" kruunun jalokivet "

Nyt vielä Tiitisen lista esiin ennen kunnallisvaaleja, niin punikkidemut häviävät kartalta niinkuin Berliinin muuri aikoinaan.
268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kekkosen kanssa parinkymmenen sosiaalidemokraatin nostamista ulkoministeriön avaitehtäviin ilman, että asiasta oli keskusteltu ulkoministerin Karjalsien kanssa. Tsääs yhteydessä lisensiaatti Jaakko Kela nimitettiin Kekkosen avustajaksi ja tarkoitus oli myös, että Paavo Liponen nousi alle 30-vuotiaana suoraan suurlähettilääksi, kuten Tuovinen kuittaa päiväkirjassaan 24.8.1973. Sorsa katsoi ministeriön hallinnonjohdolle tehdyssä muistiossa joulukuulta 1975, että "hallitustilanne antoi mahdollisuudet epäkohtien korjaamiseen ulkoministeriössä". Varmasti ulkoministeriö tarvitsi tuuletusta, mutta uudistus oli jo käynnistetty enne Sorsan väliintuloa. Kaikkien ei silti voi kontroloida. SDP:n toimitsijat jäivät joulukuussa 1975 Arlandan kentällä kiini suurehko valuuttaerän salakuljetuksesta. Tapsukeen liittyy länsisaksalaisraha, minkä MFS sai selville lähteensä kautta lähes verekseltään jo 4.12.1975. Tapaus kiristi johtavia SDP:n toimijoiden keskinäisiä suhteita. "Keltasien lehdistön ensimäiset koiranpommit ovat pamahtaneet" kommentoi kiusaantunut Sorsa median peittelemätöntä skandaalin pöyhintää. Skandaali oli Sorsalle kiusallinen, koska hän oli märätietoisesti rakentannut yhteiksiä sosialistleiriin. Arlandan käry uhkasi rapistaa luottamusta Moskovassa. Lokakuussa 1974 NKP:n korkea pomo Vitali Saposnikov oli läksyttänyt Sundqvistia ja Lipposta Moskovassa.

Äänestä

Näitä löytyy jokaiseta vasemmistopuolueesta Aarne Saarinen on myös siellä kirjoissa ja kansissa, mutta hyvin hiljaa vasemmisto on,

Kokoomuskaan ei uskalla puhua mitään, kun sieltäkin väkiä löytyy ja sekä keskustasta ja rkp:tä. voiskos sanoa että nämät olikin maanpettureita.

Näitä poliitikot halus suojella, että ei vaan tulis julki Mauno Koivisto vaihto kokonaan omat miehet kehiin supossa. sitä voitta vaan miettiä, että mikä oli Koivisto. häll oli niitä sopuleita ja muitakin hiiren poikii.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tätä varjellaan kirjoitti:

Nyt vielä Tiitisen lista esiin ennen kunnallisvaaleja, niin punikkidemut häviävät kartalta niinkuin Berliinin muuri aikoinaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu