Tai vähempikin riittäisi kodittomille. Joko Paavo on mennyt kaupungille katsomaan Suomalaista asumisen kulttuuria. Onhan jälleen se asunnottomien yö.
Jos Paavo olet liikenteessä, niin soita muutama tilataksi ja vie joukko asunnottomia "omiasi" tutustumaan niihin lähiöihin, missä "muualta tulleet" elävät porvarillista elämää, niinkuin itsekin elät vasuriudestasi huolimatta.
Jos Paavo olet liikenteessä, niin soita muutama tilataksi ja vie joukko asunnottomia "omiasi" tutustumaan niihin lähiöihin, missä "muualta tulleet" elävät porvarillista elämää, niinkuin itsekin elät vasuriudestasi huolimatta.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mahtaakohan se mainitsemasi porvarillinen elämä (mitä se lieneekään) suuresti erota vasurielämästä jos aamulehden nimeen ei kiinnitetä huomiota?
Lasketko junalla tulleet myös luokkaan muualta tulleet? Kyse ei liene mistä on kotoisin vaan siitä käyttäytyykö ihmisiksi vai esittääkö hampparia, se taas ei riipu siitä mistä on tullut.
Aswunnottomien yössä, aiemminhan siellä ei juuri politiikoita näkynyt, mitä nyt Tarja Halonen vuosittain kävi.
"Käväisin eilen Hakaniemen torilla ensimmäistä kertaa asunnottomien yössä. Hakaniemen tori näytti todella kauniille huonosta syyssäästä huolimatta. Asunnottomat olivat tavallisia ihmisiä siinä missä muutkin, sadepisaroiden tippuessa torin mukulakivikadulle, tapahtuman juontajan dj Tixan mukaan ts. children stone-streetille. Paikalla oli itseni lisäksi ehdokkaita puoluekentästä riippumatta: vihreitä kuten ”demokratia-aktivisti” Erkki Perälä, nykyinen kulttuuriministeri Arhinmäki..."
http://joonaspulkkinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/121377-huuto-asunnottomien-yosta
Puheenvuoron (Vasemmistoliiton Joonas Pulkkisen) blogissa valitetaan ja moititaan perussuomalaisten matkailuvaunuista tilaisuudessa, ehkä niihin olisi pitänyt käydä tutustumassa tarkemmin, siellä oli mukana lääkäri ja ruokaa asunnottomille.
"Itsekin kävin paikalla Hakaniemen torilla, olin siellä hieman yhdeksän jälkeen illalla. Puolueista paikalla olivat ainoastaan Perussuomalaiset, joiden asuntovaunussa oli lääkäri paikalla asunnottomia varten ja ruokatarjoilu, muut puolueet olivat häipyneet jo ajat sitten paikalta."
http://hannupuustinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/121278-aarimmaisen-koyhyyden-vahentaminen-lahtee-asunnottomuuden-poistamisesta#comment-1775464
Perussuomalainen ehdokas oli häirinnyt tilaisuutta niin että paikalle oli kutsuttava poliisi.Samaten vastoin sopimusta persut jakoivat mainoksia ja tekivät kuntavaalikampanjaa.Muut puolueet olivat ymmärtäneet tilaisuuden luonteen.Se että persut eivät, ei tosin yllätä.Mutta miksi aina se joka ei tajua on persu....
Politiikot tilaisuuden"lunonteesta" johtuen jakoivat vain kylmää kättä ja tyhjiä puheita asunnottomille, ainoat jotka toimivat edes jotenkin asunnottomiakin hyödyttävällä tavalla olivat perussuomalaisia, siitä onkin hyvä moittia. Asunnottomana jos olisi, en laittaisi ollenkaan pahakseni tuollaista perussuomalaisten toimintaa, sitä saisi olla useamminkin, talvi tulee ja ulkona on rankkaa.
Mitä tilaisuuden luonteeseen vielä tulee, koko asunnottomien yö on omalla tavallaan ollut poliittista toimintaa, jolla on yritetty viestiä päättäjille oikeasta ongelmasta ja paljon onkin tyhjiä puheita useiden eri puoluepolitiikkojen suusta kuultu.
Asunnottomien yön vanholla nettisivuilla oli paljon politiikkojen kirjoituksia asunnottomuudesta koottuna. Toivottavasti ko. yön tunnelmat ja puheet kuitenkin aiheutavat edes joissain poliittisissa toimijoissa sellaisia reaktioita, että tilannetta pyrittäisiin oikeasti korjaamaan muillakin tavoin kuin kalliilla ja huonoimmalla mahdollisella tavalla, eli asuntoloilla, joissa ei omaa rauhaa ole, ei myöskään omaa rahaa sen jälkeen, kun asuntolan maksut on maksettu.
Mutta kun tieten oli kehotettu jättämään flaijerit kotiin.Kehoitettu olemaan kiinnostuneita asiasta ei äänistä. sitten saapuu jytkyt,poliisit ja sekasorto. Surkea esitys persuilta,jälleen kerran.
Tuhmat persuliinit: jakavat ruokaa nälkäisille asunnottomille Hgi:n yössä!
Asiasta ollaan montaa mieltä, tuossa kun katselin tapauksesta käytyjä keskusteluja pääkaupunkiseudun lehdistä ja katsoin nuo kommentit Uuden Suomen linkeistä, moni oli hyvillään että sitä ruokaa peruusomalaiset jakoivat. Vihreätkin jakoivat omaa lehteään ja vasurit olivat mukana jo järjestelyissä "soluttautuneina"...Demaritkin pyörivät paikalla. Usarin kommentissa yksi valitti:
"Persuthan eivät osallistuneet tapahtuman järjestämiseen mitenkään. Siksi on mielestäni kummallista kaartaa paikalle, kun kaikki työ on tehty, kaivaa omat liput esille ja viedä näin kaikki kunnia toisten monta monta kuukautta tekemästä työstä."
Tuli mieleen tämä perussuomalaisen kirjoitus:
"Asunnottomien yö -tapahtumiin osallistuu vuosittain joukkio poliitikkoja, joilla on mahdollisuus vaikuttaa asunnottomien asioiden kohentumiseen ja köyhyyden poistamiseen Suomessa. Silti nämä ongelmat ennemminkin lisääntyvät."
http://miesenergiaa.puheenvuoro.uusisuomi.fi/120927-asunnottomuus-ja-koyhyys-voivat-koskettaa-keta-tahansa
Perussuomalaiset muuten osallistuivat useissa kaupungeissa Asunnottomien yön järjestelyihin lainaten omia tilojaankin toimintaan.
Ei tuhmat vaan välipitämättömän tyhmät. Vihreät eivät kai jakaneet flaijereita vaan sanomalehteään jossa iso artikkeli asunnottomuudesta. Senkin lopettivat välittömästi kun kehotettiin. Vain persut riehuivat,eivät totelleet järjestäjiä ja lopulta poliisien piti puuttua peliin. Persut työllistävät kyllä hyvin niin oikeuslaitosta kuin poliisia tosin saattaisi niillä olla muutakin.
Kaappikokoomuslainen kulttiministeri Paavo Arhinmäki oli takavuosina vakiohäirikkö Presidentinlinnan ulkopuolella itsenäisyysjuhlien aikana.
Useamman vuoden sitkeä örvellys palkittiin, kun riittävä määrä .... hmmm ....."suuntautuneita" äänesti Paavon Arkadianmäelle. Nyt PunikkiPaavo istuu porvariAudin takapenkillä ja viettää muutenkin porvarillista elämää, mikä sinänsä on ihan kivaa.
Poliisit, jotka paikalle pyydettiin kuuntelivat osapuolia ja päättivät olla reagoimatta mitenkään. Ehkäpä kyse onkin enemmä tuosta, minkä L.Korhonen tuolla blogissa toteaa
"Nythänmähokasin. Taisipa tuo motiivikin juuri selvitä?
ei-toivotut henkilöt"
Hiukan sama asia kuin aikonaan Pohjoismaiden neuvostossa.
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/perussuomalaisten-edustaja-haadettiin-ulos-pohjoismaiden-neuvoston-kokouksesta/2010/11/1216651
Tälläistä se on ollut vasemmiston politiikka kautta aikojen ,järjetöntä riuhumistä kautta aikojen ? no tämää Marin kulta´ta poju,. istuu nyt vallanytimessä typerien helsinkiläisten äänestäjien ansiosta, tosin tätä onnenkantamoista avustivat veljespuolue demarit.
Tyypillistä vasemmistolaista vasikointia , poliisit paikalle ? asunnottomille ruokaa ja lääkärin palveluita tarjoavat Perussuomalaiset saivat nämä poloiset raivon valtaan . Eiköhän näillä poliiseilla olisi tärkeämpää tekemistä ? no vasureitten leirissä taitaa hermot pettää ,onhan vasemmiston kohtalona olla maamme pienin puolue vaalien jälkeen ?
Että tämmöistä toimintaa entiseltä puolueeltani vasemmistoliitolla... Ei ihmetytä, sillä näiden Dan Koivulaaksojen, Arhinmäkien, Anne Moilasten jne. vas.liiton ruorissa olevien kannanotot ja ideat eivät liitty mitenkään siihen alkuperäiseen juttuun - köyhien ja duunarien etujen puolustamiseen.
Ja katoaa puoluerikisteristä ,veljespuolueen tavoin , jotka käyvät nimiä keräämässä kun puolue on puistunut rekisteristä .