Miksiköhän britten punta on noin arvokas kuin on?

Siionistit alas

Olen aina ihmetellyt millä britit pitävät punnan arvoaan noin korkealla kuin se nyt on.Bruttokansantuote ei ole maailmanparasta,eikä siellä taida luonnonvarojakaan myytäväksi olla,onko taas joku siionistien juoni?Vai,osaako joku perustella punnan korkean arvon?

4

339

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vistulan vartija

      Rahayksikön koko ei riipu pelkästään ja suoraan talouden kunnosta. Sitä paitsi punnan arvosta voisi olla toistakin mieltä. Sata vuotta sitten kultaunssin sai noin neljällä punnalla, mutta nyt siihen tarvitaan runsas tuhat puntaa.

    • killinki

      Tosiaankin vahvan valuutan määritelmä on hiukan sekava. Se onko 1 punta esim 1,5 vai 2 euroa ei suoraan määrittele sen vahvuutta. paljon riippuu myös siitä kuinka monta puntaa ylipäätään tyhjyydestä on nyhjästy.

      Esim jos valuutta on rähmä ja rähmiä on pieraistu liikkeelle 100000 kpl ja sen kurssi verrokkivaluuttaan käkkänä on 1 rähmä = 1,5 käkkänää ja käkkänöitä on liikkeellä miljoona on käkkänä suhteellisesti vahvempi olettaen että sekä käkkänöitä käyttävä alue ja rähmiä käyttävä alue on taloudellisesti noin saman kokoisia.
      Vahva valuutta on sellainen joka on yleisesti arvostettu ja jonka arvoon uskotaan ja jonka kurssi ei pahemmin heilu ajan saatossa.

      • Kuolen itkien

        En kestä koska rähmä ja käkkänä.


    • hyvä siirto

      Kymmenen vuotta sitten punnan arvo oli erittäin korkea, sitten alkoi alasmeno.
      Nyt on ollut aika tasaista ja vähän taas toivottavasti nousuun päin.

      Onneksi muutin tänne 10v. sitten ja sain valuutan vaihdosta hyvän voiton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe