Auto 940 vm.1998, eli uudempi vaihteisto. Kun nostan kylmällä autolla kakkosella nopeuden 70:een ja vaihdan suoraan neloselle, niin kytkinpoljinta nostettaessa kuuluu joskus ikävä kirskahdus tai parikin.
Onko kytkinlevyt lopussa vai tuleeko ääni vaihteistosta? Rauhallisesti ja hitaasti vaihtamalla lämpösellä autolla ei ääniä kuulu. Haluaisin tietää syyn, kun auto on menossa vuosihuoltoon.
Kytkin vai vaihteisto? 940
6
527
Vastaukset
- volvo_puranen
Kuules koska sinne vaihteistoon ne öljy on vaihdettu,
Toinen kysymys kun autollaa alussa ajelee rauhassa kaikki paikat lämpiää ja vaihteiston öljyt ovat notkeat niin kyllä autolle tämä toimenpide jatkaa elinaikaa.Missä kunnnossa on kytkin paljon autollaa ajettu painelaakerin kunto kun 30 asteen pakkasellaa painat kytkintä kuuluuko sitä sivuääntä silloin on painelaakeri viallinen. Kuinka kytkin irroittaa ei luista kun isollaa vaihteellaa kiihdyttää kunnolla.Nämä on pappa Volvoja se ajotyyli pitää olla sen mukainen..Vastaile noihin kysymyksiin jos kerkiät - farkkkuvolvo
Olen ajanut vasta 3000 km tällä loppukesästä ja nyt syksyllä. Autolla on ajettu 216 000 km, eli ei juuri mitään. Täytyy ottaa rauhallisesti, jotta ei tarvitse kytkinremonttia tehdä, kun vaihteet kuitenkin menevät päälle hienosti ilman kitinöitä Kytkinremontti maksaa kuulemma satoja euroja, joten ei muuta kuin jäitä hattuun. Olisikohan edellinen omistaja kuullut samoja ääniä, kun irtosi niin halvalla?
Kytkin irrottaa hieman omituisesti, vasta aivan lattianrajassa. Edellinen irrotti heti ylhäällä, joten en ole vielä tottunut tähän omituisuuteen, vaan annan kytkimen nousta entiseen tapaan nopeasti puoleenväliin ja nyt auto sitten vähän pompahtaa, kun kytkimen irroitus ei ole irroitushetkellä hidas. Pitää opetella aivan uusi ajotapa, vaikka helppoa se ei tunnu olevan, kun ajoin edellisellä 350 000 km.
Kiitos asiallisesta kommentista, usein tänne kirjoittelevat hörhöt kaikenlaista (olisivatko kateellisia Mersumiehiä, en tiedä)- Vanhavolvo
Ei se kytkinremontti nyt niin mahdottoman kallis ole. Sachsin paketti maksaa parisataa ja hikistä työtä on muutaman tunnin verran. Vaihteisto nimittäin painaa.
Minulle remontti tuli eteen vasta 300000 kilometrin kohdalla, vaikka ääntä kuului kytkimestä jo alle kahdensadan ja oli herkkä luistamaan tiukemmassa liikkeellelähdössä. Eräänä aamuna sitten poljin oli veltto ja irrotti juuri sen verran että häthätää pääsin pajalle asti. Tämä saattaa olla sinullakin edessä pikapuoliin.
Moi, oletko vaihdellut vaihtamistyyliä, eli käynyt kaikki vaihteet läpi, vai pelkästään hyppinyt vaihteiden yli?
Lähinnä sen takia kysyn että voisi päätellä onko muualla vaihteistossa, tai kytkimessä vikaa.
Kuten edellä mainittiin kannattaa aloittaa vaihteiston öljyn vaihdolla, mutta jos öljyn vaihdon jälkeen ei tule muutosta niin taitaa mennä kytkinrempaksi.
Jos auto pompahtaa vaihteenvaihdossa niin ei ole hyvä juttu, sillä pitkässä juoksussa
sieltä voimalinjalta menee ristikkonivelet vaihtoon, eli kannattaa alkaa toimiin vian korjaamiseksi.
Jos kytkimen avaa, niin kannattaa vaihtaa kaikki osat, ei vain painelaakeria, koska ne muutkin osat ovat yleensä vaihtokunnossa, ja kun kerran käytät volvon kytkimen auki, ja teet täyden rempan, niin kytkin on sen jälkeen lähes ikuinen, ei tarvitse omana pitoaikanaan uudestaan tehdä.- vääntö riittää
Miksi helkkarissa pitää huudattaa kakkosella 70 km/h kun viidessäkympissä voi jo ihan hyvin heittää vitosen silmään ja se kiihtyy rivakasti???
Moi, oletko aloittaja saanut volvosi kytkin/vaihteisto vikaan selvyyttä/ homman etenemään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5148765Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1526056Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3535096Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli634706Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s964307Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664023SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1813883- 911828
- 1031374
- 47939