muisti pettää

Millaisia kokemuksia teillä on muistin huononemisesta? Sairastan vaikeahoitoista ohimolohkoepilepsiaa ja se on vaikuttanut radikaalisti muistiini. Tosin uskon, että muistiini on vaikuttanut myös epilepsian aiheuttama masennus. Joka tapauksessa muistan vanhoja asioita hyvin, kuten lapsuudestani, mutta etenkin tapahtumat lähimenneisyydestä unohtuvat. Tämän otan hyvin raskaasti. Mitä tehdä?
6333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Lyhyt muistini on huono en välttämättä muista esim illalla mitä aamulla luin kovinkaan tarkasti. Ulkoa opittavat asiat teettävät paljon töitä esim käyttöohjeiden muistaminen..

Äänestä

Melko samanlaista on muistini kuin sinulla. Muistan paljon tapahtumia ja tilanteita jopa alle kouluikäisestä, mutta tapahtumat epilepsian aikana, eli viimeisen 9v aikana ei samalla tavalla muistu mieleen. Lähimuisti tökkii melko pahasti, töissä pitää kirjoittaa ylös kaikki tärkeä etten unohda, ja jos minulta kysytään millainen joku vuosi sitten lukemani kirja tai elokuva oli, on hyvin todennäköistä etten muista lainkaan koko kirjaa/elokuvaa. Saatan myös kertoa kavereilleni joitain juttuja tuplana (tosin sitä nyt tekee moni muukin) jne. En sanoisi kuitenkaan että muisti on niin huono että se olisi haitannut elämääni muuten kuin opiskellessa.
Minulle tehtiin joskus muistitesti, ja siinä ei neurologin mukaan ollut mitään vikaa, mutta kyllä minä nyt alle vartti sitten kuulemani tai lukemani asiat muistan, eli aivan turha testi oli sekin.

Äänestä

Minut ainakin laitettiin diagnoosin jälkeen neuropsykologiseen testiin. Kesti monta tuntia ja uusinta tulee aina välillä.

Mutta masennus on todella paljon kovempi syömään keskittymiskykyä ja muistia, kuin epilepsia. Ainakin oman kokemukseni mukaan :)

Äänestä

Onpa helpottavaa lukea, että muillakin pätkii muisti! Omani on alkanut pätkiä vasta, kun trileptalin rinnalle aloitettiin keppra neljä vuotta sitten. Töissä minäkin kirjoitan kaiken ylös. Jos aamulla tulee tietoon jotain, mikä pitää tehdä iltapäivällä, en muista sitä jos en kirjoita lappua. Väsymys tuli myös keppran aloituksen myötä, monesti tuntuu etten selviä päivästä mitenkään ilman päiväunia ja täysin pirteitä päiviä on todella harvoin. Mietinkin, onko muistin pätkiminen enemmänkin johtuvaa lääkkeistä vai väsymyksestä?
Lääkäri ei oikein ota minua tosissaan, tai ei ainakaan kommentoi kertomaani oikein mitenkään. En tosin halua vaihtaa lääkettä ainakaan vielä, koska tämän yhdistelmän jälkeen ei ole enää paljon vaihtoehtoja jäljellä, ja kohtausoireet ovat pysyneet poissa..mutta olisi ollut mukava kuulla lääkäriltä onko tällaista muillakin epileptikoilla.. onneksi satuin lukemaan taas tätä palstaa! :)

Äänestä

Ohimolohkoepi myös, ja ongelmia on. Yleistä meillä.

Äänestä

Samoin!

Välillä muisti niin huono, etten múista esimerkiksi mitä lukemassa kirjassa on aiemmin tapahtunut(jossain kappaleessa viitataan kirjan aiempaan tapahtumaan niin en muista tapahtumaa/henkilöä). Tuntuu että luen, mutta en ajatuksella. Epäilen itsekin, että syynä olisi enemmän mielenkiinnon ja keskittymisen puute/mielialan lasku, kuin itse muisti. Tämä on kausittaista minulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


entistä väsyneempi kirjoitti:

Millaisia kokemuksia teillä on muistin huononemisesta? Sairastan vaikeahoitoista ohimolohkoepilepsiaa ja se on vaikuttanut radikaalisti muistiini. Tosin uskon, että muistiini on vaikuttanut myös epilepsian aiheuttama masennus. Joka tapauksessa muistan vanhoja asioita hyvin, kuten lapsuudestani, mutta etenkin tapahtumat lähimenneisyydestä unohtuvat. Tämän otan hyvin raskaasti. Mitä tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu