Mä oon nykyään koko ajan masentunu.. Inhoon mun elämää... Tahtoisin pois kotipaikkakunnaltani mut en voi lähtä ku mulla on täällä vielä koulut kesken, ja sekin menee tosi huonosti.. En jaksais olla mun jätkäkaverin kaa, mut en uskalla jättää sitä ku se suuttuu mulle.. Mut mä en kestä sitä enää ku se liimaantuu muhun kiinni ja en edes tykkää siitä enää... Mulla on kaikki kaveritkin lopettanu yhteydenpidon mun kanssa... Ainut ystäväni on siskoni, mut en voi sanoo sille mun masennuksesta mitään.. Mähän oon aina se joka pelastaa sen pulasta! Vanhemmatkaan ei oo kiinnostunu mun elämästä.. En tiiä mitä tässä pitäs tehä.. En jaksais elää tätä elämää, mut en kyl uskalla lopettaakaan sitä!!Auttakaa joku hyvä ihminen minua ja kertokaa minulle mitä pitäs tehä...!!
Apua tarvitaan...
3
298
Vastaukset
- ffffff
ittees niskasta kii ja alota puhtaalta pöydältä.jätä poikakaverisi nätisti,pakolla suhteessa oleminen ei palkitse teitä kumpaakaan.keksi itelles jotain mielekästä tekemistä ja hae iloa pienistä jutuista.Kyllä se siitä!
- kyynel
Fakta on, että masentuneena ei jaksa (eikä tarvitsekaan) tehdä kaikkea yksin. Ota yhteyttä paikkakuntasi mielenterveystoimistoon tai marssi terveyskeskuksen omalääkärille. Sieltä ainakin minä lähdin liikkeelle, kun sain lääkäriltä yht.tiedot psykologille (myös julkista terv.huoltoa). Mulla ei ainakaan riittänyt voimia lähteä purkamaan kaikkia ongelmia omin voimin, kun läheisille oli myös vaikea puhua. Jo pelkkä puhumunen helpottaa todella paljon ja selkiyttää ajatuksia! Psykologilta saat apua myös mahd. jatkohoidon ja lääkityksen kanssa. Tsemppiä! :)
- eräs
soitapa mielenter.toimistoon tai psyk.polille.sieltä antavat sinulle ajan,turhaan yksin pohdiskelet ja pidät pahaa oloa sisälläsi.apua saat varmasti.tee niin kuin sisimmässäsi tuntuu hyvältä.turha pelätä jos joku suuttuu,anna suuttua.ei sinun tarvitse pakolla seurustella.tee itse elämästäsi niin hyvä kuin voit.apua kannattaa hakea.voimia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle152151Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631465Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061439Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61302Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681275Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001184Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell731124Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311067Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.301059En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521046