Vetäkää MÄÄRÄ-aikaistalletukset vekka pankista !

Haans.

On suorastaan järjetöntä tallettaa säästöjä pankkiin jopa 2 vuodeksi noin prosentin korolla. Tällä menettelyllä sahaa vain omaa oksaansa. Näin pankki saa sinun talletuksesi rahakriisissäkin pilkkahintaan omiin peleihinsä. Ja sinä häviät.

Pankit kalastelevat Sinun talletuksiasi kahdella tavalla:

a) määräaikaistalletuksina käytännössä nollakorolla ("riskitön")

b) rahastosijoituksina pörssiosakepelaamiseen (osake-riski)

Tallettamalla pankkiin rahaa määräaikaistalletuksena pankki saa tuon talletetun summan pelaamiseensa sovituksi ajaksi ja kuten moneen kertaan todettua, nollakorolla.

Kun jätät rahat pankkiin ILMAN määräaikaissitoumusta, pankki joutuu varautumaan siihen, että nostat kaikki rahat kerralla. Määräaikaisuudessa niiden ei tarvitse näin toimia. Kun KAIKKI toimisivat kuten allekirjoittanut, pankit joutuisivat käytännössä aloittamaan kilpailun talletuksista, koska ne joutuisvat varautumaan peräti 80 mrd euron äkkinostoihin. Siihen niillä ei kuitenkaan ole varaa, joten ne olisivat halukkaita sitomaan rahasi pankkiinsa mieluummin, mutta ne joutuisivat kysymään sinulta, paljonko vaadit korkoa.

Nyt on toisin päin ja sinä - tallettaja - häviät.
Tilanne ei muutu, jos vain allekirjoittanut toimii näin. Jos puoletkin, niin korot takuuvarmasti nousisi !!!

4

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Otin rahat ulos

      Juuri t ä n ä ä n otin rahat pois pankista syystä että korko prosentin luokkaa vaikka saldo on 6 numeroinen luku.
      Useaan kertaan otin yhteyttä asiasta, mutta ei mitään yritystäkään asiakkaan puolelle. Sitten menin kylmästi pankkiin ja shekkinä rahat mukaan. Katson mihinne saan tuottamaan - saas nähdä joutuuko tässä vielä maksamaan kun on shekin lunastuksen aika. Vaan on pankit m elko paskoja

    • Tc97

      Itellä erääntyy 60000 egeä ennen joulua.

      Mutta mihin rahat sijoittaa siinäpä pulma ?

      Vinkkejä.

    • riskiä...

      Jos ei halua menettää pääomaa niin huonolla korolla talletussuojan piiriin. Mikäli valmis hävittämään osan pääomata niin osakkeisiin tai rahastohin.

    • manit kotiin

      Itsellä juuri tänään osui silmiin viesti verkkopankissa:
      "Talletuksenne korkoprosentti on muuttunut viitekoron muutosta
      vastaavasti. Uusi korko on 0,000 % 01.11.2012 alkaen."

      Ja kyseessä jatkuva tuottotili. Hiukan on harhaanjohtava nimi annettu tuollekin tilille. Täytynee alkaa tutkia uusia vaihtoehtoja vaikkei tuo mikään sijoitus ole tähänkään asti ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      37
      2929
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      62
      2304
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      173
      2285
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1988
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      14
      1340
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1336
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1333
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1214
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      11
      1194
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1191
    Aihe