Raammatulliset perusteet ja Jumalan rakkauden laki.

Vihkiessään ensimmäisen avioparin, Jumala antoi käskyn lisääntyä ja täyttää maa.

1. Moos. 1:27 Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi;
- mieheksi
j- a naiseksi
hän loi heidät.

1. Moos. 1:28 Ja Jumala siunasi heidät, ja Jumala sanoi heille:

***) "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa ja tehkää se itsellenne alamaiseksi; ja vallitkaa meren kalat ja taivaan linnut ja kaikki maan päällä liikkuvat eläimet."

1. Moos. 9:1 Ja Jumala siunasi Nooan ja hänen poikansa ja sanoi heille:
***) "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa.

_______

Herran apostoli Paavali vahvistaa saman aviokäskyn uuden liiton aamunkoitossa seuraavasti:

Hepr. 13:4 Aviokäsky pitää kunniallisesti kaikkein seassa pidettämän ja aviovuode saastatoinna; mutta huorintekiät ja salavuoteiset Jumala tuomitsee.

__________
13121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Joo elä hättäile. Kyl se siitä. Katellaan sivusta mitä tapahtuu. Tuskin sun tarvii synnyttää, mutta ei sekään väärin ole jos niin teet. Elämä ylipäänsä on tuskaa. Eläimetkin ne synnyttää ja tulee poikimahalvauksia. Semmosta se on..

Äänestä
  • Nimimerkille OK.

    Kiitos lohdutuksen sanoista! Tuskin mun tarttee enää synnyttää :-))))

    Vaimo on meillä synnyttänyt, - kaikki lapsemme. Kiitos Jeesukselle jokaisesta heitä.

    Ja erityiskiitos ihanasta puolisosta. :-)

    Tei avauksen siksi koska tiedän että moni kieriskelee omantunnon tuskissaan tämän asian kanssa. Seurakunta pakottaa ja pakottaa ja kuulija ei ymmärrä sitä, että pakottaminen ei ole koskaan Jumalasta. Saarnaajana on omanvanhurskauden per,kele. Se ketku on waatiwa kowa isäntä meille Jumalan lapsille, jos sen orjuuteen joutuu, niin oksat on poissa.

    Äänestä

Lakihenkiset uskovat lähtevät lain käskyistä rakentamaan autuutta itselleen. Näin he tekevät siksi, koska heille ei ole kirkastunut, että lain kaikki käskyt on pidettävä jos mielii lain (siis tekojen) kautta pelastua.

Tämä lankeemus on hyvin lähellä jokaista ihmistä, olemmehan me tottuneet siihen, että pelkästään uskolla ei kukaan saa mitään ihmistren maailmassa, vaan pitää tehdä työtä, saadakseen palkkaa.

Niipä Jeesuksen velipuolta Jaakobiakin on vääristelty, vääntämällä hänen sanomansa päinvastaikseksi. Kun Jaakob julistaa uskosta, jonka hedelminä syntyy rakkauden tekoja, niin vääristelijät vääntävät Jaakobin saarnaavan teoista.
_______

Me tulemme siis vanhurskaiksi USKON KAUTTA, ILMAN tekoja, - joka muuta opettaa hän on valehtelija.

Äänestä
  • Usko ilman tekoja on teeskentelyä.
    Näin kirjoittaa Jeesuksen veli Jaakob 2 luvussa.
    Onko Hän mielestäsi väärässä.
    Jeesus käski myös itse – TEHDÄ NIITÄ TEKOJA, MITÄ HÄN TEKI, viimeisenä neuvonaan.
    Oliko Jeesus väärässä?
    Usko Jeesus Herraksi on AINA VALINTA, joka saa aikaan laupeuden tekoja.
    Panen tuon Jaakobin paikan esille. - Näin on uskonkin laita. Yksinään, ilman tekoja, se on kuollut.
    Alkutekstissä se kuuluu hyvin lähelle -92 käännöstä.
    Samoin uskokin, jos siinä ei ole tekoja, se on ITSESSÄÄN kuollut.
    Hedelmät ovat LAUPUDEN TEOT, joka mainitaan 14, 15 ja 16 jakeessa -
    Veljet, MITÄ HYÖTYÄ SIITÄ ON, JOS JOKU ( vl ) SANOO OLEVANSA USKOVA, MUTTA HÄNELTÄ PUUTTUU TEOT? Ei kai usko silloin VOI PELASTAA HÄNTÄ?
    15 Jos veljenne tai sisarenne ovat vailla vaatteita ja jokapäiväistä ravintoa.
    16 niin turha teidän on sanoa: "Menkää rauhassa, pitäkää itsenne lämpimänä ja syökää hyvin", jos ette anna heille mitä he elääkseen tarvitsevat.

    Älä vääristele, Jaakob sanoo, usko ilman tekoja ei pelasta.
    Lue, äläkä siteeraan saarnaajia.
    Kes.

    Äänestä

Nyt pääsemme varsinaiseen asiaan. Lainvanhurskaudessaq elävät siis pakotetaan helvetin tulella uhkailemalla (siis lain käskyn nojalla) synnyttämään esimerkiksi maa täyteen tenavia.

Raamattu opettaa kuitenkin niin, että lain käskyt ON JO TÄYTETTY viimeistä piirtoa myöten Jeesuksessa Kristuksessa.
______

Miten nyt sitten avioliitossa tuon lapsiluvun kanssa, kun siitä on puhe???!!!

Matt. 22:37-38 Niin Jeesus sanoi hänelle:

- "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi.' Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky.

Matt. 22:39-40 Toinen, tämän vertainen, on:
- 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi.'

***) Näissä kahdessa käskyssä riippuu kaikki laki ja profeetat."

Äänestä

- "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi

- 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi.'

Näissä kahdessa lauseessa on siis silällä myöskin tuo alussa mainittu aviokäsky.

- Jos joku näkee tässä kahdessa Jeesuksen lauseessa kymmenen lasta synnyttäneen loppuun palaneen naisen joka ei kykene enää rakastamaan jälkikasvuaan lainkaan.

- Jos joku näkee tässä miehen jonka avioliitto on helvettiä köyhyydessä suuren lapsilauman keskellä, vaimo onnettomana jatkuvista raskauksista ja niiden pelkäämisistä.

Mitä sanomme näistä kahdesta?

Tässä on kaksi lain alle harhaanjohtettua ihmistä ja heidän umpisokea taluttajansa, nahkaremmi kourassaan ja helventin tuli toisessa kourassaan. Jeesusta ei tässä ryhmässä ole vielä koskaan nähty, - eikä häntä tunneta.

____

1. Joh. 4:14-19

Ja me olemme nähneet ja todistamme, että Isä on lähettänyt Poikansa maailman Vapahtajaksi. Joka tunnustaa, että Jeesus on Jumalan Poika, hänessä Jumala pysyy, ja hän Jumalassa.

Ja me olemme oppineet tuntemaan ja me uskomme sen rakkauden, mikä Jumalalla on meihin. Jumala on rakkaus, ja joka pysyy rakkaudessa, se pysyy Jumalassa, ja Jumala pysyy hänessä.

Näin on rakkaus tullut täydelliseksi meissä, että meillä olisi turva tuomiopäivänä; sillä sellainen kuin hän on, sellaisia mekin olemme tässä maailmassa.

***) - Pelkoa ei rakkaudessa ole, vaan täydellinen rakkaus karkoittaa pelon, sillä pelossa on rangaistusta;

***) - ja joka pelkää, se ei ole päässyt täydelliseksi rakkaudessa.

Me rakastamme, sillä hän on ensin rakastanut meitä.

_____
Kannattaa käydä jokaisessa avioliitossa keskenään lävitse, mitä tarkoittaa Jumalan rauha, syntien sovitus, ja Kristuksen rakkaus tämän perheen kohdalla.

Henkilöt joilla on kyvyt ja voimia synnyttää ja kasvattaa ison perheen, siunausta teille, teitä tarvitaan.

Henkilöt joilla on erilaisia heikkouksia ja vajavaisuuksia ruumiinrakenteen, henkisen rakenteen ja muun terveyden
kansa. Okaa vapaita lain ja ihmisoppien orjuudesta jonka alle teitä pyritään seurakunnassanne mahdollisesti saataamaan
helvetin tulella uhkaillen, ja kuunnelkaa Hyvän Jumalan rakkauden ääntä. Kristityt haluavat lapsia ja rakastavat heitä, siitä ei ole kysymys.

Raja kulkee siinä kun ilo lapsista onni ja vapaus loppuvat ja helvetin pelko tulee käskijäksi. Silloin ollaan poissa Jeesus tieltä, kaukana metsässä.

Laul. l. 7:6-10

"Kuinka kaunis olet, kuinka suloinen, sinä rakkaus, riemuinesi! - Sinun vartesi on kuin palmupuu, ja sinun rintasi niinkuin rypäleet.

Minä ajattelin: nousen palmupuuhun, tartun sen oksiin; olkoot silloin rintasi niinkuin viinirypäleet ja henkesi tuoksu kuin omenain tuoksu. Ja olkoon suusi kuin jalo viini." "Viini, joka helposti valahtaa rakkaaseeni ja kostuttaa nukkuvien huulet!

Minä olen rakkaani oma, ja minuun on hänen halunsa."

Äänestä
  • On mahtava tunne, kun 40 avioliittovuoden jälkeenkin saa iloita sydämestään asti ihanasta puolisostaan. Kiitos Jeesus.

    Äänestä

  • Avauksen kiteytys kirjoitti:

    On mahtava tunne, kun 40 avioliittovuoden jälkeenkin saa iloita sydämestään asti ihanasta puolisostaan. Kiitos Jeesus.

    Ei ollut Raamatun mukaan Jeesus sinun kanssa naimisissa 40 vuotta, koska kuoli jo nuorempana.

    Jeesuksella ei ole mitään tekemistä parisuhteesi keston kanssa.

    Äänestä

Sanotaanko jossain myös, että minkää Jumala yhdistää, hän myös antaa luvan elostella, kiusata ja pettää puolisoaan, sekä aliarvostaa ja halveksia tätä?

Vakavasti ottaen, tuollainen on nykyään vaan niiiiiiin tavallista, myös nuissa vanhoillislestadiolaisissa avioliitoissa. Ihan noin sukulais- ja tuttavapiirissä montakin tapausta. Kuvottaa katsella sivusta. Enkä tarkoita nyt parjata vain pelkästään vl:ä.

Mutta ei auta Jumala sitä aviopuolisoa, joka tuhoaa elämänsä ilkeän ja petollisen puolison kiusattavana.

Omasta mielestäni on parempi erota, ennenkuin rupeaa elämään valheessa pilaten, omansa, puolisonsa ja lastensa elämä (tähän on turha vastata raamatunlauseella, kun en niistä perusta). Silti ihmetyttää, että itseään vanhurskaaksi kutsuva sukulainen rohkenee arvostella minua edessä ja takanapäin rikkoutuneesta avioliitostani, mutta itse elää huoruudessa.

No miten vain. Jos joku uskoo sillä tavalla pelastuvansa, uskokoot. Mutta sääliksi käy niitä perheitä, todella paljon.

Äänestä
  • Minkä Jumala on yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako.

    Itse koen korniksi sellaisen ihmisen joka syyttää kaikista epäonnistumisistaa toisia ihmisiä, tässä tapauksessa siis aviopuolisoaan.

    On häkellyttävää lukea sellaisten ihmisten viestejä, joille ei ilmeisesti ole tullut mieleenkään, että minä itse saatan olla ihminen jonka rinnalla toisen on peräti vaikeata elää. Itse en harkitsisi avioitumista sellaisen henkilön kanssa jonka havaitsisin toistuvasti syyttelevän toisia ihmisiä.

    No, kiitos Jeesuksen olen saanut olla aviossa maailman ihanimman naisen kanssa jo 40 vuotta. Päivittäin kerron hänelle (usein jo aamulla) kuinka tärkeä olet minulle. Jo tietoisuus siitä että hän on lähellä vaikka jossakin toisessa huoneessa saa aikaan sydänalassani ihanan tunteen, ihanaa että sinä olet sinä olet elossa ja suhteellisen terve ja minä saan elää sinun kanssasi. Tämä on kappale minun elämääni.

    Sen sijaan että tyytyy syyttelrmään toista, pitäisi hakea apua.
    Kristilliset avioliittoleirit antavat aivan tavattoman paljon mahdollisuuksia lähteä kuihtumisen ja kivun tieltä kasvun tielle aviosuhteessa.

    On totta mitä sanoit, että kaikkien kanssa ei voi tulla toimeen.
    Tavallista tarkempana elämän analysoijana olen tullut siihen tulokseen että kaikista vaikeinta on oppia elämään itsensä kanssa sillä tavalla, että voisi olla iloksi ja avuksi lähimmäisilleen.

    Jos Jumalan armosta ja hänen avullaan alkaa tuntea itseään paremmin ja pääsee sovintoon itsensä kanssa, niin ympärillä olevat ihmisetkin alkavat kummasti "muuttumaan".

    Toivon että Jumala ohjaisi sinua tällä itseesi tutustumisen tiellä eteenpäin. Kun lähimmäisesi alkavat kokea hyvää oloa sinun lähelläsi ollessaan, niin ei ystäviä tule puuttumaan. Suosittelen kokeilemaan katseen kääntämistä tähän suuntaan. Helppoa ei tule olemaan, jos tämä olisi helppoa niin kaikki ihmiset tulisivat nopeasti onnellisiksi.

    Helpompi on turvautua siihen että muissa on vika, silloin ei tarvitse lähteä vaikealle itsetutukistelun ja TODELLISEN parannuksen tielle.

    Äänestä

Avaajan terveisille:

Mukavaa, että sinulla on hyvä suhde. Minullakin on, vaikka paljon lyhyempi, olenhan sinua paljon nuorempikin.

Mutta kornia on myös se, että te hurskastelevat ihmiset tulkitsette toisten elämää, ajatuksia ja kirjoituksia tahallanne miten sattuu.

Mutta jos keskityt lukemaasi, huomaat ehkä, että en kirjoittanut omasta edellisestä avioliitosta mitään arvostelevaa. SINÄ rohkenit niin kirjoittaa, minun elämästäni. SINÄ rohkenit tehdä hyvin pitkälle meneviä johtopäätöksiä minusta, vaikka et tunne minua. En tiedä kolahtiko kalikka nilkkaasi vai miksi noin teit.

Se mitä itse kirjoitin, on oikeasta elämästä (kuten mainitsin), ei mielikuvituksen tulosta eikä omia olettamuksiani.

Kirjoitin myös tuosta, ettei kannata vastata raamatunlauseella. Johan sinä aloituslauseessa vähän niin teit.

Vaikka on yleinen totuus, että kaikkien kanssa ei voi tulla toimeen, en huomannut noin kirjoittaneeni. Toisin kuin mainitsit.

Selvyyden vuoksi siis, kirjoitukseni ydin on, että mielummin hyvä uusi suhde kuin huono ja "erottamaton"-

Mutta olen toki kirjoituksestasi iloinenkin, vahvistithan näkemykseni.

Äänestä
  • En tehnyt sen enempää johtopäätöksiä, mitä itse vietissäsi kerroit.

    Minulla on tarkka silmä erottamaan joukosta toisten syyttelijät, ja terveellä tavalla itsekriittiset henkilöt.

    Ja nyt kirjoitan, kuten edellisessäkin viestissäni tein, yleisellä tasolla.

    On tärkeätä saada kirjoittajat näkemään tuo kakista tärkein asia, kuinka oma osuus olämän onnistumisesta on se KAIKKEIN TÄRKEIN osuus.

    Toisia ihmisiä kun et voi muuttaa, silloin ainoa mahdollisuus on suostua itse muutokseen, ja nimenomaan TIETOISEEN elämänasenteeseen, jossa ei enää etsitä toisista syytä omiin epäonnistumisiin. Se on raskas ja vaativa tie, mutta ainoa oikea tie onnellisen elämän ja lähimmäisten kohtaamiseen.

    Äänestä

  • Avaajan terveiset kirjoitti:

    En tehnyt sen enempää johtopäätöksiä, mitä itse vietissäsi kerroit.

    Minulla on tarkka silmä erottamaan joukosta toisten syyttelijät, ja terveellä tavalla itsekriittiset henkilöt.

    Ja nyt kirjoitan, kuten edellisessäkin viestissäni tein, yleisellä tasolla.

    On tärkeätä saada kirjoittajat näkemään tuo kakista tärkein asia, kuinka oma osuus olämän onnistumisesta on se KAIKKEIN TÄRKEIN osuus.

    Toisia ihmisiä kun et voi muuttaa, silloin ainoa mahdollisuus on suostua itse muutokseen, ja nimenomaan TIETOISEEN elämänasenteeseen, jossa ei enää etsitä toisista syytä omiin epäonnistumisiin. Se on raskas ja vaativa tie, mutta ainoa oikea tie onnellisen elämän ja lähimmäisten kohtaamiseen.

    Lisään vielä tähän sen verran, että on tilanteita jossa avioliiton jatkaminen voi olla jopa hengenvaarallista. Esimerkkeinä harhainen mustasukkaisuus, väkivaltaisuus, muu harhaisuus, vaikeat mielisairaudet joissa sairaalla itsellään ei ole sairauden tuntoa.

    Monissa sairauksissa voidaan parantaa tilannetta, asiallisella lääkityksellä ja terapiahoidoilla. Tämä kuitenkin edelluttää että sairas tiedostaa sairautensa ja sitoutuu vastuulliseen itsehoitoon muun hoidon lisäksi.

    Jokainen tapaus on selvitettävä yksilöllisesti, onko sairaustapauksessa tai persoonallisuushäiriöistä kärsivillä mahdollisuuksia jatkaa avioliitossa.

    Usein unohdetaan, ettei avioliitto toimi pitkään hyvänä ja antoisana ilman asian mukaista hoitoa ja koulutusta avioliittoa varten.

    Harvempi jättää autonsa huoltamatta, mutta avioliiton hoidosta aletaan puhua vasta sitten, kun liitto on jo tykevasti karilla ja sopijapuolet verille asti lyötyinä.

    Ristiriidat pitää hoitaa verekseltään ja pitää huolehtia myös siitä, ettei mikään asia , -Jumalan liksäksi -, nouse aviopuolisoa tärkeämmäksi.

    Ei kummankaan puolison vanhemmat tai muut sukulaiset,
    ei poika eikä tyttökaverit,
    ei työ
    ei seurakunta tai sen tehtävät.

    Kaikki halveksiva kritiikki on kielletty puolisoiden kesken.
    Kaikenklaiset puolison muuttamisyritykset.
    Mitää salaisuuksia ei saa olla, joita puoliso ei tietäisi.
    Sitoutuminen elinikäiseen liittoon on aivan välttämätön avioliiton onnistumisen edellytys. Takaportit on siis suljettava.

    Miehen ja naisen erilaisuus on opittava ymmärtämään. Koulutuksessa ja avioparien vertaisryhmissä saa tähän
    oppia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Avioliiton tarkoitus kirjoitti:

Vihkiessään ensimmäisen avioparin, Jumala antoi käskyn lisääntyä ja täyttää maa.

1. Moos. 1:27 Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi;
- mieheksi
j- a naiseksi
hän loi heidät.

1. Moos. 1:28 Ja Jumala siunasi heidät, ja Jumala sanoi heille:

***) "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa ja tehkää se itsellenne alamaiseksi; ja vallitkaa meren kalat ja taivaan linnut ja kaikki maan päällä liikkuvat eläimet."

1. Moos. 9:1 Ja Jumala siunasi Nooan ja hänen poikansa ja sanoi heille:
***) "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa.

_______

Herran apostoli Paavali vahvistaa saman aviokäskyn uuden liiton aamunkoitossa seuraavasti:

Hepr. 13:4 Aviokäsky pitää kunniallisesti kaikkein seassa pidettämän ja aviovuode saastatoinna; mutta huorintekiät ja salavuoteiset Jumala tuomitsee.

__________

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu