Minulla on Kentianpalmu, jossa on joku tuholainen, mutta en tiedä mikä. Lehtien pinnoilta (pääasiassa alapinnoilta) löytyy pienen pieniä valkoisia karvattomia pisteitä ja lehdet ovat alkaneet muuttua harmahtaviksi ja nyt osa lehdistä on alkanut myös kuivua ja kuolla.
Mikä ötökkä mahtaa kasvia vaivata ja miten sen saisi pois? Olen yrittänyt puumäntysuopaliuoksen suihkuttamista ja myrkyttämistä kukkatuholaisille tarkoitetulla Raidilla. Useista myrkytyskerroista huolimatta ötökät eivät ole lähteneet.
mikä palmua vaivaa?
2
242
Vastaukset
- Likka
Ajattelin että luuslisi tuolla määrällä jo kuolleita elukoita olevan. Olethan pyyhkinyt kuolleet ötökät pois, sillä sinne lehteenhän ne kuollessaan tarraavat kiinni. Kun pyyhit kuolleet pois ja suihkutat mäntysuovalla tai myrkyllä vielä kerran ja taas kuolleet pois niin näet tuleeko niitä lisää...
Ja oletko katsonut muut kukkasi läpi? Niitä samoja ökköjä voi olla toisessa kasvissa ja kun torjunta-aineesi vaikutus on palmusta kadonnut niin ne siirtyvät sinne.- dino
...ja kun muistaa uusia myrkytyksen aina aika-ajoin että eri kehitysvaiheissa olevat ötökät kuolevat (kuten munasta tulleet uudet ötökät).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1501479
- 104911
- 75733
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15573ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40504Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m157476Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..44462- 26409
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185402