kultsin väritys kiinnostaa

Olen jo vuosia ihmetellyt kultaisen noutajan väritystä. Vielä parikymmentä vuotta sitten kultaisetnoutajat olivat kauniin kullanruskeita, mutta nykyään suurin osa on melkein valkoisia. Oikeita kullanvärisiä näkyy todella harvoin. Tiedän, että rotumääritelmä sallii kermansävyiset värit eli lähes valkoisen, mutta harmittaa, että tuo upea kultainen väritys on niin suurelta osin kadonnut. Mistä tämä johtuu?

Älkää käsittäkö minua väärin; en arvostele rotua värin perusteella, eihän väri vaikuta luonteeseen tai muihin ominaisuuksiin mitenkään, mutta kiinnostaa tietää miksi kultaisesta noutajasta on tullut lähinnä valkoinen.

8

698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olisko näin?

      Jos oikein muistan niin kasvattaja sanoi että kultainen väri on väistyvä geeni. Koiran tulisi siis saada molemmilta vanhemmiltaan värigeeni, jolla se olisi sen vanhan kullan värinen.

    • Siis jalostuskysymys. Ilmeisesti sitten niitä kauniita kultaisia sitten käytetään vähemmän kun ovat niin vähentyneet. Sääli...

      On aika erikoista jos voimakkaampi väri on väistyvä. Yleensä vahvemmat värit periytyvät helpommin, tai niin olen aina luullut. Voi tosin olla vähän rodustakin kiinni, mene ja tiedä.

    • pöllöpuutiainen

      Tarkoitatko melkein setterin väristä kultsua?
      MInusta noi vaaleammat on paljon nätimpiä ja tummemman sävyiset jotenkin likaisen oloisia. Just kermaväri on paras.

    • Ei, en tarkoita setterin väriä, niiden väri on lähempänä kuparia. Ei, kyllä kultsin pitäisi minustakin vaalea olla, mutta tosiaan sellainen kullanvärinen. Niin kuin olki. Kerma on sinänsä nätti väri, mutta kultsilla kaipaisin hieman voimakkaampaa väriä. Juuri sellaista oljen kultaista väritystä.

      • koirahullu84

        ois nastaa omistaa 7 vaaleankultasta. 7 tummaa ja 2 vaaleata kultastanoutajaa


    • Kultainen kultainen

      Kultaisen perinteistä väriä pitäisi suojella rodun jalostuksessa. Se on kuitenkin KULTAINEN noutaja - ei valkoinen. Valitettavasti tämä kerma on ollut pitkään tuomareiden suosiossa, mikä on vaikuttanut paljon siihen, miksi näyttelylinjaiset ovat lähinnä kermanvärisiä. Tummempi mielletään usein suoraan käyttölinjaiseksi.

    • Kaspedi

      Mua kanssa harmittaa tosi paljon, että suurin osa on nykyään lähes valkoisia.

    • Anonyymi

      MÄ OTTASIN KERMAN

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      253
      8118
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      269
      5318
    3. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      171
      1835
    4. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      76
      1760
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      187
      1308
    6. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      76
      1271
    7. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1157
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      214
      1020
    9. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      131
      1007
    10. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      104
      955
    Aihe