Seat Exeo, käyttö kokemuksia

ehkä Exeo seuraavaks

Millainen auto pidemmän kokemuksen perusteella. Mites noi koneet on kestäneet, lähinnä nokkaketjut, nehän olleet ongelmana ainakin vw - skoda autoissa.Kaikki kokemukset hyvät kuin huonotkin, kiitos.

12

12697

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • next one

      Nokkaketjuongelma koskee 1,2 tsi ja 1,4 tsi koneita. Sen sijaan 1,8 tsi koneissa ei tunnu olevan sen nempiä vikoja kuin auton moottoreissa keskimäärin.
      A4-exeo on kuitenkin sen verran ahdas auto, että pitkä kuljettajan takana on hakala olla ja istua. Keskimittaiselle myös ihan passeli. Keskokonsoli on kookas, joten pitkällä kuljetgtajalla on myös sivusuunnassa ahdasta. Penkin säätövarat kyllä riittää, tosin takapenkkiläisen kustannuksella. Jotenkin exeo on lähellä golfia tiloiltaan, vaika se pitäisi olla A4 perustaisena hieman isompi . Passat on jo selvästi kookkaampi. Erityisesti kiehtoo tuo diesel ja portaaton automaatti.

      • exeo on hyvä

        Mitään lastentauteja tuskin on, varma valinta luotettavuuden kannalta.Eikös vm.2011 alkaen muutaneet penkkien muotoilua ja saaneet taakse hieman jalkatilaa lisää.


      • Exeo ST
        exeo on hyvä kirjoitti:

        Mitään lastentauteja tuskin on, varma valinta luotettavuuden kannalta.Eikös vm.2011 alkaen muutaneet penkkien muotoilua ja saaneet taakse hieman jalkatilaa lisää.

        Seat Exeon takapenkki on voimakkaasti muotoiltu sopimaan 2:lle. Keskipaikka on aikuiselle aika kehno pitemmille matkoille.
        Muuten diesel multitronic on ollut todella mukava, myös pitkille matkoille. Jos on jakuva tarve 5:n henkilön kuskaamiseen, kannattaa harkita muita vaihtoehtoja.


    • Urmas76

      Hei!

      2,0 TSI farmari -10 kokemusten perusteella

      Plussat:
      erinomainen, vakaa, jämäkkä ja tunnokas ajettava kaikissa olosuhteissa
      alhainen melutaso, ei hälyääniä
      jämäkkä audimainen laatuvaikutelma, tyylikäs sisustus
      etutilat, etupenkit, ajoasento ja ergonomia (lukuun ottamatta miinuksissa mainittuja pikkujuttuja)
      hyvä suorituskyky sekä numeroilla että käytännössä (myös 1,8 TSI 118 kW sekä 2,0 TDI 105-125 kW versiot kulkevat hyvin)
      luotettava ja lastentauditon perusrakenne
      käytännöllisiä hyviä puolia vanhassa perusrakenteessa: lasinpyyhkijät saa nostettua irti lasista lepoasennossa, täysikokoinen varapyörä, jne.

      Miinukset:
      - ulkomittoihin nähden erittäin pieni polvitila takapenkillä (vm. 2011 alkaen hieman lisää tilaa)
      - enintään keskinkertaisen tilava tavaratila ja vanhanaikainen tavaratilan suojaverho
      - leveän keskikonsolin takia kuljettajan kaasujalalle hieman niukka tila sivusuunnassa
      - pienet puutteet ergonomiassa: vanhanaikainen ja hankala vakionopeussäätimen käyttöviiksi, vanhanaikainen ajotietokoneen näyttö ja käyttölogiikka, pienet ja epäselvät lämmityslaitteen säätimet
      - peilien kääntö pysäköintiasentoon jäätyy pakkasilla: kun avaat peilit ja lähdet ajamaan, näyttävät peilit mihin sattuu

      Kokonaisuutena hintaisekseen hyvä ja laadukas auto, jos ei tarvitse paljon taka- ja tavaratiloja. Perheelliselle tai taksiin en suosittele.

    • kakkoskuski

      Hei. Seat Exeo 1.8 tsi 2011 vie enemmän öljyä kuin bensaa. 3-4 dl 1000 km. Alle 100.000 ajettu kone. Onko kellään hajua mistä kyse..

      • 13plus4

        Siis 3-4dl/1000 km? No ei tuo nyt enempää ole kuin bensankulutus vastaavalla matkalla...
        Normaaliksi öljynkulutukseksi jotkut väittävät jopa 1litra/1000 km, mutta minusta sekin on jo huomattava.

        Minusta tuokin 3-4dl on liikaa noin vähän ajetulla, joten seuraavassa huollossa tuosta voisi mainita...


      • AutoDude89

        Syynä on siis männän renkaat menee poikki noissa bensiini koneissa kuten audeissa on myös mainittu ja kokemuksella voin väittää näitä asioita kans. Sen takia öljy pääsee vuotaa niin joutuu sitten lisämään öljyjä enemmän ku bensaa. Kannattaa kuitenkin tiedustella näistä ennen ku ostaa bensa koneella.


      • Tekniikan Maailmassa selostettu tämä öljyongelma, eikä se ole tuo mitä AutoDude89 väittää.


      • ns.saksalainen

        pojalla 2011 seat 2 litranen turbo, hankittiin juuri, öljynkulutus vajaalla 1000 km. 1,7l, mitattu maahantuojan kautta, remontti tulee, onneksi vakuutus ja liikkeestä ostettu. olkaa tosi tarkkana jos olette ostamassa. autolla ajettu 120 th.km.


    • TykättyLiike
    • öljypommiVWskodaseataudi
    • öljymerkitVWseat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe