Kissani on todella herkkävatsainen. maha menee ripulille märkäruoista ja myös kuivaruoka pistää kissan mahan löysälle. Ikävää ettei kissa voi hyvin eläinten ruoilla. Ruoat on olleet laadukkaita eläinkaupan tuotteita. Oikeaa ruokaa on yritetty löytää jo 3vuoden ajan tuloksetta.
Olen tehnyt kissalle puuroa riisistä ja sekoittanut sekaan seitiä ja voita tai lihaa. Joskus myös pelkkää lihaa.
Tällöin kissan vatsa normalisoituu. Olen pyrkinyt kuitenkin säännöllisesti antamaan edes kuivaruokaa jotta saisi tauriinia jota se tarvitsee.
Onko kellään antaa vinkkejä tai ruokaohjeita kotitekoiseen kissanruokaan?
Olisi kiva saada vaihtelua ruokaan.
kotitekoinen ruoka herkkä vatsaiselle
2
302
Vastaukset
- Minn.
No lihahan sitä kissan normaaleinta ruokaa on. Raakana. Koita esim. sydäntä, jos aina ei pelkkää "tavallista" lihaa halua antaa. Ja tuohon tauriiniin varmasti löytyy apteekista vastaus, ravintolisää kissalle.
- 20+15
Jep. Lihaa suosittelisin minäkin jos masu ei teollisia ruokia kestä, tosin aiheesta kannattaa lukea ennen kaiken teollisen hylkäämistä. Hyvää tietoa löytyy esimerkiksi täältä: http://personal.inet.fi/koti/maaru/raakaruokintajuttu.html
Pääpiirteissään: vaihtelevasti raakoja lihoja kissalle, apteekista tai eläinkaupasta saatavia Aptus Multicat -tabletteja päivittäin ohjeen mukaan ja lohiöljyä hyvien rasvojen lähteeksi. Sydän on hurjan hyvä tauriinin lähde, joten sitä ehdottomasti kannattaa antaa vaikka päivittäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1662747
- 2011997
- 711746
- 921648
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.451514Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91471- 791151
- 811060
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes193976