Tossa vähän aikaa sitte kaaduin Rieju Mrt PowerUpilla ja enne kaatumista huippunopeus oli sen 50km/h tasasella ja nyt kaatumisen jälkeen menee enää 47-48km/h. Voiko sillä olla jotai vaikutusta? Ja voisiko joku neuvoa miten kyseisen mallin ketjuja kiristetään.. En saa mitää tolkkua käyttöoppaasta! :D Ja vielä että onko tässä 2011 vuoden mallissa cdi:ssä rajotin?
Voiko kaatuminen vaikuttaa mopon suorituskykyyn?
RiejuMANN3
6155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
miten kaatuu sillä mopolla. Mopoissa on herkkää tekniikkaa, kuten muissakin ajoneuvoissa, jotain voi vääntyä ja alkaa ahdistamaan kulkemista. Noin pieni ero huippunopeudessa ei vielä paljoa kerro, mutta jotain voi olla tapahtunut oikeasti. Jo pelkästään se, että tankista voi irrota sakkaa ja tukkia polttoaineen saantia. Kannattaa katsoa mopoa tarkkaan joka puolelta, ettei päällisin puolin näy havaittavia vikoja. Vaan eihän mopon tarvitse kulkeakaan 45km/h enempää, joten eipä huolta, jos ei vikoja löydy kaatumisen jälkeen.
Nyt on mielestäni sulla loistava tekosyy pyytää isukilta rahaa kunnon virityssarjaan!
Kai siihen saa jotain 70-80 - kuutiosta sarjaa ?
Kunnon kaasari ja putki, niin johan rokkaa !
Kyllä kunnon mopon se reilu 80 km/h pitää mennä, ja kiertää sen 10 K !!!
Vain tytöt ja homot ajaa vakiolla !!
Nauroin itteni kuoliaaksi.
Ne jotka ei vittu halua sakkoja tieliikenteessä ajaa vittu vakiolla taikka hankkii rajoitinnapin jonnekkin katteiden alle..
rahat virityssarjaan, jos on täysi dille! Vain täysi törppö tampio virittää moponsa laittomaksi ja vielä hullumpi menee antamaan rahat virityksiin jälkipolvelleen.
Käsittelen joka viikko työkseni näitä virityssotkuja vakuutuspuolella. Voit olla ensi viikolla sinäkin asiakkaana...
Rajoitinnappi juu ..
Tulee mieleen pari muistoa menneilta ajoilta ..
Kotipaikkakunnallani poliisit saivat vihjeen pv:een 80:istä 80-luvun puolivälissä.
Vähän aikaisemmin toinen kamu oli saanut sakot vaihdettuaan VÄLITYKSET haisevaan, väljään soliferiinsa. Toinen hymyili 80:en pv:eensä kanssa poliisien pyöritellessä takapalloa.
Soliferi ei ainakaan lujempaa tykännyt kulkea moisesta virityksestä, mutta poliisit tykkäsi sakottaa.
PV-80 cc pääsi kuin porsas veräjästä, vaikka olikin se oikea raketti, tehoa varmasti moninkertaisesti vakioon nähden.
Hauskaa riitti puolivuotta, kunnes sitten poliisit tuli hakee luokasta.
Muutama vuosi sitten kajaanin seudulla ratsiassa tutkasivat 85-100 km/h nopeuksia ja sitten kun kunnon läskiperse/hamburger-masupolle astui kahvoihin, niin yllättäen ei kulkenut kuin 45 !!!!!!
Ja kun idiootteja ovat, ja eivät eivät edes peruskouluaan ole käyneet kunnolla, ei riitä fysiikan perusteet analysoimaan tilannetta, vaan kuulema paino ratkaisi.!!
Oikeasti, jos jokin mopo kullkee 90-100 km/h, ei siinä vauhti paljon tipu, vaikka maailman läskein poliisi roudattaisi sillä ajamaan,
Siis sellainen, joka sillä yleensäkin pystyy ajamaan !!
voiko joku nyt neuvoa tässä ketjujen kiristyksessä?