Koska eikös evoluution kannalta: ihminen on kehittynyt silleen, että miehet kiinnostuu naisista, jotta he saisivat lapsia --> laji säilyy elinvoimaisena. Lisääntymisen kannalta homoseksuaalisuus on poikkeavaisuus, sillä mies ja mies eivät voi saada lasta eikä nainen ja nainen voi saada lasta, koska hedelmöitykseen tarvitaan miehen siittiöitä ja naisen munasolu. Ja älkää nyt homot vetäkö pultteja, ei minulla ole mitään homoja vastaan, vaikka olen hetero.
Homot normaalista poikkeavia?
oiuy6tr4e
20328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Homous on sairaus. Siit oli juttu hesarib kuukausliitteessä
Homous on ihanaa!! en ole homo olen täydin hetero nuori nainen, Homoissa ei ole mitään vikaa , he ovat yhtä täydellisiä kuin mekin. Suo taitaa kyrsii ku joku homo vei sun elämänkumppanis. :D
määrittele normaali
Tässä tapauksessa "normaali", on ihminen joka kiinnostuu vastakkaisesta sukupuolesta. Sillä muuten ihminen ei olisi menestynyt jos yli 50% olisi ollut homoja. Jossakin lehdessä tms. tai ohjelmassa oli juttua, että eläimetkin voivat olla homoja. Jos urospeura on homo se ei voi lisääntyä jos se ei ole kiinnostunut naaraista. Sama pätee ihmisiin, pieni osa ihmistä on "normaalista" poikkeavia eli he eivät voi lisääntyä, koska eivät ole kiinnostuneet vastakkaisesta sukupuolesta. Tietysti keinohedelmöitys on mahdollista, mutta se ei ole luonnon keino. Jos sitä tarkemmin ajattelee niin kuinka monta homoa koululuokassa on? 80-95% tai jopa 100% on heteroita. Vain pieni osa luokasta on homoja. Esim. 20-oppilaan luokassa on varmasti ainakin 1-2 homoa. Koska heterot ovat enemmistö niin homot ovat tavallaan "normaalista" poikkeavia, koska ihmisen ja kaikkien muidenkin eläinten kannalta homoseksuaalisuus ei ole kannattavaa lajin säilymisen ja menestymisen kannalta.
Homoseksuaalisuus voi joskus myös olla kannattavaa lajin säilymisen kannalta. Mustajoutsenpareista jopa 25% on urospareja, jotka hoitavat omia tai toisilta ryöstämiään poikasia. Näillä poikasilla on paremmat mahdollisuudet selvitä aikuisiksi, kuin heteroparien hoitamilla.
Aloittajalla, Matti 10v:llä oli tänään koulussa Biologian oppitunti. Aiheena oli Evoluutio. Nyt pikku-Matti on tullut Suomi24 kertomaan mitä on tunnilla on oppinut.
No mun mielipiteeni on et homot ja lesbotki on normi ihmisii. Ei niitä saa dissata niitten tykkäämisestä. Ite oon hetero
Homot ja lesbot on normaaleja ihmisiä kuten kaikki muutkin vaikka suuntatutuminen on erilainen nii silti ei heitä tarvii dissata.. itselläni on kaverina tyttö joka on lesbo ja hän on todella mukava ihminen ja minua ei ainakaan häiritse mikä hän on, mulle on vaan tärkeä että tulee hyvin juttuun kavereiden kanssa olkoon sitten homo tai lesbo. Itse olen hetero
Kyllä on miehet säälittäväks menny, kun pitää epätoivoisesti yrittää pönkittää omaa asemaansa heterona haukkumalla ja arvostelemalla homoja. Mä en ainakaan siihen ole koskaan kokenut tarvetta.
ELÄINKUNTA ON MUUTENKI HOMOUTTA TÄYNNÄ RIIPPUMATTA LAJEISTA. EVOLUUTIOON KUULUVAT VIETIT JOITA OHJAA MM. LISÄÄNTYMINEN. HOMOUS ON POIKKEAVUUS, EIKÄ SE OLE RASISTISESTI SANOTTU. JOS TUTKITAAN VAIKKA ESIM. ALBIINOELÄIMIÄ NE OVAT POIKKEAVUUS ALLEELEISSA JA GEENEISSÄ. NE VOI OLLA SILTI VITUN SÖPÖJÄ, MUT SE ON POIKKEAVAA EVOLUUTION KANNALTA.
ITSE PIDÄN HOMOISTA, OLEN HETERO. MONET YSTÄVÄNI OVAT HOMOJA. OIKEASTAAN SUURINOSA. EN KOE TARVETTA PUOLUSTAA TAI VÄHÄTELLÄ HOMOUTTA. HOMOUDEN SYYTÄ EI KUITENKAAN OSATA SUORAAN SANOA. HOMOUS LUOKITELTIIN SAIRAUDEKSI VIIMEKSI VUONNA KASIYKSI. SUOMESSA ENSIMMÄISEN KOMMENTOIJAN KÄSITE OLISI JO RASISTISNEN KOMMENTTI. MIKÄLI SE OLISI TARKOITETTU TIETYLLE HENKILÖLLE VOISI ASIASTA NOSTAA KUNNIANLOUKKAUKSEN.
Ihmisiä on liikaa maapallolla, ja lisääntymisvauhti on muutenkin ylinopea.
Pakkosterilisaatio joka toiselle vauvalle niin ylikansoitus loppuu.
my little ponies: friendship is magic on hieno sarja
Homoutta tavataan yli sadalla eläin-lajilla. Ihminen mukaanlukien. Repikää siitä!
Homot on luonnollisia niin heterotki. Eivät siis yliluonnollisia.
Isoveljeni on homo ja olen ylpeä hänestä.
David Hume sanoi ehkä parhaiten: "You cannot get an ought from an is." Eli siitä, miten asiat ovat ei voida päätellä, kuinka asioiden tulisi olla. Eli jos leijona tappaa ihmisen, vaikka asia on nyt näin, niin silti ei ole perusteltua sanoa, että se on oikein vain siksi, koska niin tapahtui.
Siis pointtina on vain se, että mitä sitten? Vaikka evolutiivisesti katseltuna homoseksuaalisuus on omien geenien levityksen kannalta huono homma, niin mitä merkitystä sillä on? Minkä takia omien geenien levittely olisi niin tärkeätä, että jos joku ei levittele niitä, niin se olisi jotenkin väärin? Samalla logiikalla voisi sanoa, että jos on hetero ja ei halua lapsia niin sekin on sitten väärin.
Evoluutiolla ei ole päämäärää, se vain etenee. Eteneminen tapahtuu vain silloin, jos eläin selviää siihen saakka, että saa lapsia ja ne lapset ehtivät saada lapsia ennen kuolemaa ja niin edelleen. Evoluutiota vain tapahtuu se ei ole itsessään hyvä tai huono asia.
Tuo kysymys "Homot normaalista poikkeavia?" on aika turha kysymys, sillä kaikilla ihmisillä on eri taustat, eri ystävät, erilaiset lapsuuden kokemukset, toiset osaa soittaa pianoa, toiset soittaa rumpuja, jotkut eivät osaa soittaa mitään. Kaikki yksilöt eroavat toisista joillain tavoin. Suomessa jotkut nauttivat animesta tai mangasta. Tarkoittaako se että he ovat normaalista poikkeavia? Ehkä. Mutta onko se muka huono juttu?
Onko sillä nyt mitään väliä onko homo vai hetero. Hmmmm EI TODELLAKAAN mikä vittu ihmisiä vaivaa kun pitää olla koko ajan että hyi toi on homo ja mä oon parempi kun oon hetero. Antakaa homoillekkin mahollisuus. Ite oon homo ja ei kivaa kun koko ajan saa lukee tällästä paskaa
Ei homot ole normaaleja, mutta pitäisikö kaikkien olla? En minäkään ole normaali enkä haluakkaan olla. Mr.olympia voiton tavoittelu ei ole erityisen normaalia.
Ihan yhtä normaalia olla homo, lesbo tai bi ku olla hetero. Evoluutiot oikein tai nurin, mutta ihan luonnollista se on, kuten todettu sitä esiintyy muillaki eläimillä ku ihmisillä. Ja ihan peruskansaa neki on, itselläni useampiki lesbo kaveri ja itse olen bi. Turhaan tuosta asiasta tehdään tässäki maailmassa noin iso numero.
http://www.youtube.com/watch?v=YuK9pxjBwX8
tos olis vähän faktaa