Hyvää kardiologia Turussa?? apuva!

tietäisitkö?

Elikkä piiiiitkän tuloksettoman arvauskeskusrumban jälkeen aion mennä yksityiselle, koska apua en muuten saa. Elikkäs tietääkö joku tai onko kokemusta oikeasti pätevästä, mutta ennen kaikkea potilasta ystävällisesti ja tarkasti hoitavasta kardiologista Turussa/lähistöllä?
Olen ihan rutiköyhä, joten toivon että raha ei menisi hukkaan.
Toivottavasti joku tietää, siitä olisi suuri apu :)

7

8846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siiraliira

      Ihan mukava on Petri Korkeila Mehiläisessä, ottaa vastaan myös Sydänyhdistyksessä. Juhani Airaksinen on oikein professori, varmasti asiantunteva.

    • Ei arvailua.

      Etkö ole saanut julkisen terveydenhoidon puolelta rekisteröintilaitetta ( laitteen virallista nimeä en nyt muista) joka asetetaan tutkittavan rintaan noin vuorokaudeksi. Tutkittava saa olla kotona, töissä tai missä normaalistikin on. Laite rekisteröi sydämen rytmin muistiin. Lääkäri tutkii siitä onko rytmi niin kuin pitääkin.
      Toinen hyvä tutkimus on tietty sydämen ultrakuvaus. Onko sinulta tutkittu kummallakaan menetelmällä?
      Koeta pitää puolesi, ettet joudu turhaan enää hyppäämään ja miettimään mikä sinua vaivaa. Lääkkeitähän nuo yleensä tumppaa vaikkei ole aavistustakaan mikä potilasta oikeasti vaivaa.

      • aapee

        Siiraliira, kiitos :)
        Ja tosiaan, ei. Ei vuorokausiseurantaa tai ultraa. Kun itkua vääntäen pyysin pääsisinkö edes rasitus ekg:hen niin siihen sain lähetteen, ei kiireellisenä. Aika meni ensi kuun loppuun :/
        Kuitataan paniikkihäiriönä ja sillä, että ekg:t on olleet ihan ok. Silti niissä on aina ollut "jotain vähän" esim. aavistuksen pidentynyt Qt aika ja nopea syke, myös hieman kohonnut verenpaine. Ei silti perusteita tarkempiin tutkimuksiin kuulemma. Ei haittaa, vaikka olen sanonut elämälaatuni huonontuneen huomattavasti. Senkin laittavat paniikkihäiriön piikkiin.
        Kesällä vielä pyöräilin paikasta toiseen poika tarakalla, nyt ei enää pääse kunnolla edes kauppaan laahustamaan...Yksin sitä jää vaivoinensa.


      • Holter-seuranta.


    • Helinä63

      Vanha ketju, mutta kenellä lopulta kävit ja saitko apua?
      Painin saman ongelman kanssa tällä hetkellä....

    • turkulaista

      Juhani Knuutille ei kannata mennä se vain bloggailee

    • Anonyymi

      Sukari meni sydäntutkimuksiin (varjoainekuvaus... ) ja sai pallolaajennukset, kustannus yli EUR 5000,-.

      Paljon sydänperäisiä vaivoja tulkitaan astmaksi.

      Kunnon tutkimus ja hoito, niin säästyisi rahaa, resursseja ja kärsimystä.
      Maallikkokin tietää, että kolestroli- ja verenpainelääkityksellä infarktien tod näköisyys pienenee. Mutta jos jo suonet plakkia täynnä, niin tarvitaan operaatio (esim pallolaajennus ) ja lääkitys. Oliiviöljyn ja sitruunan nauttiminen ei paranna.



      Rintakivut ja hengenahdistukseen määrätty astmalääkitys ja antibioottikuureja vuosikausia työterveyden toimesta. Myös rasitustesti jossa jotain poikkeavaa, mutta kardiologin mukaan ei aihetta lisätutkimuksiin. Keskutelun aloittajalla mielestäni verenkiertohäiriö sydämessä tai keuhkoissa.- Itsella liikunta väheni perhetilanteen vuoksi muutamaksi vuodeksi. Yllättäen en enää jaksanut kävellä portaita kolmanteen kerrokseen. Sentään juossut muutaman kerran viikossa yli viiden kilometrin lenkkejä.
      Kahden - kolmen sydänkohtauksen ja aivohalvauksen jälkeen(tajuttomuuksia yli min)) oikein kunnon etuseinäinfarkti,jonka huonompikin ensihoitaja tunnistaa ja näkyy selkeästi sydänkäyrissä päästy suoraan sydänosastolle, jossa tehty muutama pallolaajennus. Kiitos sille tiimille!!! Myöhemmin 3 kk:n kuluttua jälkitarkastuksessa 30 - 40 v lääkäri koetti ikäänkuin syyllistää etten ollut aikaisemmin käynyt tutkimuksissa ja että näkyy että vaivat ovat tulleet pitkän ajan kuluessa- Sydän oli paksuuntunut ja suurentunut. Infarktin seurauksena osa vaurioitunut. Kansalaistaitoihin tulisi lisätä ilmainen koulutus tai tukipalvelu, joka neuvoo miten sairastat ja miten hoidat terveyttä itsesi ja lähimmäisten. Lisäksi koulutusta nuorille mitä ja milloin kannattaa syödä ja itse valmistaa. Suurin "synti" on illalla syödä rankasti ja mennä täysinäisen vatsansa viereen nukkumaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      206
      2419
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      41
      1597
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      137
      1248
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      288
      1038
    5. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      982
    6. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      303
      975
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      922
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      916
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      784
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      763
    Aihe