Ei mikään uusi ilmiö

tuli ilmi että isänipuolella on esiisä mennyt naimisiin 1794 15 vuotiaana samanikäisen tytön kanssa ja lapsi syntyi kuukauden päästä vihkimisestä.Osattiin sitä jo silloinkin harrastaan nuorena seksiä ei mikään uudenajan ilmiö.
1232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Isoäitini meni naimisiin 17-vuotiaana ja hän sain 2 keskenmenoa, ennenkuin enoni syntyi. Lapsia syntyi 14 yksi per joka toinen vuosi, mutta kaikki eivät jääneet henkiin. Isovanhempani eivät olleet uskovaisia, mutta ehkäisykeinoja ei vielä ollut "keksitty".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sukututkimuksessa kirjoitti:

tuli ilmi että isänipuolella on esiisä mennyt naimisiin 1794 15 vuotiaana samanikäisen tytön kanssa ja lapsi syntyi kuukauden päästä vihkimisestä.Osattiin sitä jo silloinkin harrastaan nuorena seksiä ei mikään uudenajan ilmiö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu