tasavertaisuudesta. Kyse on siitä että tlanne ei saa ryöstäytyä sellaiseksi kuin se on Virossa, jossa epäoikeudenmukainen epäätasaarvoisuus aiheuttaa tappioita, kitkaa, pahoinvointia, sekä merkittävästi nostaa mellakan ja jopa valtiollisen kriisin uhkaa. Ei enemmästä eikä vähemmästä.

    Äänestä

Katainen ei enää perustellut muulla kuin kulttuuri-änkytyksellä pakkoruotsia :))

Pääasia että pakkoruotsikysymys nostetaan esille valtamediassa yhä enemmän ja enemmän.. :))

Ja kriisi ei seuraa muualla kuin rkp:ssä ja kokoomuksen talousosastolla..

Äänestä
  • "Katainen ei enää perustellut muulla kuin kulttuuri-änkytyksellä pakkoruotsia"

    Pakkoruotsia hän ei perustellu lainkaan.

    Kaksikielisyyttä hän perusteli tasavertaisuudella ja yhteiskuntarauhalla. Nämä eivät tunnetusti sovi nettifennjen pirtaan. Mutta tämän ongelman he voisivat pitää ihan omana tietonaan eikä levitellä pahasuopaisuuttaan pitkin ja poikin netissä aivopesten itseään ja herkkäuskoisia muita lukijoita. Siitä kun ei koskaan hyvää seuraa, ja nettifennothan eivät pysty jälkeenpäin korvaamaan aiheuttamia yhteiskunnallisia ongelmia.

    Äänestä

Muistin virkistämiseksi. Kokoomus on aina pitänyt ison rahan puolta ja pitä muistaa Wahlroosit ja kumppanit niin siksi Katainen puolustaa Ruotsinkielen asemaa. Harvassa maassa valloittajien kieltä puhutaan.
Mutta koska isoraha on tehnyt pesänsä ruotsinkielisten pankkitilille. NIIN KATAISEN ON PAKKO PAINOSTAA KIELEN PUOLESTA.
Kyllä tämä on kansanäänestyksen paikka, koska diktatooria ei Suomessa pitäisi olla

Kuntavaaliehdokas 675 Helsingistä

Äänestä
  • Anteeksi kirjoitus virheet, mutta tahdon aina kiihtyä tuosta aiheesta puhuttaessa. Pakkoruotsi pois Eeglannilla pärjää paremmin ja ruotsinkielen opetus vie tunteja englanninkielestä.

    Äänestä

Onhan tässä se hyvä puoli että kun päästään sääliruotsista niin päästään myös Jyrki "ÄLÄ TYRKI" Kataisesta!

Äänestä

Katainen ei ole enää kauaa kokoomuksen johdossa..

Äänestä

"missä osa kansasta kokee, että heitä ei arvosteta"

Virossa on juuri tämä tilanne. Heillä yli 20% on hylkijöitä ja kakkoskansalaisia omassa maassaan. Se on valtavaa haaskayusta ja erittäin vaarallista (kriisialtista). Valittettavsti ongelma vain paisuu eikä ole lainkaan poissuljettua että se kärjistyy kriisiin.

Asiaa ei paranna lainkaan se poljettu vähemmistö on venäläisiä. Virolla ei kertakaikkiaan ole mitään vatsaan pantavaa kun Venäjä hermostuu. Ja Venäjä on erittäin herkkä hermostumaan tämänkaltaista syistä (vertaa valheita suomalaistesta lastensuojelusta).

Eikä EU lainkaan katso hyvällä Viron ihmisoikeusvajetta, joten tältä osin ei virolaisen pidä uskotella itselleen että EU auttaa - ainakaan vaatimatta Virolta oikeudenmukaista ja tasapuolista kohtelua kaikille kansanryhmilleen.

Kaksikielisyys olisi ollut Virolla kaikin puolin parempi malli 20 vuotta sitten. Ukrainassahan kesällä päätettiin itäosien kaksikielisyydestä perusukrainalaisten, kaljupäiden ja nettiukrien mellakoista huolimatta.

Katainen oli siis täsmälleen oikeassa.

Äänestä
  • Vai pakkovenäjää virolaisparoille, jotka juuri ja juuri selvisivät hengissä miehityksestä.

    Ja tämä vain siksi, että pakkoruotsi saisi jonkin perusteen Suomessa: ovat ne muutkin ottaneet valloittajan kielen pakolliseksi.

    Kohtuutta rautaako?, kohtuutta.

    Viron 20% vähemmistö kaksikielistyy. Viron venäläisillä ja Suomen ruotsalaisilla on omankielinen kulttuuriympäristö vierellä, se auttaa kielen säilymisessä.

    Suomessa 5% vähemmistö on jo kaksikielistynyt pieniä saarekkeita lukuunottamatta. Samaan aikaan muita kieliä kuin suomea ja ruotsia äidinkielenään puhuvia on jo enemmän kuin ruotsinkielisiä. Kymmenessä vuodessa alamme hätyytellä Viron lukuja ei-suomenkielisten määrässä. On tärkeää nähdä maan pääkielen arvo ja toisaalta monikielistymisen rikkaus.

    Äänestä

  • kohtuutta kirjoitti:

    Vai pakkovenäjää virolaisparoille, jotka juuri ja juuri selvisivät hengissä miehityksestä.

    Ja tämä vain siksi, että pakkoruotsi saisi jonkin perusteen Suomessa: ovat ne muutkin ottaneet valloittajan kielen pakolliseksi.

    Kohtuutta rautaako?, kohtuutta.

    Viron 20% vähemmistö kaksikielistyy. Viron venäläisillä ja Suomen ruotsalaisilla on omankielinen kulttuuriympäristö vierellä, se auttaa kielen säilymisessä.

    Suomessa 5% vähemmistö on jo kaksikielistynyt pieniä saarekkeita lukuunottamatta. Samaan aikaan muita kieliä kuin suomea ja ruotsia äidinkielenään puhuvia on jo enemmän kuin ruotsinkielisiä. Kymmenessä vuodessa alamme hätyytellä Viron lukuja ei-suomenkielisten määrässä. On tärkeää nähdä maan pääkielen arvo ja toisaalta monikielistymisen rikkaus.

    "Vai pakkovenäjää virolaisparoille, jotka juuri ja juuri selvisivät hengissä miehityksestä."

    20 vuotta sitten kaikki virolaiset osasivat kaksi kieltä. Siitä olisi ollut erittäin helppoa ja vaivatonta jatkaa. Ja virolaiset olisivat tänään yhtä kielitaitoisia kuin suomeruotsalaiset! Ja toinen kieli olisi lisäksi maailmassa paljon suurempi kuin meille suomenkieli. Nyt ne ovat yhtä ummikkoja kuin nettifennot.

    Virolaiset pakottavat yli 20% väestöstään jatkamaan sitä kärsimystä mitä Neuviostoliitto aiheutti suurelle osalle maailman kansalaisista. Venäläisellä vähemmistöllä ei ole ollut osaa eikä arpaa Neuvotoliiton hirmuhallinossa. Heidätkin suurilta osin aikanaan pakkosiirretty Viroon. Osa heistä on syntynyt Neuvostoliiton romakhtamisen jälkeen.

    Virolaisten raivoa Neuvostotyranniaa vastaan on helppoa ymmärtää, mutta valitsemansa uhrit ovat syyttömiä. Samalla tavalla kuin hurrit ovat syyttämiä pakkoruostiin ja silti nettifennot käyttävät sitä lyömäaseenaan kun potkivat pienempiään ja levittävät vihaa kansanryhmien väliin.

    Ja ihan itsekkäistäkin syistä virolaisten kanntaisi eheyttää maataan.

    Ja jos se rauhoittaa nettifennoa niin kysymys toisen kotimaisen pakollisuudesta varmaan sielläkin ratkaistaisiin parlamentissa äänestyksellä.

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    "Vai pakkovenäjää virolaisparoille, jotka juuri ja juuri selvisivät hengissä miehityksestä."

    20 vuotta sitten kaikki virolaiset osasivat kaksi kieltä. Siitä olisi ollut erittäin helppoa ja vaivatonta jatkaa. Ja virolaiset olisivat tänään yhtä kielitaitoisia kuin suomeruotsalaiset! Ja toinen kieli olisi lisäksi maailmassa paljon suurempi kuin meille suomenkieli. Nyt ne ovat yhtä ummikkoja kuin nettifennot.

    Virolaiset pakottavat yli 20% väestöstään jatkamaan sitä kärsimystä mitä Neuviostoliitto aiheutti suurelle osalle maailman kansalaisista. Venäläisellä vähemmistöllä ei ole ollut osaa eikä arpaa Neuvotoliiton hirmuhallinossa. Heidätkin suurilta osin aikanaan pakkosiirretty Viroon. Osa heistä on syntynyt Neuvostoliiton romakhtamisen jälkeen.

    Virolaisten raivoa Neuvostotyranniaa vastaan on helppoa ymmärtää, mutta valitsemansa uhrit ovat syyttömiä. Samalla tavalla kuin hurrit ovat syyttämiä pakkoruostiin ja silti nettifennot käyttävät sitä lyömäaseenaan kun potkivat pienempiään ja levittävät vihaa kansanryhmien väliin.

    Ja ihan itsekkäistäkin syistä virolaisten kanntaisi eheyttää maataan.

    Ja jos se rauhoittaa nettifennoa niin kysymys toisen kotimaisen pakollisuudesta varmaan sielläkin ratkaistaisiin parlamentissa äänestyksellä.

    "20 vuotta sitten kaikki virolaiset osasivat kaksi kieltä."

    Niin osaavat nytkin, mutta enemmän englantia kuin aiemmin. Virolaiset ovat hankkineet eurooppalaisen kielitaidon, miksi heidän tulisi laittaa kaikki munat venäjän osaamiseen?

    "Virolaisten raivoa Neuvostotyranniaa vastaan on helppoa ymmärtää, mutta valitsemansa uhrit ovat syyttömiä. Samalla tavalla kuin hurrit ovat syyttämiä pakkoruostiin"

    Kyllä meidän ruotsinkielisemme ovat pakkoruotsin takana sen syntyhetkistä alkaen 1968 ja jopa korkeakoulujen pakollinen virkaruotsi on ihan kokonaan ruotsinkielisten käsialaa.

    Enemmistö ja pedagogiset asiantuntijat olisivat 1968 halunneet pakkoenglannin, jonka RKP sai lobattua pakkoruotsiksi. Korkeakoulujen tutkinnonuudistus 1978 ei olisi millään tavoin koskettanut kieliopintoja, ellei tuolloin olisi opetusministerinä ollut RKP:n oma mies, jonka avulla saatiin virkaruotsi pakolliseksi.

    Oikeasti, kohtuutta!

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    "Vai pakkovenäjää virolaisparoille, jotka juuri ja juuri selvisivät hengissä miehityksestä."

    20 vuotta sitten kaikki virolaiset osasivat kaksi kieltä. Siitä olisi ollut erittäin helppoa ja vaivatonta jatkaa. Ja virolaiset olisivat tänään yhtä kielitaitoisia kuin suomeruotsalaiset! Ja toinen kieli olisi lisäksi maailmassa paljon suurempi kuin meille suomenkieli. Nyt ne ovat yhtä ummikkoja kuin nettifennot.

    Virolaiset pakottavat yli 20% väestöstään jatkamaan sitä kärsimystä mitä Neuviostoliitto aiheutti suurelle osalle maailman kansalaisista. Venäläisellä vähemmistöllä ei ole ollut osaa eikä arpaa Neuvotoliiton hirmuhallinossa. Heidätkin suurilta osin aikanaan pakkosiirretty Viroon. Osa heistä on syntynyt Neuvostoliiton romakhtamisen jälkeen.

    Virolaisten raivoa Neuvostotyranniaa vastaan on helppoa ymmärtää, mutta valitsemansa uhrit ovat syyttömiä. Samalla tavalla kuin hurrit ovat syyttämiä pakkoruostiin ja silti nettifennot käyttävät sitä lyömäaseenaan kun potkivat pienempiään ja levittävät vihaa kansanryhmien väliin.

    Ja ihan itsekkäistäkin syistä virolaisten kanntaisi eheyttää maataan.

    Ja jos se rauhoittaa nettifennoa niin kysymys toisen kotimaisen pakollisuudesta varmaan sielläkin ratkaistaisiin parlamentissa äänestyksellä.

    "On nettifennoilua, on hommalaisuutta, on homofobiaa ja fundamentalista islamofobiaa. Ja kaikissa ryhmissä kielenkäyttö on räikeän panettelevaa."

    Sinulta unohtui fennofobinen nettisvekoilu, joka on vain svekomanian jatke 1800-luvulta. Täällä on ollut käynnissä nettifennojen ja nettisvekojen ottelu. Tiedät, että ottelu jatkuu, kunnes Suomi on vapautunut koulutuksen ja virkakoneiston pakkoruotsista.

    "Hurrithan eivät ole ainoa vähemmistöryhmä joka on joutunut systemaattisten nettivihankampanjoiden syyttömiksi uhreiksi."

    Muista vähemmistöistä poiketen 5-prosenttinen vähemmistömme ei virallisesti edes myönnä olevansa vähemmistö, jolle kuuluisi vähemmistön oikeudet samaan tapaan kuin muiden maiden vähemmistöille. Itse asiassa tämän vähemmistömme kellokkaat suorastaan kerjäävät vihamielisyyttä vaatimuksillaan asioissa, jotka eivät sille mitenkään kuulu, kuten pakkoruotsi alimmalta ylimmälle koulutuksen tasolle.

    Poliittiset kellokkaanne saisivat vihdoinkin mennä itseensä samaan tapaan kuin Ankdam, jolle - toisin kuin sinulle, "rautaako?" - pakkoruotsi on yhdentekevä asia, evvk-asia. Niin hän on yhden jos toisenkin kerran ilmoittanut. Kellokkaanne isottelevat pakkoruotsivaatimuksineen eivätkä tajua, että moinen vähemmistön isottelu ei suinkaan saa yleismaailmallista tukea ja hyväksyntää. Tuskin sallisit sellaista käytöstä ruotsinsuomalaisille, mutta omaa kielipoliittista isotteluasi pidät oikeutettuna. Samalla asenteella RKP kerjää kiukkua itseään kohtaan ja tulisia hiiliä päänsä päälle.

    "Samalla tavalla kuin hurrit ovat syyttämiä pakkoruostiin ja silti nettifennot käyttävät sitä lyömäaseenaan kun potkivat pienempiään ja levittävät vihaa kansanryhmien väliin."

    Sinä päivänä kun RKP:n kellokkaat ymmärtävät ilmoittaa, että pakkoruotsi ei heille kuulu ja että se on muuttunut heille evvk-asiaksi, vasta siitä päivästä lähtien he ja näiden palstojen nettisvekot, "rautaako?" mukaan lukien, ovat omaksuneet realistisen käsityksen kansallisena vähemmistönä olemisesta.

    Äänestä

Tuon mukaan abiturientin näkökulman myös tähän debattiin.

Omat lukio-opintoni jatkuvat neljättä vuotta siksi, että minun on opiskeltava ruotsia. Ruotsin opintojen vuoksi en kyennyt mahduttamaan lukujärjestykseeni ranskan ja espanjan opintojani, joten valtaisa kiinnostukseni näitä kieliä kohtaan kuihtui. Ilman pakollista ruotsinkielen opiskelua olisin jo valmistunut ja yliopistossa. Koska ruotsinopiskelu ei minua kiinnosta, ennen muuta sen etäisyyden ja turhuuden vuoksi, motivaationi on nollassa, seurauksena moniaat uusinnat sekä kurssien käyminen lukuisia kertoja. Tehokastako? Tarpeellistako? Ja jos pääsen nyt neljäntenä opintovuonnani lukiostani pois, miten ja miksi pitäisin yllä ruotsinkielitaitoani? Ranskassa ja Espanjassa tahdon matkustella ja tehdä työtä, Ruotsissa minua ei ole koskaan mikään kiinnostanut. Lopputuloksena menetin ranskan ja espanjan opintoni ruotsille, ja menetän myös sen kiinnostuksen puutteen vuoksi.

Äänestä
  • Näin käy useimmille, valittelut pähkinäruusulle!

    Sitten on vielä se suuri joukko, jolle kielet ovat äärettömän raskaita ja jotka työstä ja yrityksistä huolimatta kertaavat ja uusivat ja pääsevät lopulta armosta läpi. Menee aikaa ja resursseja, jotka olisi voinut sijoittaa viisaammin. Moni näistä ei-kielilahjakkaista painottaa matemaattisluonnontieteellisiä opintoja, jotka ovat raskaita jo itsessään. Miten monta onkaan pakotettu lopettamaan lukio-opinnot ja tyytymään alempaan koulutukseen, koska ruotsi on tökkinyt ja pahasti!

    Äänestä

viron orjat ovat jubeadam ja kauhun myrkkyä soomele.Naaber valtio tulee ja tuhoaa alkuperäis suomalaisten elämän tyytyväisiä olut ja hyvinvointia.
Maahan muuttaneille pakolaisista maahanmuuttaja orjia
siirtotyöläiset
Suomesta maahan muuttaneille pakolaiset
Suomen rauhaa toipua ja alkuperäis suomalaisten hyvinvointia samoin.
Orjia ja pakolaiset Virosta tuhoavat myös Suomen markkinoille ja niin edelleen Suomen perheet
hirvittävä

Äänestä

Äänestin jo ennakkoon persua joka vastustaa pakkoruotsia!
Itse asiassa sain käyttöön toisenkin äänen..ehkä.

Itsellä meni tuon pakkoruotsin takia koulut pipariksi kun vieraat kielet ei luista muutenkaan! Pakkoenglanti pelkästään olisi saattanut mennä.

Eipä nuo kaikki suomenruotsalaisetkaan osaa suomea ja sen takia niille pitää järjestellä palveluita omalla kielellään kun maan pääkieli ei käy.
Mikä ihmeen oikeus ahvenanmaalaisilla oli poistaa pakkosuomi? Ja enemmistöillä ei ole kun RKP päättää pakkoruotsista.

Äänestä

"katainen: kriisi ilman pakkoruotsia"

Älkää uskoko kataista valehtelee se kuitewnkin !
Hyväksyessään Stefan Wallinin vvalehtelun edusskunnassa menetti uskottavuuteensa pääministerinä.

Katainen on halunnut ruotsalaiset mukaan hallituksee jo ssilloin kun valtiovaraiministerinä', yliedustus suomenruotsalaisilla puolueen kannatuslukuihin verrattuna kaksi ministeriä RKP:stä huh huh.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


16 kirjoitti:

Miksi Kokoomus pitää kiinni pakkoruotsista vaikka enemmkistö haluaa vapaata kielivalintaa?

Katainen kunnallisvaaleihin liittyvässä haastattelussa: "Ihan sen takia, että Suomi on maa, missä meillä on kaksi kotimaista kieltä eli kansa muodostuu historiallisesti kahden kielen ja sitä kautta kahden kulttuurin kokonaisuudesta. Kaikki Semmoset maat, missä ei tunnusteta omaa taustaa, ei tunnusteta oman kansan kokonaisuutta, yleensä jo ajautuvat semmoiseen kriisiin, missä osa kansasta kokee, että heitä ei arvosteta, eli että heitä ei suomalaisina tai muun maan kansalaisina arvostetan ja mä en kyllä halua olla semmoista Suomea rakentamassa eli mä arvostan sitä kulttuuria, joka on suomalaisuutta ja se on osa suomen kansaa, meillä on kaksi kieltä sitä kautta kaksi kulttuuria ja se on suomalaisuutta, eikä sitä pidä hävetä."

http://www.iltasanomat.fi/kuntavaalit/art-1288507827099.html#comments-anchor

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu