Viime talven aikana jänikset tai myyrät olivat järsineet vaahteroitani,vaikka ympärillä oli metalliverkko,olivatko kenties hypänneet verkon yli en tiedä.Miten voisin suojata vaahteroitani,lisäämällä verkon korkeutta? Onko muita konsteja? Muina talvina eivät ole syöneet vaikka verkko on ollut ympärillä,eikä viime talvikaan kovin runsas luminen ollut.
Vaahteroiden suojaus
3
1481
Vastaukset
- Konsteja????
Myyrät menee pienistäkin raoista hangen alla.Kesämökillä on katiskaverkkoa laitettu jokaisen (omena)puun ympärille ja silti on myyrät päässeet jyrsimään runkoja.Talvivalkosipulia olen istuttanut puiden juurille,mielestäni tehoaa myyriin,eikä tarvitse joka vuosi istutella,kun kasvaa tavallaan monivuotisena.
Jäniksille verkon korkeus tietenkin vaikuttaa ja yksi konsti on laittaa mustaherukan tai tuomenoksia suojeltavan puun runkoa vasten.
Hirville on tepsinyt jogurttipurkin sisään rautalangalla kiinnitetty voimakkaan hajuinen saippuan pala ja purkki alassuin roikkumaan puun oksasta.- Ruiskattara
Katiska verkko on liian suurisilmäistä myyriä vastaan. Ruokinta on halpa ja tehokas tapa estää jäniksiä syömästä puutarhakasveja.
- Moniaita konsteja
Jäniksille kunnon korkea verkko, myyriä varten pitää runko suojata erikseen. Rautakaupat myy valmiita runkosuojia, kekseliäs voi askarrella sopivan paksuisesta muoviputkesta itekkin.
Terve puu kun ehtii vähän isommaks, niin ei se ole moksiskaan pikku jyrsinnästä eikä sitten enää niin otuksille maistukkaan.
Tuosta ruokinnasta olen samaa mieltä. Perennat jätän talveksi törröttämään, ilosesti puput vetää nassuun etenkin siemenkodat. Kaupasta saa jyrsijän heinää, ei maksa paljon ja näkyy maistuvan. Verkot on vain omenapuun ja pensasmustikoiden ympärillä, muut marjapensaat ja vaahtera on saaneet olla ihan rauhassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus54009Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872072Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50856- 47784
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184738Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34738Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35732Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119715- 35674
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127648